Kolín nad Rýnem má za sebou největší světový festival videoher

V německém Kolíně nad Rýnem proběhlo minulý týden největší světové setkání hráčů videoher GamesCom 2011. Pořadatelé přivítali více než 275 000 návštěvníků, kterým své nové hry předvedlo 557 vystavovatelů ze 40 zemí světa. (TZ)

V pořadí již třetí ročník herní výstavy GamesCom byl zahájen 17. srpna dnem určeným odborné veřejnosti a pokračoval pak až do neděle 21. srpna. Největší herní společnosti i malé začínající firmy zde dostaly jedinečnou příležitost prezentovat novinářům, obchodním partnerům, ale především samotným hráčům lákadla, kterými se je budou snažit zaujmout během letošní vánoční sezóny. Ta bývá pro herní průmysl tradičně nejsilnějším obdobím roku a i tentokrát se během ní objeví celá plejáda dlouho očekávaných her jako Resistance 3, Battlefield 3, Gears of War 3, The Elder Scrolls: Skyrim nebo Call of Duty: Modern Warfare 3. „Herní průmysl se ve světovém měřítku stále ještě dostává z hospodářské krize, ale nabídka her pro letošní sezónu je skutečně neobvykle silná,“ říká prezident Asociace herního průmyslu ČR a SR Michal Valkoun.

Mezi nejdůležitější oznámení letošního GamesComu patřily zprávy o zlevnění herní konzole PlayStation 3, o chystaném uvedení nové revize konzolí Nintendo Wii a Sony PSP. Důležitým trendem je i rozšiřování nabídky rodinných her (např. Kinect Disneyland Adventures) nebo pronikání pohybového ovládání i do her určených pro náročné hráče (např. Forza Motorsport 4 pro Kinect nebo Resistance 3 pro Move). V oblasti samotných her byly nezávislou porotou festivalu jako nejlepší vyhodnoceny následující tituly:

Nejlepší hra výstavy: Battlefield 3

Nejlepší PC hra: Diablo III

Nejlepší konzolová hra: FIFA 12

Nejlepší online hra: Star Wars: The Old Republic

Nejlepší mobilní hra: Uncharted: Golden Abyss

Nejlepší hra v internetovém prohlížeči: The Sims Social

Nejlepší rodinná hra: Sesame Street: Once Upon a Monster

Nejlepší hardware: PlayStation VITA

Na GamesCom 2011 dorazili i zástupci většiny českých herních firem a účastnili se jí i desítky českých hráčů, pro které je výstava jedinečnou příležitostí spatřit chystané hry na vlastní oči. Pro návštěvníky byl vedle her připraven i doplňkový program v podobě hudebního GamesCom Festivalu,vzdělávacích přednášek nebo programů zaměřených na rodiny s dětmi.

Další informace o výstavě jsou k dispozici na adrese http://www.gamescom-cologne.com/.

O AHP:

Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky, o. s., je občanským sdružením, které sdružuje největší společnosti z řad importérů a distributorů interaktivního softwaru působící v České republice a na Slovensku. Cílem AHP je zvýšení povědomí o herním průmyslu v regionu, zefektivnění diskuse o problémech v tomto oboru zábavního průmyslu a poskytování potřebných základních informací veřejnosti a médiím.