Embarcadero představuje FireMonkey, aplikační platformu pro příští generaci obchodních aplikací

Společnost Embarcadero technologies uvedla na trh FireMonkey™, vůbec první platformu pro tvorbu obchodních aplikací, která využívá výkonu CPU a GPU. Platforma FireMonkey umožňuje vývojářům vytvářet vizuálně okouzlující nativní aplikace pro Windows, Mac a mobilní svět (iOS). S jejím využitím programátoři vytvoří bohaté HD a 3D aplikace (s vysokým rozlišením nebo trojrozměrné), které rychle běží, obsahují animace, obrazové efekty, propojitelnost podnikové třídy s databázemi, interaktivní vizualizaci dat a možnost nasazovat aplikace do prostředí cloudů Amazon a Azure.

Až doposud se bohatá funkčnost uživatelských rozhraní používala výhradně ve webových aplikacích určených pro zábavu, reklamu a sdělovací prostředky. FireMonkey je první obchodní platforma, která zjednodušuje tvorbu bohatě graficky komunikujících aplikací příští generace na všech klíčových platformách a zařízeních tak, aby se naplnily požadavky na výkon, propojitelnost a platformové požadavky obchodního software.

Windows jsou dnes samozřejmě standardní a hlavní obchodní platformou, nicméně jak Mac OSX, tak iOS rychle rostou. Sloučíte-li tento růst s nově se formujícím trendem strategie „přineste si své vlastní zařízení“ (BYOD – bring your own device), vzniká velká poptávka a vývojářské příležitosti vytvářet obchodní aplikace provozovatelné na mnoha platformách. Pomocí FireMonkey mohou programátoři psát aplikace, které se nativně kompilují do prostředí Windows, Mac a iOS a tím podstatně šetří čas i zdroje. (TZ)

„FireMonkey je prostě revoluční – slučuje snadný vizuální vývoj založený na komponentách, škálovatelnou vektorovou grafiku, 3D, hardwarové obrazové efekty a přístup k databázím s nebývalou nativní rychlostí a podporou více platforem v jediném balení“, říká Boian Mitov, zakladatel společnosti Mitov Software.

Datově a hardwarově náročné aplikace pro sektory vědy a výzkumu, financí, zdravotnictví, komunikací, strojního řízení nebo prostě jen grafické informační systémy mohou daleko lépe komunikovat s uživateli pomocí bohatě grafických rozhraní; FireMonkey využívající grafického procesoru umožní opatřit aplikace škálovatelnou vektorovou grafikou ve vysokém rozlišení, trojrozměrným uživatelským rozhraním, animacemi a obrazovými efekty. Aplikace napsané pomocí FireMonkey mají nejvyšší možný výkon díky kódu kompilovanému přímo do strojového kódu procesoru a rychlému přístupu k datům. FireMonkey obsahuje stovky hotových a rozšiřitelných komponent; vizuální vývojové nástroje pro rychlý vývoj aplikací pak urychlují přechod od prototypů k produkčním aplikacím.

Dalším přínosem FireMonkey jsou LiveBindings (živá propojení) dovolující vývojářům propojit libovolný typ dat či informací s libovolným uživatelským rozhraním či grafickým objektem FireMonkey. Uživatelé mohou svázat živá data se standardními ovládacími prvky uživatelského rozhraní nebo s grafikou HD/3D a vytvořit tak zcela nové způsoby zobrazení všech možných druhů dat. Aplikace s těmito propojeními je pak možno snadno dotvářet a rozšiřovat pomocí komponent FireMonkey pro práci s databázemi a s webovými či cloudovými službami.

„V čínském zvěrokruhu představuje opice (FireMonkey znamená „ohnivá opice“) symbol inteligence, vynalézavosti a tvořivosti. Její jmenovec, tedy aplikační platforma FireMonkey má vlastnosti stejné“, říká pan Michael Swindell, starší viceprezident pro marketing a produkty u společnosti Embarcadero Technologies. „Platforma FireMonkey je navržena pro tvorbu nové generace obchodního software. Nabízí uživatelům atraktivitu grafických uživatelských rozhraní obdobnou bohatým internetovým aplikacím (RIA), výkon kompilovaného kódu, databázovou propojitelnost podnikové třídy a možnost provozovat aplikace na zařízeních, která jsou dnes ve světě obchodu běžná – pod Windows, Mac a na mobilních zařízeních.“

Cena a dostupnost

FireMonkey je součástí vývojářských nástrojů Delphi® XE2, C++Builder® XE2 a RAD Studio XE2 (RAD Studio obsahuje ještě RadPHP™ a Embarcadero Prism™). Všechny tyto softwarové nástroje jsou okamžitě k dodání. Úplné produktové informace o FireMonkey najdete na stránkách věnovaných produktům pro vývoj aplikací na adrese embarcadero.com/products/application-development. Popis v češtině je na stránce embt.cz/cs/stranky/67-FireMonkey. Zkušební verze jsou ke stažení na embarcadero.com/downloads.

Slovenští a čeští uživatelé Delphi a C++Builderu se budou moci seznámit s vlastnostmi FireMonkey během dvou seminářů řady RAD Studio XE2 World Tour, které proběhnou 13.9. v Bratislavě a 14.9. v Praze. Vstup na akci je zdarma, pouze je třeba se předem registrovat na embt.cz.

Registrace pro seminář 13.9.2011 v Bratislavě:
embt.cz/cs/akce/18-rad-studio-xe2-world-tour-bratislava.html
Registrace pro seminář 14.9.2011 v Praze:
embt.cz/cs/akce/19-rad-studio-xe2-world-tour-praha.html

O společnosti Embarcadero Technologies

Společnost Embarcadero Technologies Inc. je vedoucím dodavatelem oceňovaných softwarových nástrojů pro vývojáře aplikací a profesionály v oboru správy dat. Pomocí nich mohou správně navrhovat systémy, vytvářet je rychleji a provozovat je bezpečněji bez ohledu na platformu nebo programovací jazyk. Devadesát ze sta největších společností v USA a aktivní komunita více než tří miliónů uživatelů na celém světě se spoléhá na oceňované produkty Embarcadero, které jim pomáhají zvyšovat produktivitu, optimalizovat náklady, zjednodušovat přijímání změn, zajišťovat shody s normami a zrychlovat vývoj a inovace. Společnost byla založena v roce 1993, její ústředí je ve městě San Francisco, USA; pobočky a partnery má v mnoha zemích. Embarcadero je online na adrese www.embarcadero.com. V České republice a Slovenské republice je zastoupením společnosti Embarcadero Technologies společnost Borland s.r.o. a její webovou prezentaci najdete na adrese www.embt.cz.