Jobs.cz: nástupní mzdy v IT dále rychle rostou, bankovní specialisté si výrazně pohoršili

Praha, 29. dubna 2012 – Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí 2012 proti stavu před rokem, které zpracovala společnost LMC na základě dat z Jobs.cz pro padesát nejčastěji obsazovaných pozic, se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 % – tedy více, než o kolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech 2% nárůst přesně odpovídá meziročnímu vývoji mezd, dalších osm profesí rostlo pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.  (TZ)

„V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.“

Na nejvyšší průměrné nástupní mzdy se letos mohou těšit zaměstnanci na pozicích SW architekt (52 557 Kč, 216 % průměrné mzdy) a Business Development Manager (51 548 Kč, 212 % průměrné mzdy). Druhá ze jmenovaných profesí si proti loňsku pohoršila a přišla o svou dosud první pozici. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639 Kč, 17 268 Kč a 19 157 Kč, tedy 64 %, 71 % a 79 % průměrné mzdy. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.

Relativní srovnání vývoje nástupních mezd proti stavu před rokem rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst –o 12 % – zaznamenali SW architekti, následovaní dělníky (o 8 %) a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici – ti všichni mohou získat v průměru o 7 % vyšší nástupní mzdu než vloni.

Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovní specialisté mají nástupní mzdu o 8 % nižší než před rokem (nyní v průměru 32 824 Kč), na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 % (na 29 587 Kč) a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 % nižším než vloni.

V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti: jejich nástupní mzda se proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru informační technologe: v případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 Kč a u programátorů o 2 790 Kč. Největší průvan v peněžence pocítí lidé, kteří změní zaměstnání na pozici Busines Development Manager (průměrná nástupní mzda je nižší o 3 012 korun), bankovní specialista (-2 740 Kč) a v maketingové komunikaci (-2 291 Kč).

V případě zájmu Vám další informace, včetně tabulky s kompletním přehledem, poskytne:
Tomáš Ervín Dombrovský, tiskový mluvčí LMC, tomas.dombrovsky@lmc.eu,

Poznámka pro redaktory:

LMC s.r.o. je lídrem českého elektronického trhu práce a expertem poskytujícím komplexní poradenství v oblasti HR. Již 16 let provozuje nejznámější český pracovní portál Jobs.cz s nabídkou pozic předních zaměstnavatelů, který nyní obsahuje také přehled všech možností vysokoškolského studia a další služby propojující pracovní trh se vzdělávacím systémem (Jobs.cz Vysoké školy).  Součástí rodiny LMC je také Prace.cz – největší pracovní portál v ČR, jehož těžištěm jsou nabídky zaměstnání v regionech a speciální sekce s příležitostmi pro osoby se zdravotním postižením. Mezi další klíčové služby patří on-line řešení pro správu získávání a výběru zaměstnanců LMC G2 a moderní diagnostický nástroj Psychometrie on-line pro zhodnocení předpokladů a schopností kandidátů. LMC pravidelně obsluhuje bezmála 10 000 firemních zákazníků a více než 1 milion registrovaných uživatelů on line a mobilních služeb. Společnost se dlouhodobě věnuje také rozvoji řady CSR aktivit. Od letošního ledna je LMC součástí nadnárodní mediální skupiny Alma Media. Více na www.lmc.eu

Reklamy
Označeno tagem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s