Češi zapomínají na včasnou výpověď smlouvy povinného ručení. Změnu pojišťovny pak raději řeší „vynalézavostí“

Je to klasický koloběh. Povinné ručení se v České republice sjednává obvykle na jeden rok. Když pak pro další období chcete pojišťovnu změnit, musíte poslat výpověď ze smlouvy nejpozději šest týdnů před koncem pojištění. Jinak se automaticky prodlužuje o další rok. Jenže Češi termíny rádi zapomínají a hledají nové, výhodnější nabídky už s křížkem po funuse. Aby ušetřili za každou cenu, snaží se pak změnit pojišťovnu kreativně, často na hraně zákona, zjistil server Sfinance.cz. (TZ)

Server Sfinance.cz, srovnávač cen finančních produktů, představuje tři nejčastější finty, kterými se Češi snaží řešit svou zapomětlivost při změně pojišťovny u povinného ručení.

„Všechny tyto možnosti jsou ale na hraně zákona, pokud ne přímo za ní. Proto doporučujeme raději si termín pro výpověď smlouvy o povinném ručení zapsat do papírového i elektronického kalendáře a případně ještě do toho v telefonu, abyste na něj nezapomněli,“ říká Martin Špaček z cenového srovnávače Sfinance.cz.

  1. Fiktivní prodej auta – Změny chtivý zapomnětlivec si najde známého, se kterým podepíše kupní smlouvu na svůj automobil. Pojišťovně po „prodeji“ oznámí, že vůz již nevlastní. Ta proto smlouvu o povinném ručení zruší a klientovi vyplatí zpět peníze za nevyčerpanou pojistnou dobu. V kupní smlouvě je ale klauzule o tzv. neopravitelné vadě, na základě které je auto vráceno původnímu majiteli. Ten tak má auto zpátky a může si ho pojistit znovu u jiné pojišťovny.

„Tento způsob je trnem v oku všem pojišťovnám a snaží se ho klientům znepříjemnit zpětnou kontrolou v databázi České kanceláře pojistitelů. Ta kontroluje, zda novou smlouvu uzavřel jiný pojistník. Navíc by si lidé měli uvědomit, že jde o fiktivní prodej, který je v rozporu s pojistnými podmínkami pojišťoven. V případě, že se na něj přijde, může podvodník platit místo jednoho výhodného pojištění dvě,“ říká Martin Špaček z cenového srovnávače Sfinance.cz.

  1. Dočasné vyřazení vozu z evidence – Jde také o poměrně často používaný fígl. Klient při něm vozidlo odhlásí dočasným odevzdáním SPZ na registru vozidel. Odevzdání SPZ je zapsáno do velkého technického průkazu. To si klient okopíruje, a nahlásí pojišťovně, která na základě předložených dokumentů pojistku zruší. Již na druhý den si pak řidič jde auto nově přihlásit a následně si sjednává novou pojistku.

  1. Zrušení pojistné smlouvy pro neplacení – Toto je asi nejrozporuplnější způsob, jak změnit pojišťovnu. Lidé si totiž často myslí, že žádná pojišťovna nedrží klienta, který neplatí. Proto přestanou platit dohodnuté splátky pojistného v domnění, že pojišťovna pojistku zruší a oni pouze doplatí dlužnou částku do doby, než byla zrušena.

„Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že takovéto jednání je protiprávní a může vést k různým druhům postihů – od smluvních pokut, přes soudní platební příkazy, až po exekuce. V konečném důsledku tak místo ušetření pár stokorun na pojistném člověk přeplatí tisíce korun a ještě si zbytečně způsobí právní tahanice,“ vysvětluje Martin Špaček.

A jak tedy legálně změnit pojišťovnu a sjednat si výhodnější povinné ručení? Stačí se držet jednoduchého návodu o pár krocích, jak je popisuje Martin Špaček:

„V první řadě je potřeba vše řešit včas. Pečlivě si poznamenejte nejzazší termín, do kdy je nutno změnu pojišťovny nahlásit. Ideálně si do kalendáře dejte připomínku i s měsíčním předstihem (tedy dva a půl měsíce před vypršením pojistky), abyste na vše měli dostatek času. Až na Vás blikne připomínka, stačí se jednoduše podívat do některého z cenových srovnávačů pojištění na webu, například Sfinance.cz, kde si podle vašich parametrů a situace během chvíle najdete nejvýhodnější nabídku. Zjistěte si předem pár údajů, zejména typ a stáří auta a počet měsíců řízení bez nehody, abyste ve srovnávači dostali co nejpřesnější nabídku. Když tato nabídka bude od konkurence, pošlete své pojišťovně písemnou výpověď ze smlouvy a uzavřete novou pojistku. Lze to udělat i v předstihu, takže se nemusíte bát, že byste zase zapomněli na další termín. A pak už jen další rok čerpáte výhody povinného ručení za nejlepší cenu.“