Až 90 % českých podniků registruje zneužívání pracovního webu zaměstnanci, říká průzkum GFI Software

PRAHA – 11. dubna 2013 – Společnost GFI Software, přední poskytovatel infrastruktury pro malé a středně velké podniky (SMB), oznámila, že podle jejího lokálního průzkumu provedeného v březnu 2013 mezi prodejními partnery společnosti GFI Česká republika a Slovensko až 90 % českých podnikových zákazníků registruje zneužívání pracovního internetu svými zaměstnanci k soukromým účelům. Podniky mají obavy ze ztráty produktivity práce, úniku citlivých dat, zavlečení virů do firmy a zahlcení kapacity podnikové sítě. (TZ)

Faktem, že zaměstnanci firemních zákazníků zneužívají webový přístup k mimopracovním účelům, si je jisto 57,4 % prodejních partnerů, 32,8 % partnerů se domnívá, že ke zneužívání dochází. Jen necelých 10 % respondentů si je jisto či se domnívá, že u jejich zákazníků ke zneužívání nedochází. Jako největší hrozbu zneužívání pracovního webu vidí podnikový management ztrátu pracovní produktivity zaměstnanců (73,8 %), únik citlivých dat či přihlašovacích informací (54,1 %), zavlečení virů (50,8 %), zahlcení kapacity podnikové sítě (34,4 %) a právní zodpovědnost za případné porušení autorských práv zaměstnanci (16,4%). Pouze 8,2 % respondentů nepovažuje soukromé brouzdání po pracovním internetu za hrozbu.

I přes zmíněné obavy pouze 29,6 % podniků pravidelně nebo občas vyhodnocuje reporty o přístupu zaměstnanců k podnikovému webu s podporou specializovaného nástroje. Polovina z celkového počtu respondentů (49,2 %) alespoň blokuje přístup k určitým webovým stránkám a téměř dvě třetiny (65,6 %) tuto problematiku toleruje.

„Přestože se většina českých podniků obává negativních důsledků zneužívání webu v pracovní době, dvě třetiny z nich zároveň přiznávají, že tento jev ve své firmě tolerují nebo úplně ignorují,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Nicméně z pohledu zvyšujícího se počtu útoků prostřednictvím webového kanálu a stírání rozdílů mezi pracovním a soukromým životem díky rostoucí mobilitě pracovníků se jedná o stále riskantnější postoj. Specializované nástroje typu GFI WebMonitor, který se v nejnovější verzi přizpůsobuje mobilním trendům, se postupně stanou standardní výbavou každé podnikové sítě.“

GFI WebMonitor 2013, nejnovější software pro filtrování webu a bezpečnost webového přístupu, umožňuje IT manažerům zavést na firemní notebook tzv. roamingového agenta pro filtrování webu. Tento nový agent dokáže rozšířit firemní politiku webového přístupu i na podniková zařízení, která nejsou připojena k webu přes podnikovou síť ale například přes domácí Internet či mobilní připojení v terénu. Nová verze produktu GFI WebMonitor reaguje na trendy, kdy stále více zaměstnanců pracuje z domova či na cestách z podnikových počítačů a připojují se k podnikovým zdrojům na dálku. Tím více však IT manažeři ztrácejí přehled o webových aktivitách zaměstnanců a vystavují firmy nebezpečným rizikům.

Kvůli maximální flexibilitě umožňuje verze GFI  WebMonitor 2013 vytvářet a uplatňovat různou politiku filtrování webu v závislosti na umístění notebooku. Například jakmile pracovní notebook opustí podnikovou síť, může být povoleno streamování médií, avšak blokování specifických kategorií webových stránek, jako jsou například herní servery či stránky s nevhodným obsahem, zůstanou nepřístupné. Kromě toho dokáže GFI WebMonitor sledovat aktivity uživatele nejen v podnikové síti ale také mimo ni a poskytovat ucelené reporty bez ohledu na lokalitu.

Více informací o produktu GFI WebMonitor naleznete na http://www.gfi.cz/webmon/.

O GFI Česká republika a Slovensko

GFI je na českém a slovenském trhu zastoupena pobočkou GFI Česká republika a Slovensko se sídlem v Hradci Králové, jež dodává produkty a řešení GFI prostřednictvím rozsáhlé sítě svých autorizovaných prodejců. Vedle nabídky on-premise řešení koncovým zákazníkům dodává také infrastrukturu poskytovatelům řízených služeb umožňující zvýšit jejich obrat a koncovým zákazníkům využívat výhod cloudových řešení. GFI Česká republika a Slovensko poskytuje také servisní služby a služby technické podpory. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.cz.

 

O GFI

GFI Software je předním softwarovým vývojářem. Malým a středním podnikům nabízí jednotný zdroj řešení pro oblast webové a emailové bezpečnosti, archivace, zálohování a faxování, síťového a bezpečnostního softwaru i hostovaných technologií. Produkty GFI jsou dostupné formou softwaru, v rámci cloud architektury (model SaaS) nebo jako hybridní řešení nabízející to nejlepší z obou těchto modelů. Díky technologiím s řadou ocenění, vstřícné cenové politice a silnému zaměření na požadavky SMB sektoru uspokojuje GFI potřeby produktivity a kontinuity vyžadované podniky po celém světě. Společnost má pobočky v USA, Velké Británii (Londýn a Dundee), Rakousku, České republice, Austrálii, Filipínách, na Maltě a dalších částech světa, které se starají o stovky tisíc instalací. Obchodní model společnosti GFI je postaven na nepřímém prodeji přes partnerský kanál čítající celosvětově tisíce partnerů. Společnost je také Microsoft Gold Certified Partnerem. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.com.