5 tipů, jak v létě ušetřit za energie v domácnosti

Říkáte si, že v létě doma spotřebujete energií minimum a není moc kde ušetřit? Přinášíme pět jednoduchých rad a tipů, které vám pomohou snížit výdaje za energie i v parných dnech a celkově zefektivnit energetický provoz domácnosti. (TZ)

  1. Udělejte si v mrazení ovoce a zeleniny systém

Schováváte do mrazničky vypěstovanou úrodu ze zahrádky na další roční období, kdy přijde vhod? Do chladu ale putuje podle toho, jak vám zrovna padne pod ruku? Udělejte si v mrazničce systém například po šuplících a usnadněte si práci při následném hledání. Potraviny najdete o dost rychleji a ušetříte tak za energii. „Pravidelně také odstraňujte námrazu mrazáku, která působí jako izolace, snižuje chladicí výkon a zbytečně zvyšuje spotřebu energie až o 70 %,“ radí energetický odborník ze Snižujeme.cz Martin Koutný.

  1. Chytejte dešťovou vodu

Pitnou vodou běžně v domácnosti nešetříme ani v případech, kdy s ní osobně nepřijdeme do styku, například při splachování nebo zalévání. Přitom na tyto činnosti můžeme jednoduše použít dešťovou vodu, která je v některých ohledech dokonce lepší, než voda pitná – ta totiž obsahuje chlór, který rostlinám příliš neprospívá. Dešťová voda se dokonce doporučuje používat při praní prádla, protože je měkká, a rozpouští lépe prací prášek. Navíc se pak v pračce neusazuje tolik vodního kamene. Dešťovka má ale mnoho dalších způsobů využití podle potřeby, například na mytí auta či úklid domu.

  1. Místo sušičky využijte sluníčka

Čím dál oblíbenější sušičky prádla dokáží sice ušetřit chvíli času, zároveň jsou ale výrazně energeticky náročný spotřebič. Zkuste alespoň v létě využít sluníčka a pověste prádlo na balkon či zahradu. Nejenom, že se příjemně protáhnete, ale posbíráte kromě prádla také vitamíny a příjemnou letní atmosféru pro sebe.

  1. Zapojte solární ohřev vody

Značné výdaje na výrobu tepelné energie, kterou potřebujeme například pro ohřev vody v domácnosti nebo samotné vytápění, můžete snížit použitím solárního systému na její ohřev. Ten využívá sluneční energii a přeměňuje ji na tepelnou. „Pomocí solárního systému se dá ušetřit až 60–80 % výdajů za elektřinu, záleží na modelu a typu solárního zařízení,“ zdůrazňuje Koutný ze Snižujeme.cz.

  1. Zefektivněte provoz své klimatizace

Používání klimatizace nemusí být energeticky náročné, pokud dodržíte pár snadných tipů. Rozhodně při jejím provozu zavírejte okna, jinak do místnosti proniká stále dokola teplý vzduch, kvůli němuž musí klimatizace vzduch nepřetržitě ochlazovat. Vhodné je taky zatahovat před slunečním zářením, které nepříznivě ovlivňuje teplotu vzduchu v místnosti. Teplotu klimatizace nastavte nejlépe v rozmezí 23 až 27C°. Myslete na to, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl přesáhnout rozdíl 8C°, jinak snadno hrozí zdravotní potíže. Zařízení také pravidelně čistěte a nezapomeňte jej vypínat, když odcházíte.