Facebook nově povoluje teenagerům veřejný profil – AVG Technologies proto radí rodičům, jak čelit této nové online výzvě

Praha, 24. října 2013 – Facebook nedávno oznámil změny pravidel užívání sociální sítě pro teenagery, kteří dosud mohli sdílet své příspěvky a fotky pouze se svými přáteli či přáteli přátel. Nová možnost nastavení veřejného profilu znamená, že jsou příspěvky viditelné pro všechny uživatele. To ovšem znamená, že jsou také využitelné pro komerční zájmy a snáze zneužitelné. (TZ)

Každý uživatel má při zveřejňování jakéhokoliv obsahu možnost vybrat si, s kým jej bude sdílet. Patří sem možnosti sdílet „s přáteli“, s „přáteli přátel“, „vlastní nastavení“, kde může uživatel označit konkrétní přátele a před těmi příspěvek skrýt, či „veřejně“. Tuto možnost mají nově i teenageři ve věku 13 až 17 let. Jejich rodiče si nyní kladou otázku, jak se o veřejných obsazích svých dětí dozvědět, a co dělat, pokud najdou nevhodné příspěvky či fotografie. Proto připravil Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře AVG Technologies, několik rad, které by rodičům mohly pomoci předejít zneužití veřejně sdílených informací na facebookových profilech jejich dětí.

V první řadě by rodiče měli své děti o možnostech sdílení poučit a vysvětlit jim jednotlivé ikonky. Ačkoli je na profilech teenagerů ve výchozím nastavení uložena možnost „sdílet s přáteli“, změna tohoto nastavení je velmi jednoduchá. Dítě ji může udělat třeba na popud kamaráda, aniž by si uvědomilo důsledky. Jakmile uživatel nastavení změní, uloží se i pro následující příspěvky. Je tedy důležité, aby bylo dítě o konkrétních možnostech a jejich důsledcích informováno. Ani to ale někdy nestačí. Proto byste měli fotografie a jiné příspěvky vašich dětí pravidelně prohlížet a všímat si ikonek znázorňujících, s kým jsou příspěvky sdíleny. Ikonka zeměkoule znamená, že je fotka sdílena veřejně, a může ji tedy vidět úplně kdokoliv. Zejména teenageři rádi sdílí fotografie a nejosobnější informace o tom, kde se právě nacházejí a s kým tam jsou. Právě takové informace mohou být v případě veřejného sdílení velmi jednoduše zneužitelné. Pokud naleznete nějakou fotografii či jiný příspěvek, který považujete za nevhodný, můžete na něj své dítě upozornit. Stačí kliknout na odkaz „sdílet“ v pravém horním rohu u příspěvku a z možností sdílení vybrat „sdílet v soukromé zprávě“. Ve zprávě potom můžete dítěti navrhnout změnu nastavení sdílení či odstranění příspěvku. Pokud byl příspěvek sdílen někým jiným, může uživatel smazat své označení, nebo navrhnout změnu nastavení sdílení autorovi příspěvku.

Uživatelé, kteří používají Facebook v angličtině, mohou využít funkci vyhledávání na základě sociálních propojení. Pro Facebook v češtině se tato funkce, která umožňuje vyhledat fotografie uživatelů podle konkrétních kritérií, momentálně připravuje, a rodiče se mohou zatím zapsat do pořadníku. Jakmile bude funkce zprovozněna, přijde jim upozornění. Po přihlášení na profil potom bude stačit zadat na stránce s vyhledávačem Facebook Graph Search hledaný výraz, např. „fotografie mých dětí“. Toto vyhledávání bude samozřejmě fungovat za předpokladu, že jste na Facebooku identifikovali své rodinné vztahy a určili, kdo jsou vaše děti. Zároveň musí být vaše děti na fotkách označeny. Potom se vám zobrazí výsledky vyhledávání, v tomto případě přehled fotografií, na nichž jsou vaše děti označeny.

Vzhledem k tomu, že děti si nástrahy veřejného sdílení obsahů neuvědomují, je dobré procházet jejich sociální profily pravidelně. Tak můžete předejít případným zneužitím příspěvků vašich dětí ze strany kyberzločinců, kteří tyto změny v nastavení jistě velmi oceňují.  Právě proto se vyplatí mít o fotografiích a jiných příspěvcích vašich dětí aktuální přehled.

O společnosti AVG Technologies (NYSE: AVG)

Posláním AVG je zjednodušit, optimalizovat a zabezpečit zážitek na internetu, poskytnout klid mysli propojenému světu. Výkonný a snadno použitelný AVG software a služby online poskytují uživatelům kontrolu nad jejich prací na internetu. Výběrem AVG softwaru a služeb se uživatelé stávají součástí důvěryhodného globálního společenství, které těží z vlastních síťových výhod, vzájemné ochrany a podpory. AVG se rozrostla uživatelská základna na 155 milionů aktivních uživatelů k 30. červnu 2013 a nabízí portfolio produktů, které se zaměřuje na spotřebitele a malé obchodní trhy, včetně zabezpečení internetu, optimalizace výkonu PC, online zálohování, mobilní bezpečnosti, ochrany identity a rodinného bezpečnostního software.

Zůstaňte v kontaktu s AVG

Staňte se fanouškem AVG na Facebooku: http://www.facebook.com/AVGFreeCZ

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s