S bezkontaktním placením má zkušenosti již polovina Čechů

Bezkontaktní placení se v Česku stává běžnou součástí života. Podle velkého průzkumu GE Money Bank již téměř polovina lidí bezkontaktní platební karty buď aktivně využívá, anebo alespoň přesně ví, jak bezkontaktní placení funguje. Čtvrtina respondentů se potom setkala i s dalšími platebními inovacemi, a to s platební nálepkou a NFC kartou v mobilu. (TZ)

„Průzkum potvrdil, že moderní platební metody zapouštějí v Česku kořeny. GE Money Bank je vnímá jako jednu ze svých priorit, tento výsledek nás proto velmi těší,“ říká Ondřej Hájek, inovační leader GE Money Bank. „Dobrou zprávou je pro nás také to, že právě naši zákazníci mají podle průzkumu o platební inovace největší zájem a znají je lépe než klienti ostatních bank,“ dodává Ondřej Hájek.

O bezkontaktní platební kartu má zájem polovina klientů GE Money Bank (průměr mezi klienty velkých českých bank je 35 %). Obdobná situace je také u bezkontaktní platební nálepky (zájem mezi klienty GE Money Bank dosahuje 36 %, průměr 24 %) a také u platební karty v mobilu (28 % mezi klienty GE Money Bank, zatímco průměr zákazníků velkých bank je opět nižší, konkrétně 23 %).

Inovace by měly zvyšovat kvalitu života

Průzkum také ukázal, že lidé mají zájem zejména o inovace, které jim usnadňují život. Za nejdůležitější inovace označili účastníci průzkumu takové novinky, které zjednodušují použití běžně využívaných věcí, ty, které zvyšují kvalitu života a také inovace šetřící peníze.

Součástí průzkumu byl i vztah Čechů k bezhotovostnímu placení. Ukázalo se, že většina lidí stále dává přednost platbám v hotovosti (70 %). Lidé nejčastěji platí hotově za služby (taxi, kadeřník, kavárna, restaurace apod.). Platebními kartami naopak zákazníci nejčastěji platí v supermarketech, při nákupu oblečení a sportovních a domácích potřeb. Pokud jde o budoucnost hotovosti, většina Čechů (6 z 10) očekává, že do deseti let bezhotovostní placení převládne nad platbami v hotovosti. Jen pětina lidí je naopak přesvědčena o tom, že hotovost zůstane vždy nejčastěji využívaným způsobem placení. Ukázal to průzkum, který GE Money Bank provedla letos v létě na vzorku 512 respondentů.

Platební inovace zdarma a bez omezení

GE Money Bank má v současnosti nejširší nabídku moderních platebních metod v Česku. Jejich pořízení i využívání je zcela zdarma. Banka jako první uvedla na trh bezkontaktní platební nálepky coby alternativu klasických debetních karet, nedávno je doplnila také o nálepky na kreditních kartách. Výhodou platebních nálepek je rychlé, pohodlné a bezpečné placení, protože předmět s nálepkou není nutné dávat vůbec z ruky.

Banka také jako první v Česku nabídla všem svým klientům bez omezení platební kartu v mobilu (NFC). Klienti GE Money Bank mohou k platbám využívat v současnosti již osm modelů mobilních telefonů od výrobců Sony (Xperia Z a Xperia SP) a Samsung (Galaxy Note II, S III, S III mini, Ace 2, S4 a S4 mini). Počet podporovaných telefonů neustále roste. Všichni, kteří mají jeden z uvedených modelů a využívají služeb operátora Telefónica O2, si mohou navíc na svou SIM kartu nahrát debetní i kreditní kartu a využívat obě k bezkontaktním platbám u obchodníků i k nákupům na internetu.

GE Money Bank patří mezi největší české peněžní ústavy. Jsme univerzální bankou, která disponuje třetí největší sítí 252 poboček a 707 bankomatů. Své služby orientujeme jak na občany, tak na malé a střední podniky. Náš běžný účet Genius Gratis byl v roce 2013 vyhodnocen českou veřejností v soutěži Zlatá koruna jako nejlepší finanční produkt na trhu. Ve stejné soutěži uspěly u odborné poroty naše platební inovace – Bezkontaktní platební nálepka se stala novinkou roku, NFC platební karta v mobilu zvítězila mezi kartami. Vlastní kapitál GE Money Bank tvoří 33,7 miliardy Kč, konsolidovaná kapitálová přiměřenost ve výši 19,8 % je i nadále jednou z nejvyšších na trhu.

GE Money Bank patří do skupiny General Electric (GE). Skupina GE je třetí největší firmou na světě, pravidelně se objevuje v žebříčcích nejobdivovanějších a nejinovativnějších společností světa. GE založil Thomas Alva Edison. Skupina sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí a reaguje na nejpalčivější problémy dnešního světa. Podniká v oblastech, jako je výroba letadlových motorů či elektrické energie, ve finančních službách nebo lékařské zobrazovací technice. GE působí ve více než 100 zemích světa a zaměstnává přibližně 300 tisíc lidí. Pro více informací navštivte: www.ge.com.