Samsung představuje první 1TB SSD disk s rozhraním mSATA

Praha, 11. prosince 2013 – Samsung Electronics Co., Ltd., přední světová společnost v oblasti vyspělých paměťových technologií, uvede na trh produktovou řadu disků SSD s označením 840 EVO mSATA (mini-Serial ATA) včetně vůbec prvního 1TB mSATA SSD disku. Vyznačuje se kompaktním provedením s rozhraním mSATA, které má přibližně čtvrtinovou velikost oproti 2,5palcovému SSD, ale přitom stejně vysokou hustotu zápisu a stejně vysoké výkonnostní parametry. Využívá pokročilou NAND flash paměť s kapacitou 128 GB založenou na výrobní technologii třídy 10 nanometrů. (TZ)

Aby bylo možno vytvořit 1TB verzi SSD, používají se celkem čtyři bloky flash pamětí, přičemž každý blok má 16 vrstev 128GB čipů. Disk mSATA SSD o kapacitě 1 TB má tloušťku 3,85 mm a váží 8,5 g, což představuje přibližně 40 % velikosti, resp. dvanáctinu hmotnosti běžného pevného disku.

„Vzhledem k tomu, že nová řada disků mSATA SSD nabízí až 1 TB paměti a optimalizované softwarové nástroje, očekáváme, že si spotřebitelé budou moci vychutnat vysoký objem paměťového prostoru a vysoký výkon nejen na stolních počítačích, ale také na ultratenkých noteboocích,“ řekl Unsoo Kim, senior viceprezident pro marketing paměťových výrobků společnosti Samsung Electronics.

Disky Samsung SSD 840 EVO s rozhraním mSATA jsou dostupné ve verzích s úložnou kapacitou 120 GB, 250 GB, 500 GB a 1 TB. Díky speciálnímu ovladači vyvinutému společností Samsung a technologii TurboWrite dosahují špičkových výkonnostních parametrů. Disk o velikosti 1 TB nabízí rychlost náhodného čtení a zápisu dosahující 98 000, resp. 90 000 IOPS (Input Output Operations pr Second), a rychlost sekvenčního čtení a zápisu 540 MB/s, resp. 520 MB/s. Uspokojí tak i pokročilé uživatele, jelikož zvládne i náročně multitaskingové úlohy.

Nový 840 EVO mSATA SSD je vhodný především k použití v noteboocích, kde může být doplněn dalším interním HDD nebo SSD diskem, pokud je notebook vybaven sběrnicí mSATA. Disky jsou dodávány spolu s produktem Samsung Magician 4.3, což je softwarové řešení umožňující v režimu RAPID (Real-time Accelerated Processing of I/O Data) dosáhnout rychlosti sekvenčního čtení více než 1 000 MB/s. Tato hodnota je přibližně dvakrát vyšší než rychlost čtení typicky dosahovaná SSD disky na rozhraní SATA a desetkrát vyšší, než hodnota dosahovaná průměrným HDD diskem. Samsung nabízí program Samsung Magician 4.3 a podporu režimu RAPID také pro svoji původní produktovou řadu 840 PRO SSD.

Nové SSD disky s rozhraním mSATA používají 256bitové AES šifrování a splňují standardy TCG Opal a IEEE 1667. Uživatelé mohou svá data snadno přesunout na nové SSD disky s pomocí nástrojů Samsung Data Migration a Samsung Magician 4.3, které jsou kompatibilní se systémem Windows 8 a podporují 10 různých jazyků.

Samsung 840 EVO mSATA SSD je pokračováním řady 840 EVO, která byla představena v červenci na globálním summitu Samsung SSD. Nová produktová řada disků by se měla objevit na českém trhu v průběhu roku 2014. Doporučená cena zatím nebyla stanovena.

Produktové fotografie jsou ke stažení zde: ftp://ftp.ogilvy.cz/SAMSUNG_produkty_2013/IT/SSD_disky/mSATA/

 O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung Electronics Co., Ltd., je světová jednička v oblasti technologií, které otevírají nové možnosti lidem na celém světě. Díky neustálým inovacím a objevům transformujeme svět televize, chytrých telefonů, notebooků, tiskáren, fotoaparátů, domácích spotřebičů, zdravotnického zařízení, polovodičů a LED řešení. Zaměstnáváme 270 000 lidí v 79 zemích světa s ročním obratem 187,8 mld. USD. Chcete-li se dozvědět více, navštivte www.samsung.com.