Poroty soutěže Novinářská cena 2013: Příspěvky zhodnotí Tom Nicholson, Karel Hvížďala, Olga Sommerová a další osobnosti

Praha, 20. ledna 2014 – Nadace Open Society Fund Praha dnes oznámila jména téměř čtyřiceti porotců soutěže Novinářská cena 2013. Zkušení zahraniční žurnalisté i respektované osobnosti jiných společenskovědních oborů budou hodnotit příspěvky, které mohou jejich autoři, redakce i občané stále ještě přihlašovat do desítky soutěžních kategorií. Uzávěrka na přihlášení příspěvku je 31. ledna 2014. (TZ)

Novinářská cena 2013 ocení nejlepší, v loňském roce publikované, příspěvky v deseti žánrových kategoriích tištěné, audio-vizuální a online žurnalistiky. O vítězi každé kategorie rozhodne čtyřčlenná porota. Seznam všech porotců a soutěžních kategorií najdete níže a na www.novinarskacena.cz.

Již tradičně zasednou v porotách soutěže zkušení novináři ze zahraničních médií. Členství v porotě letos přijali například uznávaný slovenský komentátor Marián Leško, dopisovatelka dánského deníku Politiken Dana Schmidt a investigativní novinář Tom Nicholson, který se proslavil tím, že otevřel korupční kauzu Gorila na Slovensku. Již podruhé bude mezi porotci i spoluzakladatel deníku SME Alexej Fulmek a korespondent BBC Rob Cameron.

„V soutěži se hodnotí nejen řemeslná kvalita zpracování, ale také výjimečnost tématu a společenský přínos hodnoceného příspěvku. Proto jsou mezi porotci i uznávaní spisovatelé, filmaři, sociologové, politologové a veřejně činné osobnosti dalších oborů, kteří práci novinářů dennodenně sledují,“ uvedl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.

Mezi porotci je tak opět dokumentaristka Olga Sommerová a nově také známý slovenský sociolog Martin Bútora, vědkyně Helena Illnerová a předsedkyně uznávaného hospicového sdružení Cesta domů Martina Špinková.

Novinkou letošní soutěže je Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky, o kterou se utkají studenti a mladí lidé do 30 let s nápadem, jak nejlépe zanalyzovat vybraná veřejná data a najít v nich nové souvislosti. Jejich projekty bude hodnotit bývalá ředitelka divize nových médií v České televizi Pavlína Kvapilová a redaktoři z datažurnalistického týmu serveru iHNED.cz Petr Kočí a Adam Javůrek, kteří vítězi později pomohou jeho nápad uskutečnit.

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v dubnu 2014 v Praze. V každé kategorii bude udělena jedna cena spojená s odměnou ve výši 20 000 Kč. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Hlavním partnerem soutěže je český Google, partnery jsou NEWTON Media a.s. a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Mediálním partnerem jsou České noviny. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.