Společný projekt významných telekomunikačních firem zajistí bezpečnější Internet v Česku

Praha, 3. února 2014 – Do boje proti zákeřným hackerským útokům na český Internet vytáhlo v rámci projektu Bezpečná VLAN uskupení významných českých telekomunikačních subjektů pod záštitou sdružení NIX.CZ. Dial Telecom, Seznam.cz, Telefónica CR, ACTIVE 24, CESNET a CZ.NIC chtějí významně omezit zejména riziko vynucené nedostupnosti klíčových serverů a služeb  v důsledku útoků typu DoS. (TZ)

V případě DoS útoku mohou účastníci projektu prostřednictvím propojení přes Bezpečnou VLAN svým zákazníkům stále zajistit dostupnost připojení k důležitým internetovým službám. To je možno díky kapacitám ostatních zúčastněných subjektů.

„Projekt Bezpečná VLAN je skvělou ukázkou fungující kooperace společností, které si jinak na trhu více či méně konkurují. Celkové benefity této spolupráce pocítí nejen samotní provideři, firmy a instituce, ale i miliony běžných českých uživatelů Internetu. Těm všem umožní Bezpečná VLAN přístup k službám na datové dálnici i v době mimořádných událostí, “ vysvětluje motivaci ke vstupu do projektu Bezpečná VLAN Tomáš Strašák, obchodní ředitel Dial Telecom, a.s.

 

Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Účastníky se mohou stát pouze společnosti na vysoké technické úrovni. Dále musí splnit řadu bezpečnostních podmínek a nadstandardně zabezpečit své sítě, například proti IP spoofingu, tedy metodě, která internetovým útočníkům umožňuje skrývat svou identitu. Účastník musí být rovněž určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin.

„Pevně věřím, že členství v tomto projektu bude důležité pro společnosti, které poskytují připojení významným službám a potřebují zabezpečit jejich provoz i v těch nejkritičtějších situacích. Pro řadu z nich bude tento krok znamenat finanční investice, které by se jim ale měly vrátit například v podobě marketingového potenciálu, jenž toto členství představuje,“ přeje si Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

Více informací Vám poskytneme na stránkách http://www.dialtelecom.cz nebo na těchto kontaktech:

O firmě Dial Telecom, a.s. (Česká republika)

Akciová společnost Dial Telecom je poskytovatelem komplexního portfolia hlasových, datových a internetových služeb s garantovanou dostupností po celé České republice prostřednictvím vlastní jednotné optické sítě. Délka provozovaných optických kabelových tras společnosti Dial Telecom činí v současnosti 4 750 kilometrů v rámci České republiky a 185 km kabelových tras s přibližně 12 000 km optických vláken v rámci metropolitní sítě v Praze. Síť společnosti Dial Telecom má centrální dohledové centrum v Praze. Monitorování sítě i pracoviště podpory zákazníků pracují v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Dial Telecom, a. s., je držitelem certifikátů ISO 9001:2009 se zaměřením na management jakosti, ISO 14001:2005 pro kvalitu environmentálního managementu a ISO 27001:2006 pro řízení informační bezpečnosti, tedy ochranu citlivých informací před neoprávněným přístupem. Více informací získáte na webových stránkách http://www.dialtelecom.cz.