Pozor na Sv. Valentýna na škodlivé programy

Praha, 15. ledna 2014  – Společnost Fortinet® (NASDAQ: FTNT), světový dodavatel špičkových síťových řešení, připomíná uživatelům internetu, aby se v den Svatého Valentýna ochránili před nebezpečným malwarem, který jim hrozí prostřednictvím využívání sociálních sítí. Společnost Fortinet odhalila nový druh infekcí šířících se přes sociální média ( STI-socially transmitted infection), které mohou způsobit téměř stejně tolik škod jako jiné druhy útoků. (TZ)

Vladimír Brož, Fortinet Country Manager uvádí: „Chování na sociálních sítích se postupně transformovalo ze sdílení osobních informací v mnohem nebezpečnější sdílení odkazů. Linkování, a následné klikání na tyto odkazy, mění internetové prostředí, protože umožňuje malwaru v sociálních sítích rychlejší a efektivnější šíření v porovnání s e-mailem.“

Útoky často zahrnují instalaci škodlivého softwaru, který může být později využitý k tomu, aby zapojil PC uživatele do sítě ovládaných počítačů, tzv. botnetu. To pak umožní ještě silnější útoky na další počítače.

Pokud se uživatel nakazí STI, jsou nejčastěji napadeny jeho osobní nebo přihlašovací údaje. Zprávy o případech krádeží hesla se objevují velmi často. Jedním z posledních jsou nedávné útoky Pony Botnetu, které vyústily v krádež dvou milionů přihlašovacích údajů do sítí, jako jsou Facebook, LinkedIn a Twitter. Ukradené heslo může pro uživatele představovat značné riziko, a to zvláště v případech, kdy používá stejné přihlašovací údaje na více místech, například při on-line nakupování nebo dokonce v pracovním počítači.

Jak bezpečně surfovat?

1. Vždy používejte (unikátní) ochranu

K ochraně nestačí jen pravidelná změna hesla sestávajícího z písmen, číslic a speciálních znaků. Nejdůležitější je, aby ke každému účtu bylo přidružené jedinečné heslo, tedy nepoužívat jedno heslo k více účtům. Dobrým nástrojem k zabezpečení je využití programu pro správce hesel. Po nastavení bezpečného hesla byste jej měli často měnit a hlavně nikdy nesdílet!

2. Vytvořte si v počítači místo pro detekci virů

Každý počítač potřebuje mít nainstalovaný antivir a ochranu proti malwaru a udržovat je aktualizované. Doporučuje se také pravidelné skenování počítače, zejména v případě, že často stahujete soubory z internetu.

3. Musíme přemýšlet, než klikneme

Když vidíte, že vám od kamaráda přišlo něco nezvyklého, neklikejte na to! Nejdříve si ověřte, zda to od něj skutečně pochází. Obzvlášť buďte opatrní, pokud jde o odkazy z účtů známých osobností nebo celebrit, které bývají častým cílem STI. Měli byste se také vyvarovat klikání na odkazy v příspěvcích typu „tohle musíš zkusit!“ a podobně. Pozornost věnujte také URL adresám, aby skutečně patřily k tomu, za co se vydávají.

4. Předávejte informace. Ne infekci

Chraňte sebe prostřednictvím ochrany svých kamarádů, kteří jsou nejpravděpodobnějším zdrojem rizika nákazy infekcí STI. Ujistěte se, že vědí, co je sociální malware a co by měli dělat, aby napadení předcházeli (třeba poskytnutím tohoto návodu). Pokud máte důvod se domnívat, že některý z vašich kontaktů má nakažený účet, dejte mu o tom hned vědět a ujistěte se, zda ví, jak jej znovu dostat pod kontrolu.

Další zdroje Fortinet na webu:

Přihlášení k odběru zpráv: http://blog.fortinet.com/feed/

Twitter: www.twitter.com/fortinet
Facebook: www.facebook.com/fortinet

YouTube: http://www.youtube.com/user/SecureNetworks

O společnosti Fortinet

Společnost Fortinet (NASDAQ: FTNT) chrání sítě, uživatele i data před neustále se vyvíjejícími hrozbami.  Společnost je předním světovým dodavatelem výkonných síťových bezpečnostních řešení, která umožňují podnikům i vládám konsolidovat a integrovat různorodé technologie bez omezení výkonu celého řešení. Na rozdíl od nákladných, nepružných a málo výkonných alternativ, umožňují řešení společnosti Fortinet zákazníkům využívat nové technologie i obchodní příležitosti a současně chránit klíčové systémy a data. Podrobnější informace viz www.fortinet.com.