Stínové IT vyžaduje aktivní přístup CIO

Praha/Vídeň, 13. března 2014 – Podle předpovědí mezinárodní výzkumné, analytické a poradenské společnosti IDC významně roste vliv obchodních manažerů na rozhodování o investicích do IT. Začíná se projevovat trend, kdy řada nových technologických řešení je ve firmě zajišťována, aniž by o tom byli CIO informováni. Takzvané „stínové IT“ může sice fungovat jako významný zdroj pro přísun inovativních a efektivních řešení, nicméně na druhou stranu je tím oslabena rozhodující pravomoc IT ředitelů a současně může docházet k porušování bezpečnostních požadavků. (TZ)

Relativně jednoduché používání informačních technologií umožňuje obchodním manažerům, aby se aktivně zapojili do rozhodovacího procesu, který se týká využití IT v rámci firmy. Podle aktuálních dat společnosti IDC financovali obchodní manažeři v loňském roce 46 % technologických projektů, přičemž téměř 20 % projektů nebylo vůbec podpořeno z rozpočtu IT.

Nadcházející éra třetí platformy přináší firemním zaměstnancům řadu možností a služeb, které dříve bývaly výhradně doménou CIO. Řada volně dostupných aplikací umožňuje snadné sdílení souborů, členové týmů spolu komunikují prostřednictvím sociálních sítí a desktopy a firemní servery nyní nahrazují cloudová úložiště. Tato situace vyžaduje od CIO mnohem aktivnější přístup, než tomu bylo dříve.

„Vytvořením nových komunikačních kanálů vzniká více příležitostí k úniku informací a infiltrací malware. Zároveň může docházet k porušování předpisů a nařízení týkající se například ochrany osobních údajů,“ uvádí Dalibor Šidlo, Country Manager společnosti IDC pro Českou republiku a Slovensko. „CIO by proto měli přejít ze své pasivní role a věnovat se rozvoji vnitřní politiky a kontrolních mechanismů v rámci společnosti. Jedná se o obdobnou situaci, jakou jsme již měli možnost zaznamenat v oblasti BYOD.“

Významnými faktory, které ještě více napomáhají k rozvoji stínového IT, je například rostoucí zaměření dodavatelů IT na byznysové uživatele, vyšší požadavky obchodních manažerů na rychlost poskytování IT služeb a samozřejmě schopnost obchodního vedení vést a realizovat své vlastní technologické projekty.

Stínové IT však není výzvou pouze pro CIO, ale dotýká se i finančních ředitelů, kteří jsou v tomto ohledu často podceňováni. CFO by měli společně s CIO vyhodnocovat efektivitu investic do IT a kontrolovat dodržování daných předpisů a nařízení, aby bylo zajištěno účinné fungování v rámci celé společnosti.

O tom, jaký vliv má stínové IT na pozici CIO a jaké důsledky to může mít pro firmy, budou diskutovat přední CIO z celého regionu na CIO Summitu pořádaném společností IDC, který se uskuteční ve dnech 10. – 11. dubna 2014.

Více informací a registrace na akci IDC CIO Summit 2014 jsou dostupné na adrese http://idcciosummit.com/vienna.

O společnosti IDC

IDC je přední mezinárodní analytická a poradenská společnost specializovaná na trhy informačních a komunikačních technologií. Již více než 48 let pomáhá IT odborníkům, manažerům a investorům kvalifikovaně rozhodovat o investicích do IT a vytvářet úspěšné obchodní strategie. Zaměstnává přes 1000 analytiků ve více než 110 zemích světa. IDC je součástí mezinárodní skupiny IDG, která se zabývá publikační činností, výzkumem trhu a organizováním odborných konferencí v oblasti informačních technologií. Další informace naleznete na www.idc.com.