Vždy zaostřeno: fotografie z nového fotoaparátu α77 II ostré jako břitva díky rekordně přesnému 79bodovému systému automatického ostření

Od dynamické sportovní akce po nečekaný vzlet vyplašeného ptáka: nový fotoaparát α77 II zůstává vždy zaostřen na cíl a všechny snímky jsou dokonale ostré. (TZ)

  • Nový fotoaparát s bajonetem A s fázovou detekcí na největší počet bodů: – 79 bodů a 15 křížových bodů

  • Translucent Mirror Technology zaručuje ultrarychlé inteligentní automatické ostření a rychlost až 12 snímků za sekundu v sekvenčním režimu až 60 snímků v plném rozlišení

  • Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu a širokým rozsahem citlivosti od ISO 100 do ISO 25600

  • Hledáček XGA OLED Tru-Finder™ a trojsměrně výklopný LCD displej

  • Odolné tělo z hořčíkové slitiny s těsněním proti průniku prachu a vlhkosti

  • Procesor BIONZ X™ pro obraz v profesionální kvalitě a video ve Full HD 50p rozlišení

  • NFC/Wi-Fi pro sdílení na jeden dotek a ovládání na dálku prostřednictvím mobilního zařízení

Typ α77 II vychází z oblíbených modelů Sony α77 a α700. Pokročilým fotoamatérům přináší vzrušující nové funkce v robustním, odolném těle, které si poradí s každou situací.

Lepší obraz a citlivost přibližně o 20 procent vyšší ve srovnání s modelem α77 pro bezvadné, nádherně vykreslené fotografie a video ve Full HD rozlišení, a to i za horšího světla. Fotoaparát disponuje delší výdrží pro kontinuální sekvenční fotografování a má celou řadou uživatelsky komfortních nových funkcí pro amatérské filmaře.

Tím nejlepším na modelu α77 II je však to, že tento fotoaparát začal psát novou kapitolu v oblasti systémů fázové detekce pro automatické ostření. Díky přibližně dvakrát širšímu poli ostření než u předchozího modelu α77 systém automatického ostření tohoto fotoaparátu předčí i mnohé profesionální fotoaparáty.

Systém 79bodové fázové detekce pro automatické ostření nové generace

Vůbec poprvé se může model α77 II pochlubit 79 body automatického ostření, včetně 15 křížových bodů v nejčastěji využívaném středním poli snímače. Díky tomu je automatické ostření super přesné, a to i u objektů s horizontálními pruhy, které dokážou zmást jiné fotoaparáty.

Uprostřed snímače je také horizontálně umístěn dedikovaný clonový bod F2.8 AF. Centrálně umístěný snímač podporuje expozici až na F2.8, díky čemuž je automatické ostření i při použití objektivu s nízkým clonovým číslem dokonale přesné. Systém automatického ostření si velmi dobře poradí s nedostatečným světlem a přesně zaměřuje objekty i při úrovni EV-2 (ISO100), při níž má i lidské oko občas problém rozlišit drobné detaily.

Nový algoritmus pro automatické ostření, který prošel dolaďováním v rámci rozsáhlého „živého“ testování, zpracovává obrovský objem dat naměřených ve všech 79 bodech. Systém umí předvídat další pohyb fotografovaného objektu; zkombinuje naměřená data a také data o pozici objektu. Přesnost automatického ostření se ještě zvyšuje při použití funkce Lock-on AF, která rozpoznává objekt podle kombinace jeho barvy a pozice v rámečku.

Ať již používáte k ostření hledáček nebo displej v režimu Live View, unikátní funkce Translucent Mirror Technology od Sony nikdy nespustí váš objekt „z očí“ – při fotografování nebo natáčení videa ve Full HD kvalitě. Tento výkonný nový systém se nenechá tak snadno zmást jinými objekty, například balonem nečekaně letícím v záběru fotbalové momentky. Je skvělý i při horších světelných podmínkách, také fotografie pohybujících se objektů za pouhého svitu měsíce jsou vždy ostré.

Výkon nového 79bodového systému automatického ostření ještě více vynikne s řadou nových sofistikovaných AF funkcí. Režim Expanded Flexible Spot udrží zaostření na objekt. I když vybraný bod objekt „ztratí“ – aktivuje osm nejbližších bodů, které objekt rozpoznají. V kombinaci s režimem AF-C AF tato funkce výrazně zvyšuje ostrost pohybujících se objektů.

Funkce Lock-on AF umožňuje uživateli vybrat si z několika režimů (Wide, Zone, Flexible Spot nebo Expanded Flexible Spot). Po zaměření objektu fotoaparát sleduje objekt a automaticky doostřuje po celou dobu, kdy je tlačítko spoušti stisknuto na polovinu. S jakýmkoliv pohybem objektu nebo změnou zarámování scenérie si fotoaparát automaticky vybere ze 79 možných bodů ten nejvhodnější. A když se objekt pohybuje příliš rychle i na nový režim Expanded Flexible Spot, automatickému doostřování pohybujících se objektů začne pomáhat funkce Lock-on AF.

Pro ještě více kontroly nad automatickým ostřením lze dobu automatického doostřování upravit v pěti krocích (při fotografování v režimu AF-C). U objektů, jejichž pohyb je předvídatelný, nízké nastavení snižuje riziko toho, že by se fotoaparát zaměřil na jiný objekt, který se náhle objeví v zóně fotografovaného objektu. Vysoké nastavení nabízí citlivější zaostření – například fotografujete-li v rychlém sledu různé pohybující se objekty v různých vzdálenostech, třeba v přírodě. AF Tracking Duration (doba automatického doostřování) může být také nastavena na High, Medium a Low při natáčení Full HD videa.

Mezi další nové funkce patří i Eye AF, která umí detekovat a zaměřit oči fotografovaného objektu. Funkce AF Range Control umožňuje zúžit automatické ostření na konkrétní pásmo a AF Tracking Duration dává možnost vybrat si z pěti voleb tu, která nejlépe odpovídá pohybu objektu. Režim Balanced Emphasis ideálně doplňuje nastavení priority spouště a priority ostření pro ideální načasování snímku. Uživatel si může manuálně nastavit optimální režim pro snímání dané situace a s ohledem na zamýšlený umělecký efekt.

Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu se zvýšenou citlivostí

Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu je vlajkovou lodí špičkového know-how Sony v oblasti snímacích a obrazových technologií. Stejně jako u oblíbených modelů α7R a α6000 se jedná o snímač typu gapless OCL. Díky celé řadě nejnovějších inovací nyní nabízí o 20 procent vyšší citlivost než jeho předchůdce se stejným počtem pixelů. Úchvatné vykreslení detailu a minimum šumu je s tímto snímačem samozřejmostí napříč širokým rozsahem citlivosti od ISO 100 do ISO 25600.

Snímač s vysokým rozlišením doplňuje neméně moderní obrazový procesor BIONZ X, který se objevil již u modelů α7 a α7R. Je přibližně třikrát rychlejší než předchozí generace procesoru BIONZ od Sony a je optimalizován pro α77 II. Nabízí věrnou reprodukci detailu, technologie pro redukci difrakce a šumu, díky nimž jsou fotografie i Full HD videa neuvěřitelně detailně vykresleny v sytých barvách a texturách.

Až 60 snímků v plném rozlišení v sekvenčním režimu rychlostí až 12 snímků za vteřinu

Výdrž tohoto fotoaparátu při sekvenčním snímání je také lepší než u mnohých profesionálních modelů. Nový α77 II může nasnímat v nonstop sekvenci až 60 snímků ve formátu JPEG v plném rozlišení rychlostí až 12 snímků za vteřinu (režim Continuous Advance Priority AE).

Dívejte se na svět ze svého úhlu – hledáčkem OLED Tru-Finder nebo na trojsměrně výklopném LCD displeji

Rámování a ostření snímku je díky jasnému hledáčku XGA OLED Tru-Finder™ s rozlišením 236 000 bodů tím pravým potěšením. Díky třikrát vyššímu kontrastu a rozlišovací schopnosti je hledáček schopen zobrazit snímek věrně, tak jak se bude jevit na finální fotografii – snadno uvidíte, jak se na snímku projeví různé nastavení ostrosti, clony a dalších parametrů, ještě než odpálíte spoušť. Široký pozorovací úhel a vysoký eye-point (vzdálenost, ze které ještě lze vidět celý snímek, tj. zvětšení obrazu hledáčku) doplňuje rozšířená nabídka voleb jasu a teploty barev pro ještě komfortnější a přesnější kompozici snímku.

Stejně jako fullframe model fα99, tak i α77 II je vybaven displejem 3.0-type (7,5 cm) Xtra Fine LCD s extra jemným rozlišením. Displej lze také vyklopit třemi směry pro téměř nekonečnou flexibilitu při tvorbě. Můžete fotit či natáčet z nízkého úhlu, v orientaci portrét nebo krajina, z ruky nebo s pomocí stativu. Technologie WhiteMagic, kterou najdete exkluzivně u Sony, zlepšuje viditelnost displeje, a to i venku na přímém slunci.

S rozšířenými funkcemi uživatelského nastavení máte vždy vše plně pod kontrolou

Ovládací prvky, které vycházejí z původního modelu α77, tvoří samostatná ovládací kolečka před i za gripem. Umožňují intuitivní, bezproblémové nastavení funkcí fotoaparátu – ani na chvilku nemusíte odhlédnout od hledáčku. Dalším bonusem je bezpočet možností uživatelského nastavení – jedenácti tlačítkům lze přiřadit 51 funkcí.

Do paměti fotoaparátu lze uložit až tři nejčastěji používané profily režimů snímání a dalších nastavení parametrů obrazu – přístup k nim je snadný přes kolečko volby režimů. Tento model se také inspiroval u typu fotoaparátu α99, z něhož převzal možnost zaaretování ovládacího kolečka, což brání nechtěnému přepnutí režimu.

Dostatečně odolný pro opravdové nadšence

Odolné, ale lehké tělo fotoaparátu α77 II z hořčíkové slitiny je konstruováno tak, aby obstálo i u těch nejnáročnějších nadšenců usilujících o ideální snímek. Příjemné a komfortní ovládání je ještě snazší díky velkému ergonomicky tvarovanému gripu. Těsnění u hlavních tlačítek a ovládacích prvků, které brání průniku prachu a vlhkosti, doplňuje dvouplášťová ochrana kolem všech otvorů, včetně těch na paměťová média a připojení příslušenství. Kromě toho je systém spouště tohoto fotoaparátu konstruován na 150 000 aktivací.

Natáčejte jako profesionál s kontinuálním automatickým ostřením

Model a77 II umí natáčet video ve Full HD 60p a 24p rozlišení ve formátu AVCHD 2.0. Obdobně, jako je tomu u fotografování, Translucent Mirror Technology umožňuje plnou fázovou detekci při automatickém ostření, takže obraz je vždy ostrý jako břitva, a to i při natáčení videa rychle se pohybujících objektů.

Nadšeným filmařům se určitě budou hodit nové funkce, včetně tříúrovňového nastavení citlivosti automatického doostřování, „zebry“ zvýrazňující přepaly šrafováním jako u profi kamer a měření hladiny zvuku. Potěší i čistý výstup přes HDMI, který umožňuje přehrávání na externím monitoru a nahrávání bez nezbytné komprese na externí úložiště.

Bezdrátové propojení na jeden dotek a chytrý telefon jako dálkové ovládání

Zabudovaná Wi-Fi umožňuje snadné sdílení na jeden dotek s chytrým telefonem Xperia™, chytrými telefony a tablety s operačním systémem Android a podporou NFC a s notebooky VAIO. Stačí jeden dotek a aktivuje se funkce Smart Remote Control, která propojí váš fotoaparát s mobilním telefonem, prostřednictvím něhož pak budete moci dálkově ovládat spoušť.

Objektivy a příslušenství

S ohniskovými vzdálenostmi od širokoúhlých po teleobjektivy, z 32 objektivů s bajonetem A si vybere každý podle svých tvůrčích a uměleckých preferencí.

Výběr z čoček, které uspokojí snad každou uměleckou potřebu – od vysoce výkonných modelů s objektivy Sony G Lens™ a ZEISS®, které nabízejí špičkovou kvalitu, až po exkluzivní optiku Sony STF (Smooth Trans Focus), která poskytuje mimořádně hladké pozadí a efektní bokeh (rozostření). Prémiové modely Sony G Lens jsou vybaveny precizními asférickými čočkami z ED (Extra-low Dispersion) skla, technologicky vyspělou povrchovou úpravou Nano AR Coating a dalšími nejmodernějšími optickými vymoženostmi od Sony, které přispívají k vysokému rozlišení i nádhernému bokeh efektu.

Objektivy ZEISS® vyvinuly společnosti Sony a ZEISS. Značka ZEISS je pojem známý všem zasvěceným příznivcům fotografie, kteří oceňují inovativní a revoluční optické technologie. Mimořádný kontrast a vysoké rozlišení až k samotnému kraji snímku – tato kvalita je pro značku ZEISS typická.

Mezi volitelné příslušenství patří grip VG-C77AM, který zlepšuje ovládání fotoaparátu, jeho držení a práci s ním, a to zejména ve vertikální poloze.

Digitální fotoaparát α77 II s vyměnitelnými objektivy s bajonetem A od Sony lze předobjednat již nyní na webu sony.cz. V celoevropské distribuci bude tento model k dispozici od června 2014.

Vybrané technické parametry modelu α77 II

Hlavní specifikace

ILCA-77M2

Typ

Digitální fotoaparát s vyměnitelnými objektivy a zabudovaným bleskem

Kompatibilní objektivy

Objektivy Sony s bajonetem A, potvrzena kompatibilita s objektivy Minolta / Konica Minolta

Obrazový snímač

Typ

APS-C type (23,5 × 15,6 mm), Exmor CMOS s primárními barevnými filtry a rozlišením přibližně 24,3 (efektivních) Mpx

Počet pixelů
(efektivní)

Přibližně 24,3 megapixelu

Procesor

Obrazový procesor BIONZ X™

Formáty

RAW / RAW & JPEG / JPEG Extra fine / JPEG Fine / JPEG Standard

Systém ostření

Typ

TTL Phase-detection AF

Počet ohniskových bodů

79 bodů (15 křížových bodů) s ústředním snímačem F2.8

Rozsah citlivosti

EV −2 až 18 (při ISO 100 ekvivalent)

Funkce ostření

Wide/Zone/Center/Flexible Spot/Expanded Flexible Spot/Lock-on AF (Wide/Zone/Center/Flexible Spot/Expanded Flexible Spot)

Režimy automatického ostření

Single-shot AF (AF-S), Continuous AF (AF-C), Automatic AF

(AF-A), Direct Manual Focus – lze přepínat mezi režimy

Drive

Rychlost (přibližná, maximální)

Continuous Advance Priority AE: maximum 12 snímků za vteřinu

Continuous shooting Hi: maximum 8 snímků za vteřinu

Continuous shooting Lo: maximum 3 snímky za vteřinu

Počet snímků – rychlost záznamu* (přibližně)

[režim Continuous Advance Priority AE] Extra fine: 53 snímků/Fine: 60 snímků/Standard: 64 snímků/RAW & JPEG: 25 snímků/RAW: 26 snímků
[Kontinuální snímání] Extra fine: 56 snímků/Fine: 75 snímků/Standard: 93
snímků/RAW & JPEG: 26 snímků/RAW: 28 snímků

Rozsah citlivosti ISO

Fotografie: ISO 100-25600 (1/3 EV step), (citlivost od ISO50 lze nastavit jako rozšířený rozsah citlivosti)

AUTO: ISO 100-25600, lze nastavit horní a dolní limit

Video: ISO 100-12800 ekvivalent (1/3 EV step)

AUTO ISO 100-12800 ekvivalent, lze nastavit horní a dolní limit

Záznam videa v HD kvalitě

Formát záznamu: AVCHD 2.0 / MP4

Komprese videa: AVCHD: MPEG-4 AVC/H.264

                    MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Elektronický hledáček

Elektronický hledáček XGA OLED, 1,3 cm (0.5 type) (efektivní rozlišení hledáčku 2 359 296 BOD) se 100% pokrytím rámečku, pěti režimy zobrazení a mřížkovým zobrazením

LCD displej

Displej s úhlopříčkou 7,5 cm (3.0 type) Wide Type TFT s technologií WhiteMagic. Výklopný úhel: 150 stupňů směrem nahoru a 180 stupňů směrem dolů. Úhel rotace: 180 stupňů po směru hodinových ručiček a 90 stupňů proti směru hodinových ručiček.

Systém ochrany proti prachu

Ochranná povrchová úprava obrazového snímače a posuvného mechanismu snímače

Expoziční režimy

AUTO (Intelligent Auto / Superior Auto) / Scene Selection / Sweep Panorama / Continuous Advance Priority AE / Movie (P/A/S/M) / Programmed AE / Aperture priority / Shutter-speed priority / Manual / Memory recall (MR1/2/3)

Měření expozice

Evaluativní měření na 1 200 zón

Čas expozice

Fotografie: 1/8000 až 30 vteřin/Bulb;

Video: 1/8000 to 1/4 (1/3 step), až 1/60 při režimu AUTO (až 1/30 v režimu Auto Slow Shutter)

Bracketing expozice

Bracket: Cont./Bracket: Single, With 1/3EV, 1/2EV, 2/3EV, 1.0EV, 2.0EV, 3.0EV inkrement, 3/5 snímků

Média

Paměťová média Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo / Memory Stick XC-HG Duo / SD paměťová karta / SDHC paměťová karta (UHS-I compliant) / SDXC paměťová karta (UHS-I compliant)

Rozměry (Š × V × H)

Přibližně 142,6 mm × 104,2 mm × 80,9 mm

Hmotnost

Přibližně 647 g (pouze tělo)

Přibližně 726 g (s baterií a Memory Stick PRO Duo)

O Sony Corporation:

Sony je světovým inovátorem produktů v oblasti audio, video, komunikací a informačních technologií určených pro domácí i profesionální využití. Značka Sony je známá svými audiovizuálními produkty, mezi něž se řadí HD LCD televize BRAVIA™, digitální fotoaparáty Cyber-shot™, videokamery Handycam®, „α“ (vyslovuje se „alfa“) digitální zrcadlovky, tablety Sony Tablet, MP3 přehrávače Walkman®, osobní počítače VAIO® a profesionální vysílací technika 3D HD.

Pro více informací o Sony Europe navštivte presscentre.sony.eu. Pro více informací o Sony Corporation navštivte http://www.sony.net.