Bezpečnější preskripce od CompuGroup Medical

CompuGroup Medical ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) spustila unikátní projekt určený praktickým lékařům pro bezpečnější preskripci. (TZ)

Praha, 30. května 2014 – CompuGroup Medical ČR (CGM) odstartovala unikátní projekt Léková historie pojištěnců ZP MV ČR, který praktickým lékařům přináší informace o skutečně realizovaných výdejích léčiv v lékárnách, a to i od ostatních specialistů. Lékaři tak získají jedinečný pohled na preskripci svých pacientů.

Tento modul, který lze jednoduše připojit k již stávajícím řešením od CGM, slouží k porovnání předepsaných a vydaných léků v lékárnách pacientům – klientům ZP MV ČR. Data z portálu zdravotní pojišťovny je tak nyní možné automatizovaně získat a uložit přímo do informačního systému v ordinaci nebo ambulanci a následně i jednoduše zařadit do zdravotní dokumentace pacienta.

„Naše řešení provádí automaticky vyhodnocení a vyznačí léky skutečně vyzvednuté, nevyzvednuté, nahrazené substitucí nebo jiným balením a předepsané v jiném zdravotnickém zařízení,“ říká o projektu Vladimír Přikryl, generální ředitel CompuGroup Medical.

Jakýkoli předpis, který lékař pacientovi vystaví, se dále také v informačním systému porovnává s léky, které mu již dříve předepsal nebo které pacient užívá chronicky a dále i s kompletní lékovou historií pacienta.

„Následně systém upozorní lékaře na možné nežádoucí interakce, na duplicitní léky, nebo na obdobné léky,“ dodává Přikryl.

Českým pacientům hrozí až 24 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 900 interakcí je závažných (kontraindikace) a hrozí u nich poškození zdraví či ohrožení života.

Léková historie pojištěnců ZP MV ČR je dostupná všem praktickým lékařům, kteří využívají e-komunikaci pojišťovny. Zároveň také umožňuje kontrolu lékových interakcí u klientů této pojišťovny.

O skupině CompuGroup Medical AG

CompuGroup Medical je jednou z předních světových společností zaměřených na eHealth. Její softwarové produkty jsou navrženy tak, aby podporovaly všechny odborné a organizační činnosti v lékařských ordinacích, lékárnách, laboratořích a nemocnicích. Informační služby pro všechny subjekty zapojené do procesu poskytování zdravotní péče a sdílení elektronických zdravotních záznamů přispívají k bezpečnější a efektivnější péči o pacienty.

Služby CompuGroup Medical jsou založeny na unikátní zákaznické síti více než 400 000 lékařů, zubních lékařů, nemocnic, lékáren a dalších poskytovatelů služeb. Se zastoupením v 19 zemích a se zákazníky ve 43 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb elektronického zdravotnictví. Přibližně 4 200 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje inovativní řešení pro stále rostoucí požadavky zákazníků na systém zdravotní péče.

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika

Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. Poskytuje rovněž softwarová řešení pro nemocnice a laboratoře. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.