Firemní IT se mění, narůstá jeho strategický význam

PRAHA, 18. září 2014: IT oddělení firem se doposud zaměřovala především na zvyšování efektivity a snižování nákladů. Průzkum mezi registrovanými účastníky konference EMC Forum, která dnes probíhá v Praze, však odhaluje, že IT je nyní považováno mnohem spíše za klíčový prostředek k podpoře podnikání a lepší komunikaci se zákazníky. 64 % respondentů průzkumu přitom říká, že ředitelé v jejich podnicích vidí IT jako strategický faktor pro rozvoj podnikání; to je více než kdy dříve. IT odvětví se od základu transformuje v důsledku příchodu megatrendů, jako jsou cloud, mobilní technologie, sociální sítě a Big Data. Jejich vliv zcela mění očekávání spotřebitelů a koncových uživatelů, kteří chtějí mít ve stále větší míře možnost interakce online, kdykoli a kdekoli, čímž se IT stává faktorem strategicky důležitějším než v minulosti. (TZ)

Tohoto trendu si všímají i uživatelé, více než polovina dotázaných v Česku (konkrétně 56 %) uvedla, že zmíněné technologie nové generace poskytnou jejich organizacím konkurenční výhodu. Nové technologie také podle respondentů ovlivní klíčové aspekty jejich podnikání, jako je vytváření nových produktů a služeb (34 %), zjednodušení obchodních funkcí a zvyšování efektivity (32 %) a zlepšování zkušeností zákazníků (32 %). Významný nástroj, který vede k vyšší flexibilitě a zabezpečení, přitom pětina dotazovaných vidí ve společných, veřejných a privátních cloudových službách.

Při hodnocení vyhlídek do budoucnosti se těsná většina respondentů (51 %) vyjádřila s optimismem, tedy že mají v organizaci k dispozici odpovídající úroveň dovedností a znalostí potřebných k úspěšnému naplnění svých obchodních priorit. Zajistit si tyto dovednosti a udržet krok s rychlým tempem inovací v sektoru IT bude, podle získaných výsledků, výzvou pro 61 % firem. O 5 % méně si myslí, že modelové IT oddělení budoucnosti bude sloužit jako interní poskytovatel služeb na vyžádání, včetně platformy jako služby nebo veřejného a privátního cloudu.

Nové trendy a jejich dopad na segment firemního IT okomentoval také Jiří Sven Svěrák, generální ředitel EMC pro Českou republiku a Slovensko: „Očekávání zákazníků prošla radikální změnou. Spotřebitelé nyní očekávají možnost okamžité interakce prostřednictvím mobilních zařízení nejen mezi sebou, ale také s nejrůznějšími organizacemi. Aby si zachovaly své postavení a konkurenceschopnost, musejí společnosti bez ohledu na svůj obor podnikání zcela přepracovat obchodní modely, tak aby se dokázaly vyrovnat s nebývalými nároky na přístup, interakci a objem dat. Z tohoto důvodu IT oddělení získávají zpět svou důležitost a prostřednictvím cloudových technologií a Big Data se transformují z nákladového střediska na skutečný katalyzátor změn.“

Metodika průzkumu

Tento průzkum proběhl v rámci registrace na konferenci EMC Forum, která se koná 18. září 2014 v Praze. Zúčastnilo se ho celkem 214 vedoucích pracovníků včetně ředitelů firem a jejich IT oddělení, technických architektů, datových specialistů a správců úložišť a infrastruktury z nejrůznějších společností v České republice. Výsledky z ČR budou přidány k odpovědím z dalších více než 50 zemí celého světa, v nichž stejný průzkum proběhl nebo bude probíhat v rámci konferencí EMC Forum v období od července do listopadu letošního roku. Podrobnější výsledky průzkumu v České republice a také dalších zemích jsou postupně zveřejňovány na stránkách EMC.com. Celou sérii završí oznámení globálních výsledků plánované na prosinec.

O společnosti EMC

 polečnost EMC Corporation je globálním lídrem, který umožňuje firmám a poskytovatelům služeb transformovat jejich každodenní fungování a poskytovat IT jako službu. Základem této transformace je cloud computing. Prostřednictvím inovativních produktů a služeb společnost EMC urychluje přechod ke cloud computingu, a napomáhá tak IT oddělením ukládat, spravovat, chránit a analyzovat jejich nejcennější aktiva – informace – dynamičtějším, důvěryhodnějším a nákladově efektivnějším způsobem.

Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Informace o produktech a službách společnosti EMC naleznete na adrese www.emc.com.