Třicet let inovací a snahy o propojenější svět

Před třiceti lety založili zaměstnanci Stanfordovy univerzity Leonard Bosack a Sandy Lernerová společně s Richardem Troianem společnost Cisco. Ta od té doby vložila miliardy dolarů do výzkumu a vývoje, což jí vyneslo mimo jiné na první místo na světě mezi bezpečnostními firmami a v dalších sedmi kategoriích. (TZ)

Praha 10. prosince 2014 – Když byla v prosinci 1984 založena společnost Cisco, slyšel o internetu jen málokdo. Studenti informatiky na Stanfordově univerzitě měli přístup k Unixovým mainframům. Manželé Leonard Bosack a Sandy Lernerová ale chtěli zůstat v kontaktu, i když pracovali na různých pracovištích university, jejichž sítě do té doby nebylo možné propojit. Proto se rozhodli vyvinout nástroje, které by tuto komunikaci usnadnily. Již o dva roky později představilo Cisco Advanced Gateway Server, první multiprotokolový směrovač. Tím byla vlastně odstartována nová éra internetu – v té době totiž ještě IP protokol nebyl rozhodně dominantním a Cisco představilo první produkt, který byl schopen zajistit komunikaci napříč různými sítěmi.

Přesně o 10 let později získalo Cisco jako první výrobce certifikaci ISO 9001 pro multiprotokolový produkt. Nicméně byla to sázka na dominanci IP protokolu společně s odvahou riskovat. Ta umožnila společnosti vsadit na trendy, které se později ukázaly jako vítězné. Na začátku 90. let například věřilo mnoho odborníků tomu, že směrovače budou postupně nahrazeny přepínači. Řadu tehdy proslulých firem to stálo existenci, nicméně směrovače nezemřely a dnes drží společnost Cisco v tomto segmentu 45% tržní podíl a je jasnou jedničkou.

Velkou posilou pro společnost byl v roce 1995 příchod současného generálního ředitele Johna Chamberse, který několikrát prokázal schopnost „vidět za roh“. A tak na konci devadesátých let učinil odvážnou sázku na VoIP. Patent na přenos hlasu přes IP síť získalo Cisco v roce 1999. Dnes mu patří více než třetinový tržní podíl na trhu přenosu hlasu, a také 43% podíl na trhu TelePresence a 41% podíl na trhu web konferencingu.  Přitom první teleprezenční řešení představilo Cisco v roce 2006.

Velkým přelomem bylo uvedení serverové architektury UCS v roce 2009. Tento produkt katapultoval Cisco na druhé místo mezi výrobci x86 blade serverů s tržním podílem 27 procent. Neustálá snaha inovace se ale nezastavila ani s novým desetiletím. V loňském roce byl na trh uveden nejrychlejší router na světě a v letošním roce představilo Cisco svůj cloud cloudů Intercloud a také nový koncept aplikačně orientované infrastruktury. Právě tento koncept se možná brzy ukáže stejně revolučním, jako před lety zavedení IP protokolu.

Třicet let proměny světa

Když byla společnost Cisco založena, bylo jejím cílem zajistit přístup k informacím a vývoj se zabýval tím, jak pohodlněji posílat e-maily, prohlížet stránky nebo hledat na internetu. Postupně se svět internetu proměnil a místo textu a obrázků do něj vstoupila mobilita, sociální sítě, video a cloudové technologie. Dnes jsme se již, i díky Cisco, posunuli do éry Internet of Everything, kdy už dávno nejsou připojeny jen počítače, ale dochází k propojení lidí, procesů, dat a věcí.

Zaměření na inovace znamená například více než 6,3 miliardy dolarů vynaložených na výzkum a vývoj jen za poslední fiskální rok 2014 (jde o 13,4 % celkových tržeb). Cisco má dnes po světě přes 170 laboratoří a zaměstnává přes 25 tisíc inženýrů. Výsledkem jejich práce je nejen více než 19 tisíc patentů, ale i úplně proměněný svět informačních technologií a internetu.

Základní informace o společnosti Cisco

Finanční ukazatele

Tržby ve finančním roce 2014 47,1 miliardy USD

Tržby v prvním čtvrtletí FY2015 12,2 miliardy USD

Výdaje na výzkum a vývoj FY2014 6,3 miliardy USD

Další statistiky

Počet zaměstnanců více než 71 500

Počet partnerů více než 70 000

Počet přihlášených patentů více než 19 000

Počet inženýrů více než 25 000 (35 procent všech zaměstnanců)

Akvizicí od roku 1993 více než 170

Tržní podíly Cisco v jednotlivých segmentech (1. čtvrtletí kalendářního roku 2014):

Nejdůležitější milníky v historii společnosti Cisco

1984 Založení společnosti Cisco Lenem Bosackem a Sandy Lernerovou

1985 Vyvinut software pro směrovače

1986 AGS se začíná prodávat

1987 Cisco získává investici 2 miliony dolarů od Sequoia Capital

1988 John Morgridge se stává generálním ředitelem společnosti

1989 Představen Border Gateway Protocol (BGP) a začíná rychlý rozvoj internetu

1990 Cisco vstupuje na trh NASDAQ

1991 Otevření kanceláří ve Francii a Velké Británii

1992 Představení průmyslových přepínačů Cisco 3000 umožňujících vzdálenou konfiguraci a upgrade

1993 Cisco přebírá společnost Crescendo Communications

1994 Představení přepínačů Cisco Catalyst

1995 John Chambers se stává generálním ředitelem společnosti

1996 Cisco přebírá společnost Stratacom

1997 Překročena hranice milionu prodaných směrovačů

1998 Cisco přebírá společnost Selsius

1999 Zisk patentu na přenos hlasu přes internet. Na trh uvedena řada bezdrátových přístupových bodů Aironet

2000 Zisk patentu na WLAN

2001 Do programu Cisco Networking Academy se zapojuje 318 tisíc studentů.  Cisco přebírá společnost Allegro

2002 Překročena hranice 1 milionu prodaných telefonů

2003 Cisco přebírá společnost Linksys

2004 Představení Cisco Carrier Routing System (CRS) stonásobně zvyšující kapacitu směrovačů

2005 Cisco přebírá společnost SciAtlanta

2006 Představení Cisco Transport Profile

2007 Cisco přebírá společnost WebEx

2008 Padmasree Warrior se stává Cisco Chief Technology & Strategy Officer

2009 Představena architektura UCS. Cisco se stává součástí indexu Dow Jones

2010 Cisco přebírá společnost Tandberg

2011 Sjednocení infrastruktury pro datová centra

2012 Cisco přebírá společnost Meraki

2013 Cisco přebírá českou společnost Cognitive Security

2014 Ohlášení projektu Intercloud, cloudu cloudů, zaměření na rozvoj Internet of Everything

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.
Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.