České Radiokomunikace spouští pilotní satelitní vysílání programů České televize v HD kvalitě

Praha, 15. prosince 2014 – České Radiokomunikace (ČRa) spustí od 16. prosince zkušební satelitní vysílání programů ČT v HD kvalitě. Kromě ČT 1 HD a ČT sport HD je nově v satelitní nabídce v HD rozlišení také program ČT2, který dosud takto šířen nebyl. ČRa zvítězily ve výběrovém řízení České televize (ČT) na satelitního operátora pro šíření programů v HD rozlišení a budou ho  zajišťovat  od 1. 1. 2015.   (TZ)

V návaznosti na změnu operátora došlo v ČT i k montáži zařízení pro multiplexaci signálů (tzv. satelitní head-end), což umožnilo rozšířit nabídku satelitního vysílání v HD kvalitě. Toto vysílání bude zajišťovat stejná družice (Astra 3B, 23,5°E), kde se v současnosti HD programy ČT nacházejí.

„Vítězstvím v soutěži České televize potvrdily ČRa svoji kvalitu v oblasti TV vysílání, a to nejen terestrického. Díky špičkovým technologiím i personálnímu obsazení jsme schopni nabídnout služby ve vysoké kvalitě a jsme rádi, že se Česká televize rozhodla těchto našich služeb využít. Umožní to zároveň nabídnout i širší portfolio satelitních programů v HD kvalitě divákům,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel ČRa.

ČRa zajistí pro Českou televizi služby v podobě zajištění převzetí signálu, jeho distribuci k pozemní satelitní uplinkové stanici,  jeho šíření v Ku pásmu prostřednictvím družice umístěné na orbitální pozici Astra 3B 23,5°E. Distribuce DVB-ASI streamu ze studia České televize na hlavní a záložní satelitní uplinkovou stanici je zajištěno pomocí redundantní optické přenosové sítě.

Na dosavadním kmitočtu budou stávající programy k dispozici beze změny až do konce roku.

Technické parametry:

Modulační parametry a parametry transpondéru::

Satelit:                                 Astra 3B 23,5°E

Modulace:                           DVB-S2 8PSK

Symbolová rychlost:           29 500 kS/s

FEC:                                   ¾

Roll-Off factor:                    1,2

Pilot:                                   ON

Frekvence downlink:     12 363 MHz

Polarizace downlink:      vertikální

České Radiokomunikace a.s. (ČRa) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. ČRa disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.