Seznamte se s výjimečným fotoaparátem D810A: první digitální jednookou zrcadlovkou Nikon pro astrofotografii

Amsterdam, Nizozemsko, 10. února 2015 Společnost Nikon dnes uvedla fotoaparát D810A, první digitální jednookou zrcadlovku formátu FX konstruovanou pro astrofotografii. Tento fotoaparát s množstvím specializovaných funkcí pořizuje vynikající snímky kosmu s 36,3 milionu pixelů. (TZ)

Fenomenální fotoaparát D810A je speciálně upravenou verzí přístroje Nikon D810 s vysokým rozlišením. Tato specializovaná digitální jednooká zrcadlovka s přepracovaným infračerveným filtrem (IR) je čtyřikrát citlivější v oblasti spektrální čáry vodíku H-alfa (vlnová délka přibližně 656 nm). Poprvé tak lze fotoaparátem Nikon zachytit skutečné barvy mlhovin emitujících v oblasti vlnové délky čáry vodíku H-alfa bez nutnosti dalších úprav fotoaparátu. Extrémně vysoká citlivost fotoaparátu v kombinaci s novým filtrem, vysokým rozlišením a množstvím specializovaných funkcí zaručuje zachycení krás hlubokého vesmíru v brilantních detailech.

Dirk Jasper, manažer pro profesionální produkty u společnosti Nikon Europe, říká: „Fotoaparát D810A poskytuje fotografům výkonný nástroj pro fotografování objektů hlubokého vesmíru. Vzhledem k výhodám přístroje D810 oproti ostatním modelům bylo logické, že byl pro konverzi na fotoaparát pro astrofotografii zvolen právě tento přístroj. Jde o oblast, kde jsou jemné detaily a absolutní přesnost kritickými parametry: fotoaparát D810A exceluje v obou případech.“

 

Astrofotografie ve vysokém rozlišení

Fotoaparát D810A jako upravená verze modelu s nejvyšším rozlišením ze všech digitálních jednookých zrcadlovek Nikon je velmi speciálním výrobkem. Obrazový snímač formátu FX je konstruován tak, aby poskytoval špičkovou úroveň detailů – výsledkem jsou vysoce kontrastní snímky s 36,3 milionu pixelů a minimem falešných barev. Standardní rozsah citlivostí ISO 200–12 800 lze rozšířit až na hodnotu ISO 51 200 (ekvivalentní hodnota) a 3D redukce šumu produkuje čisté snímky s dobrým rozlišením při vysokých citlivostech ISO. Rychlý a výkonný systém zpracování obrazu Nikon EXPEED 4 zvyšuje celkovou výkonnost fotoaparátu a minimalizuje projevy barevné vady.

Upravený infračervený filtr (IR)

Fotoaparát D810A je výjimečným přístrojem, který poskytuje výsledky, jakých nelze dosáhnout s běžnou digitální jednookou zrcadlovkou. Fotoaparát D810 je populárním přístrojem u astrofotografů: má dostatečný výkon pro fotografování noční oblohy, ale jeho standardní obrazový snímač není nejvhodnější pro pořizování snímků emisních mlhovin vyzařujících na vlnové délce čáry vodíku H-alfa. Aby se předešlo červenému barevnému závoji, jsou obrazové snímače běžných digitálních jednookých zrcadlovek vybaveny optickými filtry omezujícími propustnost červeného světla ve viditelném spektru. Charakteristickou vlastností upraveného optického filtru fotoaparátu D810A je naopak přibližně čtyřnásobně zvýšená propustnost červeného světla u vlnové délky spektrální čáry vodíku H-alfa (v porovnání s fotoaparátem D810). Výsledkem je, že fotografové mohou nyní pořizovat krásné snímky emisních mlhovin vyzařujících okolo vlnové délky spektrální čáry vodíku H-alfa s „věrnou červenou barvou“, aniž by bylo nutné dále upravovat fotoaparát. Výhody úprav fotoaparátu D810A jsou zřejmé i při fotografování hvězdných polí a krajin s hvězdnou oblohou.

Speciální vybavení

Fotoaparát D810A je vybaven množstvím specializovaných funkcí a poskytuje účinná řešení některých problémů, se kterými se astrofotografové musí potýkat. Kromě časů závěrky Bulb (B) a Time (T) je k dispozici nový režim Long Exposure Manual (Manuální expoziční režim s dlouhými expozicemi), který umožňuje provádět expozice v délce až 900 sekund. Pro minimalizaci vibrací během expozice mohou fotografové aktivovat na fotoaparátu závěrku s elektronickou první lamelou a snížit tak riziko mikroneostrostí i v jemných detailech. Při fotografování v režimu živého náhledu pomáhá virtuální funkce kontroly expozice pro časy Bulb (B) a Time (T) se zaostřením a kompozicí obrazu. A stejně jako u fotoaparátu D810 lze i u tohoto přístroje zvětšit až 23násobně obraz v živém náhledu pro možnost kritických kontrol naprosto přesného zaostření. Při fotografování s využitím hledáčku umožňuje nová červeně osvětlená indikace virtuálního horizontu ověřit správné vyrovnání fotoaparátu.

Delší doba fotografování

Fotoaparát D810A je konstruován tak, aby umožňoval dlouhodobé fotografování, a jeho energeticky účinná konstrukce zaručuje, že s ním lze pořídit tisíce snímků dlouhými expozicemi. Baterie EN-EL15 fotoaparátu s vysokou kapacitou dovoluje pořídit až 3 860 statických snímků1 na jedno nabití a doplňkové zdroje energie umožní pokračovat ve fotografování ještě déle. Volitelný multifunkční Battery Pack Nikon MB-D12 pracuje v perfektní součinnosti s fotoaparátem a umožňuje pořídit až 10 660 statických snímků na jedno nabití.2 Pořadí použití baterií lze zvolit a nastavit prostřednictvím fotoaparátu. Pro ještě dlouhodobější fotografování je k dispozici volitelný síťový zdroj EH-5b a konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B.

Objektivy NIKKOR

Velkou výhodou fotoaparátu D810A je možnost použití objektivů NIKKOR. Objektivy NIKKOR, které oceňují příznivci astrofotografie na celém světě, snadno využijí plný potenciál obrazového snímače fotoaparátu s 36,3 milionu pixelů. Fotoaparát s takto vysokým počtem pixelů vyžaduje optiku nejvyšší úrovně: objektivy formátu FX od širokoúhlých objektivů jako AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED až po výkonné teleobjektivy jako AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II zaručují vynikající výsledky.

Souhrn klíčových vlastností:

Obrazový snímač formátu FX s 36,3 milionu pixelů: poskytuje špičkové snímky s vysokým kontrastem a minimem falešných barev.

Upravený infračervený filtr (IR): zaručuje čtyřnásobnou citlivost k vlnové délce spektrální čáry vodíku H-alfa (vlnová délka 656 nm) oproti přístroji D810.

Expoziční režim M s dlouhými expozicemi: umožňuje expozice v délce až 900 sekund.

Závěrka s elektronickou první lamelou: minimalizuje interní vibrace během expozice pro získání nejostřejších možných výsledků.

Špičková citlivost ISO: standardní rozsah citlivostí ISO 200–12 800 lze dále rozšířit až na hodnotu 51 200 (ekvivalentní hodnota).

Neomezené sériové snímání: umožňuje vynikající snímky světelných stop. Počet pořiditelných vysoce kvalitních snímků je omezen pouze kapacitou paměťového média a výdrží baterie.

Živý náhled: umožňuje až 23násobně zvětšit obraz a poskytuje virtuální kontrolu expozice při nastaveních Bulb (B) a Time (T).

Červeně osvětlený virtuální horizont: umožňuje kontrolovat vyrovnání fotoaparátu při fotografování s využitím hledáčku.

Systém EXPEED 4: zvyšuje celkovou úroveň výkonnosti fotoaparátu.

Systém Picture Control 2.0: obsahuje předvolbu Ploché pro snazší postprodukci a získání maximálního dynamického rozsahu; umožňuje jemné vyvážení úrovně detailů s využitím parametru Zřetelnost.

Automatické zaostřování špičkové úrovně: 51bodový AF modul Multi-CAM 3500FX umožňuje použití 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí a je citlivý až do hodnoty −2 EV (ISO 100, 20 °C).

Monitor s nastavitelným barevným podáním: antireflexní 8cm (3,2˝) monitor RGBW LCD s 1 229 000 pixely. Umožňuje přizpůsobit vyvážení barev a jas v libovolném směru.

Funkce D-Movie s více formáty obrazu: zaznamenává Full HD (1 080p) videosekvence založené na formátech FX a DX snímací frekvencí 50p/60p. Během filmování je k dispozici rovněž celý rozsah citlivostí ISO a možnost volby času závěrky, clony a úrovně záznamu zvuku.

Formát RAW velikosti S: produkuje 12bitové nekomprimované soubory Nikon NEF s bohatou gradací, které umožňují rychlejší přenos snímků a plynulejší postprodukci.

Rychlá a odolná závěrka: závěrka z kompozitu Kevlaru / uhlíkových vláken nabízí zpoždění 52 ms, standardní životnost 200 000 pracovních cyklů a časy v rozmezí 1/8 000 až 900 s.

Baterie EN-EL15 s vysokou kapacitou: extrémně kompaktní a lehká dobíjecí lithium-iontová baterie s kapacitou 1 900 mAh (7 V). Umožňuje pořídit až 3 860 statických snímků1 na jedno nabití.

Paměťová média: dva sloty pro paměťové karty zaručují plynulé fotografování. Jeden slot pro rychlé karty CF standardu UDMA 7 a jeden slot pro rychlé karty SD s vysokou kapacitou (SDXC) a karty standardu UHS-I.

Odolné tělo z hořčíkové slitiny: rozsáhlé utěsnění proti prachu a klimatickým vlivům zaručuje odolnost fotoaparátu D810A proti vlhkosti a prachu.

Kabelové a bezdrátové připojení: podpora sítí Ethernet a bezdrátových sítí LAN. Chcete-li se připojit, použijte volitelnou komunikační jednotku UT-1 v kombinaci s bezdrátovým síťový rozhraním WT-5.

Volitelné příslušenství: dobu fotografování lze prodloužit s využitím multifunkčního Battery Packu MB-D12 nebo síťového zdroje EH-5b a konektoru pro připojení síťového zdroje EP-5B.

POZNÁMKY:

1 Podle testů společnosti Nikon, při kterých není používán vestavěný blesk a nejsou přehrávány pořízené snímky. Podle standardů CIPA lze na jedno nabití pořídit při odpálení záblesku vestavěným bleskem u poloviny expozic přibližně 1 200 snímků.

2 Podle testů společnosti Nikon bez použití vestavěného blesku. Podle standardů CIPA lze při odpálení záblesku vestavěným bleskem u poloviny expozic pořídit přibližně 3 270 snímků.
Další informace viz Nikon.cz, Nikonblog.cz a Facebook Nikon CZ