Polovina rodičů se obává, že jejich děti může někdo šikanovat online

Téměř polovina rodičů, konkrétně 48 %, se obává, že jejich děti čelí kybernetické šikaně. 22 % si myslí, že nemají kontrolu nad tím, co jejich potomek dělá nebo vidí na internetu. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab o chování na internetu, jehož výsledky diskutovali přední odborníci firmy na akci Mobile World Congress 2015 v Barceloně. (TZ)

Průzkum dále ukázal, že snaha rodičů dát svým dětem více soukromí a nesledovat, co dělají online, se nemusí vyplácet. Jen 19 % z nich je sledují, nebo jsou přátelé se svými dětmi na sociálních sítích. 39 % monitoruje aktivity potomků na internetu. A pouze 38 % dotázaných rodičů probíralo se svými dětmi kybernetická rizika – to může odrážet jejich nedostatečné vědomosti nebo nejistotu v tématu.

Děti také často nechtějí připustit, že jsou na internetu šikanovány. 25 % rodičů, jejichž děti kybernetické šikaně čelily, přiznalo, že dlouho o problému jejich dítěte nemělo ani tušení. To je závažný problém zejména proto, že 26 % rodičů šikanovaných dětí uvedlo, že kybernetická šikana přerostla v šikanu fyzickou. A pouze 44 % rodičů šikanovaných dětí zasáhlo, což nechává více než polovinu případů bez zásahu rodičů.

Jedním z účinných řešení je přesné nastavení rodičovské kontroly v antivirových řešeních, včetně soukromí na sociálních sítích. Kromě toho je ale důležité dětem vysvětlit všechna rizika spojená s aktivitami na internetu, sociálních sítích, zejména s uváděním soukromých údajů, a také jim ukázat, na koho se mají obrátit v případě potíží nebo náznaků kybernetické šikany. Více informací o boji s kybernetickou šikanou se dočtete na těchto stránkách.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 400 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.