IDC IOT Forum 2015 – Představte si budoucnost v propojeném světě internetu věcí

Praha 22. října 2015 – Technologičtí odborníci a vizionáři z celé Evropy se sešli minulý týden v Praze na první české konferenci IDC IOT Forum 2015. Ve velmi příjemném prostředí, obklopeni internetem věcí (zkratka IoT), delegáti diskutovali o současnosti a budoucnosti internetu věcí, a to jak celosvětově, tak v podmínkách České republiky. V rámci konference řešili taková témata jako inteligentní města, drony, internet věcí v průmyslu, bezpečnost a umělá inteligence. (TZ)

Internet věcí na vlastní kůži

V prezentacích, demonstracích a živé diskusi, účastníci potvrdili, že internet věcí je skutečný a současný fenomén. John Gole, IDC ředitel oblasti výzkumu IoT, poznamenal: „Internet věcí není jen humbuk o budoucnosti. Víme, že do konce roku 2015, bude internet věcí operovat s 12,8 miliardami připojenými zařízeními po celém světě. “ Mezi tato zařízení patří takové věci, jako propojená auta (connected cars), inteligentních elektroměry, přívěsky hospodářských zvířat, inteligentní oblečení, průmyslové prostředky, a mnoho dalších.

Milan Kálal, IDC Program Manager pro IoT, potvrdil, že internet věcí vzniká v České republice a dodává, že český trh internetu věcí dosáhne hodnoty 1 miliardy dolarů do roku 2018. Největší trhy jsou v monitorování nákladní dopravy, výroby a bezpečnosti. Avšak další oblasti, jako je inteligentní zařízení, propojená vozidla a inteligentní budovy, rostou velmi rychle.

Lepší služby zákazníkům, snížení nákladů a automatizace procesů

Účastníci akce se shodli, že internet věcí je důležitý. V neformálním hlasování v průběhu konference, se 70% účastníků shodlo na tom, že internet věcí bude mít zásadní dopad na životy lidí již v nejbližších příštích 5 letech. Na základě výsledků průzkumu, který provedlo IDC před samotnou konferencí, 37% repondentů již nyní považuje internet věcí za „velmi důležitý“ pro své podnikání, zatímco dalších 8% považuje internet věcí za „extremne důležitý“. Lepší služby zákazníkům, snížení nákladů a automatizaci procesů patří mezi hlavní akcelátory pro realizaci internetu věcí.

Řečníci na konferenci diskutovali, jak se společnosti přizpůsobují internetu věcí. Z diskusí vyplývá, že společnosti začínají o internetu věcí přemýšlet více strategicky, jednotlivé projekty již realizují konkrétní systémy, které podporují právě aplikaci internetu věcí. Avšak zástupci dvou českých Start-upových akcelerátorů – Startup Yard a JIC Starcube – konstatují, že internet věcí není jen pro velké podniky. Internet věcí vytváří skvělý základ pro vznik nových Start-upových projektů.

Jedno z populárních témat na konferenci byla samozřejmě velká data. Panelisti se shodli že šíření připojených zařízení a senzorů, generuje obrovské množství dat, které mohou být analyzovány a na základně těchto analýz, dále generovány nové poznatky a příležitosti. V současné době již však existují nástroje pomocí kterých se dají zvládnout tyto obrovské objemy dat a především tedy analýza těchto velkých dat.
Inteligentní města

Inteligentní města (smart cities) byla dalším oblíbeným námětem k diskusi na konferenci. Během panelové diskuse o inteligentních městech, dospěli řečníci k názoru, že implementace chytrých měst v regionu jsou v rané fázi, ale aktivita společností působících v této oblasti stále narůstá. Panelisté poznamenali, že inteligentní města jsou dlouhodobé transformační procesy. Technologie je pouze jedním z nezbytných prvků. Je také nutné změnit myšlení lidí v tom směru, jak je možné dělat věci chytřejším a účinnějším způsobem. Účastníci konference ve svém hlasování oznacili koordinaci projektu a zajisteni transparentnosti jako hlavní výzvy pro nasazení konceptu chytrých měst v České republice.

Průmysl a výroba

Průmyslové odvětví a výroba jsou klíčové oblasti, kde již nyní má internet věcí velký vliv. Monitoring a údržba patří mezi nejběžnější použití internetu věcí v průmyslovém světě. Panelisté poznamenali, že použití internetu věcí ke sledování strojů může vytvářet velké úspory na straně nákladů, a mimo jiné může internet věcí také zvýšit bezpečnost pracovníků na pracovišti.
Na druhé straně, panelisté poznamenali, že internet věcí není určen pouze pro vnitřní provoz a řízení společností. Velkou příležitost vytváří internet věcí také v případě nakládaní s produkty společností. Přidání konektivity k jejich produktům, umožňuje společnostem zvýšit hodnotu a funkce těchto produktů. Internet věcí se také stává velmi důležitou konkurenční výhodou pro udržení kontinuálního vztahu se zákazníkem. Tento přístup také umožňuje přejít od „sell-and-forget“ obchodního modelu na jednu z forem prodeje „produktu-as-a-servis“.¨

Velké obavy o bezpečnost

Zatímco závěry většiny diskusí zněli optimisticky, během dne jsme se často setkávali s otázkami týkajících se bezpečnosti a soukromí. V souladu s velkým množstvím „propojených věcí“  internetu věcí, jako jsou automobily, zdravotnické produkty, dětské chůvičky a bezpečnostní kamery, bezpečnost internetu věcí je kritickou otázkou z pohledu vnímání. V rámci konference jsme také byli svědky živé ukázky napadení Android a iOS zařízení. Touto ukázkou se tvůrce snažil zdůraznit šíři bezpečnostních rizik, kterým dnes inernet věcí čelí. Bezpečnostní experti v panelové diskusi zdůraznili, že bezpečnost musí být soucasti rannich fazi vyvoje produktu internetu veci od jeho designu, a ne jako dodatečný aspekt – jak je tomu často dnes. Navzdory obavám, publikum zůstalo optimisticky naladěno také z pohedu zabezpečení internetu věcí: 41% účastníků, kteří odpověděli v průběhu konference věří, že je možné zabezpečit internet věcí standardními postupy zabezpečení, zdůrazňují však nárůst pracnosti a potřebu nových technologií. Zbývajících 59% tvrdilo, že i když nemůžeme zabezpecit veškerou infrastrukturu internetu věcí, riziko může být řízeno.

Internet věcí pro lepší život

Internet věcí ve zdravotnictví již není koncept vzdálené budoucnosti. Internet věcí se stále častěji objevuje jako nástroj řešení potřeby péče, která je přístupná, preventivní a pohodlná pro pacienty.

Zařízení založené na senzorech pro individuální použití, včetně osobních wellness zařízení, hrají stále důležitější roli v oblasti zdravotní péče, s ohledem na zásadní význam zdravého životního stylu při prevenci a zvládání chronických onemocnění. Technologie bázi internetu věcí lze efektivně využít ke sledování chronických pacientů na dálku – doma nebo na cestách. Mohou být také použity k monitorování pacientů během rekonvalescence po propuštění z nemocnice, tedy přesunout monitoring pacienta z prostředí hospitalizace do prostředí ambulantního a tím zřejmé snížení nákladů na zdravotní péči.
Celkově lze říci, internet věcí má obrovský potenciál pro zdravotní péči. Avšak zároveň se jedná o velmi citlivé téma. Bavíme se totiž o zdravodnických záznamech uložených v prostředí cloudu.

Další vývoj internetu věcí

IDC IOT Forum 2015 byla první konference svého druhu v České republice, která svedla dohromady mezioborové publikum z celého ekosystému internetu věcí – hardwarové a softwarové hráče, poskytovatele připojení, end-to-end poskytovatele řešení, nezávislé odborníky a vizionáře, a firmy se zájmem o zavádění inovativních technologií. IDC věří, že výměna znalostí a osvědčených postupů, je nesmírně důležitá proto, abychom pomohli společnostem zavádět internetvěcí co nejefektivněji.

IDC proto připravuje další ze série setkání na téma internet věcí již v lednu 2016.
Kompletní seznam řečníků konference IDC IOT Forum 2015 Praha a témata jednotlivých panelových diskusí naleznete níže.

 

V případě dotazu mne prosím neváhejte kontaktovat.

 

Kontakt:

Eva Drbohlavova

CEE Senior Marketing Specialist, IDC CEMA

+420 737 965

 

 

Kompletní seznam řečníků konference IDC IOT Forum 2015 Praha a témata jednotlivých panelových diskusí:

 

Již nyní je jich víc! A to revoluce internetu věcí teprve začíná!

JOHN GOLE Research Director, Telecoms, Mobility, and Internet of Things CEE and MEA Regions, IDC CEMA

MILAN KÁLAL, Program Manager, Internet of Things, IDC CEMA

 

Budoucnost M2M a IOT

MARC SAUTER Head of M2M Central Europe, Vodafone

 

IoT teď a tady, s námi a nebo bez nás?

6 řečníků a jedno společné téma: IoT není budoucnost, IoT je teď a tady. Jak to vidí různé strany?

Účastníci panelu:

Marc Sauter, Vodafone

Jiří Svěrák, EMC

Jiří Karpeta, Robodrone Indrustries

Cedric Maloux, Startup Yard

Martin Šunkevič, GSA

Moderace: John Gole, IDC

 

Smart City jako lepší místo k životu

7 řečníků a jedno společné téma: Jak se nás skutečně týká to “chytré město”?

Účastníci panelu:

Adam Armer, Vodafone

Luděk Šafář, EMC

František Brtna, Altron

Karel Dobeš, Projekt Galileo

Tomáš Poláček, Automatizaze a IOT

David Bárta, Časopis Smart Cities

Moderace: Ina Malatinská, IDC

 

 

Průmysl 4.0 a kybernetická revoluce

5 řečníků a jedno společné téma: Jak nás ovlivní kybernetická revoluce ve výrobě?

Účastníci panelu:

Jan Škabrada, Vodafone

Martin Doležel, Cisco Systems

Marián Šramko, Zebra Technologies

Jaroslav Hervert, GE Aviation

Ondřej Krajíček, Y Soft

 

 

Bezpečnost verze I.O.T

5 řečníci a jedno společné téma se ve světě IoT můžeme cítit bezpečně?

Účastníci panelu:

Mirco Rohr, Check Point Software Technologies

Jana Pattynová, PIERSTONE

Michal Čábela, PWC

Michal Flídr, Menier

Moderace: John Gole, IDC

 

 

IoT pro lepší život

6 řečníků a jedno společné téma: Jak IoT změní naše životy k lepšímu?

Účastníci panelu:

David Feltl, Fakultní nemocnice Ostrava

David Kula, Národní telemedicínské centrum LF Univerzity Palackého v Olomouci

Marián Šramko, Zebra Technologies

Jiří Ettler, pillmo

Damir Čaušević, JIC

Moderace: Milan Kálal, IDC

 

IoT zařízení v hledáčku počítačových zločinců: kyberšpionáž

MIRCO ROHR Mobile Security SE, Check Point Software Technologies, Ltd.

 

Máme se bát umělé intelligence? Pravděpodobné scénáře budoucí koexistence lidstva a umělé inteligence

PHILIP HILM AI Programmer & Researcher, GoodAI