Nová univerzitní budova technického inženýrství „New Engineering Building“ v Sheffieldu (UK) má českou fasádu

Česká společnost Sipral a.s., přední dodavatel komplexních řešení prosklených fasádních systémů, se podílela na jednom z nejvýznamnějších investičních projektů v Sheffieldu, a to na stavbě nové budovy technického inženýrství zdejší univerzity. Studentům se budova otevřela letos v září. (TZ)

379ca2de-e996-4c83-8bad-727f826ffcd4


Projekt „New Engineering Building“, který Sipral získal na podzim roku 2013, se stal po dlouhém období ekonomické krize v Evropě očekávaným comebackem firmy na britský trh. Objekt je situován v samém srdci univerzitního města Sheffield v ulici Leavygreave Road a svou jedinečností tvoří velmi zajímavý kontrast mezi typickou britskou cihlovou výstavbou a modernějšími budovami v okolí.

Investorem této stavby byla přímo University of Sheffield, pro niž projekt představuje historicky největší investici v oblasti výuky a vzdělávání. Generálním dodavatelem se pak stala společnost Balfour Beatty Construction, architektonický návrh pochází z dílny Twelve architects & Masterplanners.

Obvodový plášť ve tvaru diamantů pochází z ČR

“Konstrukci fasády inspiroval samotný název budovy – The Diamond. Navrhli jsme nezapomenutelný a výrazný design, který odráží prvotřídní pověst fakulty strojírenství této univerzity. Návrh odkazuje na detailní rozkreslení kamene na okolních historických budovách, ale v současném, inovativním a technicky promyšleném pojetí.“ popisuje architekt a ředitel Matt Cartwright ze společnosti Twelve architects & Masterplanners a dodává: „Skutečný úspěch fasády je v její realizaci, zhotovení a montáži. Úzce jsme spolupracovali s firmou Sipral a společně jsme sdíleli touhu vytvořit fantastické řešení, které bude překračovat veškerá očekávání.“

Nová budova poskytne pro technickou fakultu sheffieldské univerzity celkem 9 přednáškových sálů, 6 flexibilních učeben, přes 30 skupinových a odpočinkových učeben a 19 technických výukových laboratoří s velmi specifickým vybavením – např. místnost s leteckým motorem. Dohromady tedy téměř 5 000 míst ke studiu pro studenty z celého světa. Hlavním cílem univerzity bylo vybudovat nejlépe vybavené technické učební prostory a laboratoře v Británii. Ty jsou nyní studentům přístupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

„Projekt Diamond sheffieldské univerzity pro nás znamenal především práci na úžasném projektu. Zdánlivě jednoduchá prosklená modulová fasáda je doplněna předsazenou ozdobnou konstrukcí ve zlatohnědé barvě evokující diamanty. Celkově vytváří nádherný a designově čistý dojem. Matt Cartwright se svým týmem v Twelve Architects stvořil budovu, která má nakročeno k tomu, aby úspěšně bodovala v architektonických soutěžích. A pokud chválím stavbu samotnou, musím také zmínit velmi úspěšnou a příjemnou spolupráci nejen s architekty, ale i s klientem, generálním dodavatelem Balfour Beatty. Velmi bych si přál víc takových projektů.“ říká Radim Koštial, obchodní ředitel společnosti Sipral.

803 unikátních modulů, 10 814 modulů s bronzovou úpravou

Největší část komplexní dodávky obvodového pláště tvoří modulová fasáda o ploše cca 6 000 m² a 803 unikátních elementů (typická velikost modulu je 1,8 m x 4,5 m, největší výška je 5,5 m, nejmenší výška 2,2 m). Moduly jsou vyvinuty ze systémových hliníkových profilů značky Hueck navržených speciálně pro tento projekt v černé barvě RAL9004. Většina prvků fasády je celoprosklená. Na každém elementu jsou minimálně 2, ale místy i 12 kusů skel různorodých tvarů, rozměrů a skladeb.

Velmi specifickou a jedinečnou dodávkou je finální obklad ze speciálně ohýbaných hliníkových plechů, tzv. Lattice. Díky mnoha testům, prezentacím a vzorkování dosáhl Sipral finálního požadovaného tvaru, vzhledu a uchycení na fasádě. Lattice tvoří 2 mm hliníkové plechy různých délek (1 – 5 m) se specifickým segmentovaným ohybem na obou koncích. Exteriérová fasáda se skládá z 10 814 kusů s bronzovou povrchovou úpravou. Interiérovou fasádu tvoří 2 707 kusů černých Lattice.

Složité rastrové fasády atrií mají celkovou plochu 681 m². Značnou část jejich výplní tvoří bezrámové otvíravé prosklené žaluzie určené k přirozené ventilaci a odvodu kouře v součinnosti s obdobnými otvíravými žaluziemi, tentokrát rámovými, ve střešní rastrové fasádě Clerestory o ploše 273 m². Další tři rohové rastrové fasády v přízemí o celkové ploše 583 m² se nacházejí v místech vstupů do objektu. Sipral dodal také 32  dveří v přízemí, 8 vstupních karuselů s manuálním otvíráním a drobné konstrukce eloxovaných podhledů.

Další podrobnosti o projektu najdete na stránkách Sheffieldské univerzity:http://www.sheffield.ac.uk/diamond

na stránkách Twelve architects & Masterplanners:
http://www.twelvearchitects.com/portfolio/item/the-university-of-sheffield/

a na stránkách společnosti Sipral