AV MEDIA zajistila ojedinělý 3D přenos operace z operačního sálu. Trojrozměrně ho tak shlédlo přes 100 odborníků

V Ústřední vojenské nemocnici dnes proběhly dvě roboticky asistované operace ledvin s živými 3D přenosy přímo do přednáškového sálu. Více než stovce odborníků se tak naskytla unikátní příležitost sledovat pomocí 3D brýlí stejný obraz jako lékař, který právě operoval pomocí robotického systému daVinci Si. Poprvé v ČR bylo použito fluorescenční zobrazení k detekci nádoru v přímém 3D přenosu, jehož technologické zabezpečení zajistila společnost AV MEDIA.   (TZ)

V České republice je 3D přenos operace pomocí robotického systému daVinci Si stále velmi unikátní. Ročně je realizováno pouze několik přenosů 3D operací. „Přenos jsme zajistili pomocí vlastní technologie ve velmi vysoké kvalitě,“ uvádí k zajištění Tomáš Rýdl, obchodní konzultant ze společnosti AV MEDIA a doplňuje: „Zachovali jsme potřebnou synchronizaci přenášeného obrazu a komunikaci mezi operatérem a odborníky v konferenčním sále bez zpoždění.“

K technologickému zajištění bylo potřeba připojení robota a tzv. přehledové kamery přímo v operačním sále. Projekce byla realizována pomocí dvou Full HD projektorů Panasonic 13K ANSI lm, polarizačních filtrů s vlastním odvětráním a metalického plátna o velikosti 464 x 250 cm. Vlastní přenos probíhal pomocí optických kabelů zakončených speciálními převodníky. Kromě přímého přenosu 3D operace společnost AV MEDIA zajistila i projekci předtočených 3D videopříspěvků a také klasický 2D přenos.

Díky obousměrné komunikaci byly dotazy ze strany přihlížejících účastníků přímo přenášeny k lékaři, který vedl operaci, a ten na ně mohl ihned reagovat. „Sledování této unikátní operace v trojrozměrném obrazu nám dává možnost být v přímém kontaktu se špičkami v daném oboru a být virtuálně přítomen přímo na operačním sále. Pro všechny operatéry je tak otevřena obrovská příležitost ke sdílení zkušeností a nejnovějších poznatků,“ hodnotí vedoucí Robotického centra ÚVN a primář Urologického oddělení ÚVN doktor Jiří Kočárek.

Využití moderních technologií, mezi které 3D přenosy patří, se stává stále populárnější právě v oblasti medicínského vzdělávání. Unikátní operace tak mohou sdílet lékaři i na vzdálených místech. Kvalitní 3D přenos a online komunikace otevírají nové možnosti zefektivnění vzdělávání ve zdravotnictví.

Roboticky asistovaná resekce ledviny pomocí systému daVinci Si s přímým 3D přenosem proběhla v rámci mezinárodní konference 10 let robotické chirurgie v České republice. Odborným garantem konference je Robotické centrum Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha, akce se koná se pod záštitou České společnosti robotické chirurgie, České urologické společnosti a České akademie urologie.

Fotografie z 3D přenosu naleznete zde.

O společnosti AV MEDIA, a. s.

Společnost AV MEDIA byla založena v roce 1992 a v současnosti je leaderem na poli prezentační, projekční a audiovizuální techniky v České republice. Do roku 2000 se firma soustředila především na integrace audiovizuálních řešení, postupem času však rozšiřovala své portfolio. Aktuálně nabízí audiovizuální řešení pro školy, vysoké školy, kulturní instituce, firmy, veřejnou správu, hotely a domácnosti. Zároveň nabízí i pronájem a obsluhu špičkové audiovizuální techniky pro širokou škálu různorodých akcí – od firemních školení přes korporátní kongresy, společenské akce a veletržní expozice až po venkovní projekci na budovy.