Polovina evropských bank zvažuje spolupráci s FinTech firmami, vychází to z nedávných zkušeností českého start-upu Twisto

Praha 11. března 2016 – Polovina českých a evropských bank zvažuje produktovou spolupráci s FinTech start-upy, vychází to z nedávných zkušeností české platební metody Twisto. Ta v posledních měsících absolvovala na desítku jednání o spolupráci s českými a evropskými bankami. Zároveň se také zástupci Twisto potkali s významnými představiteli evropských bank v rámci odborných konferencí, jako byla například berlínská The MPE Innovation Corner, pořádanou Merchant Payments Ecosystem, kde Twisto získalo ocenění za nejinovativnější evropský platební start-up. Spolupráce bank a FinTech firem je rozvinutá především ve světě, ale již i v České republice lze vidět první projekty. Příkladem může být původně český start-up Mopet CZ, dnes dceřiná společnost České spořitelny, která stojí za vývojem Biip karty, první dobíjecí „platební karty pro holky a kluky“, nebo spolupráce Rockaway a ČSOB na aplikaci pro mladé Napka. (TZ)

„V rámci plánovaného rozšíření námi poskytovaných platebních služeb o offline platby jsme se v posledních měsících potkali s řadou významných českých i evropských bank. Byli jsme překvapeni mírou zájmu o propojení tradičních bankovních systémů s FinTech start-upy. Asi nejvýraznějším příkladem spolupráce je německá banka Wirecard s mobilní aplikaci Number26, která neskutečným způsobem zpřehlednila typický bankovní účet a transakce,“ komentuje situaci zakladatel a CEO Twisto Michal Šmída. Trend potvrzují také čísla analýzy evropského trhu realizované německou bankou Wirecard a portálem Statista.com, podle kterých s FinTech firmami spolupracují čtyři z pěti největších německých bank, kdy dvě dokonce mají vlastní investiční FinTech inkubátory.

Banky s FinTechem jsou budoucností

Ve světovém bankovnictvím téma FinTechu rezonuje již několik let, do České republiky tento trend přichází s drobným zpožděním. Ovšem již dnes funguje řada FinTech společností, jako víceměnový účet od Valuto, aplikace pro management osobních financí Spendee od Cleevio nebo právě online platební metoda Twisto. V rámci českých bank s FinTech společnostmi je nejzajímavější spolupráce České spořitelny a Mopet CZ na vývoji dobíjecí platební karty a aplikace do mobilu pro děti a mladé, která slouží jednak pro zasílání kapesného, ale učí i odpovědnosti v nakládání s penězi , dále pak Rockaway s ČSOB na aplikaci pro mladné Napka. „Jsme si vědomi toho, že abychom ve FinTech oblasti uspěli, musíme být rychlí. Proto jsme se v naší práci naučili využívat inovativní přístupy a agilní řízení vývoje,“ říká Radek Havlík, šéf společnosti Mopet CZ. „V praxi to znamená, že využíváme všech technik k tomu, abychom uměli nejen rychle vyvinout novou službu, ale abychom byli schopni reagovat na případné změny ze strany klienta a trhu již v době vývoje služby a bezprostředně po uvedení na trh. Pokud chcete uspět, rychlost a okamžitá reakce je stěžejní,“ vysvětluje Radek Havlík.

Do pěti let půjde 50 % běžných transakcí přes FinTech firmy

„Trendem následujících let bude vytváření kombinovaných platebních řešení start-upových firem s předními bankami, a to také v České republice. Bankovní instituce budou nadále stěžejním pilířem finančních služeb, ovšem běžné transakce budou lidé realizovat s FinTech firmami, které budou s bankami spolupracovat,“ popisuje budoucnost Šmída. Podle Šmídy nahradí bankovní převody finanční služby, které bude možné ovládat především mobilními telefony, a to na jedno kliknuté bez nutnosti přihlášení do bankovních systémů. Zprostředkovateli platby se  tak stanou moderní služby, které postupně vznikají. „Do pěti let by i u nás mohlo být na 50 % všech transakcí realizováno přes jiné kanály než přímo banky,“ odhaduje Šmída, který sbíral před založením Twisto.cz zkušenosti v britském investičním bankovnictví.

Co je to FinTech?

FinTech je v současné době ve světě nejrychleji rostoucím segmentem start-upů, kam ročně putuje značná část venture kapitálu od investorů. V roce 2014 bylo do FinTech společností podle statistik konzultantské společnosti Accenture investováno 12,2 miliard dolarů. Do kategorie FinTech jsou ve světe zařazovány společnosti, které v sobě spojují slova finance a technologie, tedy prostřednictvím technologií (sociální sítě, mobilní technologie, internet) nabízejí produkty, jenž inovují finanční business a dělají jej pro uživatele rychlejší a dostupnější.

Více o Twisto.cz

Twisto.cz je moderní financování on-line nákupů  jedním kliknutím i z mobilních zařízení, které přibližuje zážitek z on-line nakupování v kamenném obchodě. Zákazník platí, až když má v ruce zboží, které mu dělá radost a chce si ho nechat. Twisto.cz odděluje příjemný zážitek ze zkoušení a prohlížení zboží od méně příjemného zážitku platby, která přichází až v případě spokojenosti. Od června 2015 disponuje Twisto.cz licencí od České národní banky a v této souvislosti spustilo produkt Nákupní účet, prostřednictvím něhož mohou zákazníci nakupovat celý měsíc až do limitu 20 tis. Kč a 100 tis. Kč pro firemní klienty. Následně platí zákazníci všechny své nákupy dohromady patnáctého dne příštího měsíce. Více informací získáte na www.twisto.cz.