Odstartovala soutěž CEE Spring ₋ mezinárodní editační soutěž v tvorbě a rozšiřování Wikipedie.

Celkem 22 komunit Wikipedie ze střední a východní Evropy se zapojuje do největší soutěže v editování této online encyklopedie.  (TZ)

Již druhý ročník soutěže CEE Spring opět odstartoval na první jarní den, 21. března 2016. K mezinárodní soutěži se připojuje také i česká Wikipedie, kde soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika. Během 10 jarních týdnů se budou moci soutěžící zapojit prostřednictvím článků na jakékoliv téma z regionu střední a východní Evropy. Cílem soutěže je zlepšit povědomí o tématech z regionu střední a východní Evropy ve všech jazycích regionu. Soutěž bude probíhat zatím ve dvou kategoriích (Mezinárodní témata a Československý odboj za první světové války). V květnu a červnu poté poběží třetí kategorie Polská města, jejímž partnerem je Polský institut v Praze.

„Bulharská Wikipedie má celkem 92 článků o běloruských městech, a přitom 216 článků o městech v Anglii, která je rozlohou poloviční ve srovnání s Běloruskem. Obdobně nedostatečně jsou pokrytá témata v oblasti politiky, historie, umění, kultury a podobně,“ uvedl k motivaci organizátorů Nikola Kalčev z bulharské Wikipedie, mezinárodní koordinátor soutěže.

Organizátoři doufají, že během soutěže přibyde do různých jazykových verzí Wikipedie několik tisíc nových článků, které se týkají historie, kultury, politiky, nebo místopisu celého regionu. Ti účastníci, kteří přispějí nejvíce, si odnesou hodnotné ceny. Soutěž je otevřena pro všechny včetně soutěžících, kteří dosud nemají z Wikipedií větší zkušenosti.

V roce 2015 bylo jen v české části soutěže napsáno 712 kilobajtů textu v 388 článcích. Pokud by tento text vyšel knižně, bylo by nezbytné vydat publikaci o cca 1300 stranách.

Více informací

* Česká stránka soutěže: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:CEE_Spring

* Mezinárodní stránka soutěže https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Spring_2016

* Twitter https://twitter.com/CEE_Spring

* Facebooková událost https://www.facebook.com/events/1584400008545203/