V soutěži Gloria musaealis zabodovaly tři audiovizuální expozice realizované společností AV MEDIA

V soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015 zvítězilo Národní technické muzeum se svou expozicí Centrum stavitelského dědictví Plasy.  AV MEDIA byla generálním dodavatelem interaktivní expozice, která poprvé přivítala návštěvníky v září loňského roku. Obohatila ji o nejmodernější audiovizuální řešení, která maximálně podtrhla ducha jednotlivých zastavení, podpořila edukaci a zábavnou formou přenesla návštěvníka do stavitelství dávných dob. Zástupci Národního technického muzea včera převzali Cenu Gloria musaealis ve Smetanově síni Obecního domu v Praze na slavnostním ceremoniálu. (TZ)

Centrum stavitelského dědictví otevřené v areálu bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích prošlo v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí. Nově vznikly interaktivní expozice zaměřené především na dějiny stavební kultury na našem území, popisují tradiční řemesla, základní konstrukční principy i stavební detaily. Jedním ze speciálních technologických řešení je tzv. Pepper’s Ghost efekt. Ten slouží k vizualizaci rostoucí budovy. Prostřednictvím plochého skla a speciálního osvícení jsou zobrazeny objekty, které v místě ve skutečnosti nejsou. Důležitý je zejména dojem hloubky, který dává obrazu 3D efekt. „Návštěvníci mohou také například absolvovat procházku lesem, kde uvidí práci lesníků a téměř na vlastní kůži zažijí práci se dřevem. Unikátní atmosféru celé expozice jsme vybudovali pomocí ambientních zvuků, doprovodných animací i holografických efektů,“ uvádí k expozici Viktor Plass, obchodní manažer ze společnosti AV MEDIA.

Druhou expozicí, která si ze včerejšího slavnostního večera odnesla ocenění v kategorii Muzejní výstava roku, je expozice Rybářství Národního zemědělského muzea v Praze, kterou realizovala společnost M plus ve spolupráci s AV MEDIA. Tato interaktivní expozice, jež představuje svým návštěvníkům zábavnou a hravou formou historii rybářství a rybníkářství u nás, získala 2. místo.

Novou kategorií byla soutěž Muzeum roku, která se zaměřila na názor návštěvníků. V této kategorii získalo 2. místo návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu v oblasti molekulární biologie a genetiky, brněnské Mendelianum.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií. Jejím cílem je upozornit veřejnost na nejzajímavější počiny v oblasti muzejnictví. Porota oceňuje ve třech kategoriích, a to Muzejní výstava roku, Muzejní počin roku a Muzejní publikace roku. Do kategorie Muzejní počin roku se v letošním ročníku přihlásilo 18 projektů, z toho 6 se jich probojovalo do úzkého finále.

Společnost AV MEDIA již v ČR navrhla a realizovala více než 40 multimediálních muzejních expozic.

O společnosti AV MEDIA, a. s.

Společnost AV MEDIA byla založena v roce 1992 a v současnosti je leaderem na poli prezentační, projekční a audiovizuální techniky v České republice. Do roku 2000 se firma soustředila především na integrace audiovizuálních řešení, postupem času však rozšiřovala své portfolio. Aktuálně nabízí audiovizuální řešení pro školy, vysoké školy, kulturní instituce, firmy, veřejnou správu, hotely a domácnosti. Zároveň nabízí i pronájem a obsluhu špičkové audiovizuální techniky pro širokou škálu různorodých akcí – od firemních školení přes korporátní kongresy, společenské akce a veletržní expozice až po venkovní projekci na budovy. V roce 2014 uspěla v mezinárodní soutěži European Best Event Awards a umístila se na druhém místě v kategorii Sportovní událost roku 2014 s projektem Olympijský park Soči – Letná 2014. V roce 2015 zvítězila s tímto projektem v kategorii Live event v soutěži InAVation Awards, kde se každý rok probojuje do finálových kol.