Rozhodující bitva o svobodný Internet: Jeho osud mají v rukou senátoři

Praha 24. 5. 2016. Svobodnému Internetu v Čechách zasvitla naděje na přežití. Ve středu 25. května bude Senát hlasovat o novele loterijního zákona, která v paragrafech 82 a 84 nutí poskytovatele připojení cenzurovat svým zákazníkům Internet. Minulý týden návrh projednávaly senátní výbory a dva z nich nezaujaly žádné stanovisko. Piráti oslovili tento týden senátorky a senátory a dopisem, kde shrnuli všechna fakta, a zároveň je požádali, aby pro novelu loterijního zákona nehlasovali. (TZ)

2016-05-18 16_03_51-Česká pirátská strana - Pirati.CZ

Garanční výbor Senátu pro hospodářství, zemědělství a dopravu ani výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí návrh loterijního zákona nepodpořily a nezaujaly k němu žádné stanovisko. Nezávislý senátor Libor Michálek, nominovaný Piráty, v koalici se zelenými a lidovci, se pokusil sněmovnou schválenou novelu zmírnit. Navrhl, aby blokaci domény s nepovoleným hazardem mohl nařídit pouze soud a nikoliv Ministerstvo financí. Jeho návrh získal nicméně podporu pouze pěti z deseti přítomných členů hospodářského výboru a nebyl tedy přijat. Pět hlasů z deseti ovšem získala i sněmovní předloha. Se stejným výsledkem pak dopadlo hlasování i ve výboru pro místní rozvoj. Výsledkem tedy je, že se oba výbory neusnesly na žádném stanovisku.

Piráti, ale i řada institucí, organizací a firem, nesouhlasí s návrhem, kterým chce Andrej Babiš učinit přítrž nepovolenému hazardu. Odpůrci návrhu vystupují proti cenzurním paragrafům 82 a 84, na základě kterých by poskytovatelé internetového připojení museli na své náklady blokovat veškeré loterijní weby bez licence k provozování své činnosti v ČR. Nejsme zastánci hazardu. Víme, že některé důvody pro regulaci hazardu jsou racionální a společensky přínosné, zahraniční příklady však ukázaly, že blokace stránek postupem času narůstá a přenáší se do dalších oblastí. Můžeme se tak snadno dočkat doby, kdy nebudou blokovány jen hazardní stránky, ale např. i nepohodlné názory, nebo cokoliv, co se nebude Andreji Babišovi líbit. Namísto veřejného média se tak z Internetu stane informační nástroj vlády. Vzhledem k tomu, že možnosti online kanálů v komunikaci se senátory byli dle Pirátů využitý maximálně, rozhodli se problematiku senátorům předložit i tradiční formou – klasickým dopisem .

„Pokud zákon projde i Senátem, znamená to konec svobodného Internetu v Čechách. Jakmile se zablokují určité weby, nikdo už nebude mít kontrolu nad tím, co a proč je zakázáno. Uděláme vše pro to, abychom schválení cenzurního mechanismu v Senátu zabránili,“ vymezuje se proti návrhu z dílny Babišova ministerstva předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Náklady na účinnou, nikoliv nepřekonatelnou, blokaci pomocí aplikačního firewallu si vyžádají náklady v řádech milionů pro každého poskytovatele. To může být pro menší subjekty likvidační. Důsledkem pak bude zhoršení dostupnosti internetu v místech s menším pokrytím, kde právě drobní poskytovatelé nabízejí své služby. Dá se také očekávat zdražení internetového připojení, protože vynaložené náklady budou poskytovatelé nuceni promítnout do svých cen.

„Během psaní novely se Ministerstvo financí vůbec nezabývalo technickou stránkou věci a neoslovilo žádné odborníky. Naopak připustilo, že s přípravou mu pomáhali velcí hráči na trhu s hazardem. Máme tedy pádný důvod domnívat se, že cílem novely vůbec není ochrana „hloupého“ občana před hazardem z nelicencovaných zahraničních webů, ale podpora tuzemské herní lobby.“ dodává Bartoš.

Proti zákonu se ohrazují i Sdružení pro internetový rozvoj nebo největší český vyhledávač Seznam. Vznikla společná iniciativa Přichází cenzor, kterou během jediného týdne podpořilo víc než 165 firem a organizací a 16 000 jednotlivců. Pirátskou petici Internet bez cenzury, která reagovala právě na cenzurní snahy obestřené sporným alibi boje s nepovoleným hazardem, podepsalo přes 19 tisíc lidí. V únoru za zachování svobodného Internetu demonstrovalo na pražském Klárově šest set občanů a událost podpořila i řada osobností, například spisovatel a novinář Ondřej Neff nebo odborník přes sociální sítě Josef Šlerka.

Vyškrtnutí cenzurních opatření z loterijního zákona mohli zákonodárci podpořit už 13. dubna při jeho třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Svůj pozměňovací návrh zde předložil poslanec Starostů pro Liberecký kraj Jan Farský. Ve třetím čtení ale prošlo původní znění loterijního zákona, když jej podpořila většina parlamentních stran – ČSSD, ANO, KSČM, KDU-ČSL a Úsvit. Předložen byl i kompromisní návrh, díky němuž by blokace webů byla přípustná na základně rozhodnutí soudu, ani ten se však s pochopením poslanců nesetkal.

Odkazy:

Pirátský dopis senátorům: https://www.pirati.cz/_media/tiskove-zpravy/piratskydopissenatorum.pdf
Iniciativa Přichází cenzor: https://www.prichazicenzor.cz/
Petice Internet bez cenzury: www.internetbezcenzury.cz
Rozhovor s providerem o dopadech zákona – zdražení Internetu a likvidaci malých poskytovatelů připojení: http://www.piratskelisty.cz/clanek-1515-loterijni-zakon-zdrazi-internet-a-zlikviduje-male-poskytovatele