Kaspersky Lab: Pozor na falešné vstupenky na olympiádu v Riu

Kaspersky Lab varuje před falešnými vstupenkami na olympiádu v Riu. Mezinárodní podvodné skupiny stojí nejen za paděláním vstupenek na Olympijské hry, ale i za rozesíláním spamů. Experti společnosti Kaspersky Lab zaznamenali první spamy, které zmiňují Olympijské hry v Rio de Janeiru, už začátkem roku 2015. Většinou byly v angličtině nebo v portugalštině. (TZ)

Významné události upoutávají pozornost spammerů. Jsou výbornou příležitostí, jak získat peníze od důvěřivých lidí. Nejčastějším tématem podvodných e-mailů spojených s olympiádou je výhra vstupenek v soutěži organizované Mezinárodním olympijským výborem a brazilskou vládou. Spammeři se pokoušejí přesvědčit své oběti, že jejich adresa byla náhodně vybraná z obsáhlého seznamu. Aby výherci získali svou cenu, musí odpovědět na e-mail a poskytnout své osobní údaje.

Spamy nejsou jedinou hrozbou, které musí uživatelé čelit. Prodej falešných vstupenek je ještě nebezpečnější. Tým společnosti Kaspersky Lab stále objevuje a blokuje podvodné domény, které obsahují pojmy „rio“ nebo „rio2016“.

Nebezpečné webové stránky, které společnost Kaspersky Lab objevila, jsou vytvořené velmi dobře. Podvodníci obvykle kupují nejjednodušší a nejlevnější SSL certifikáty, které zajišťují propojení mezi serverem a vyhledávačem. Díky těmto certifikátům se na začátku adresového řádku objevuje „https“. Pro uživatele se stává mnohem těžší rozpoznat podvodnou stránku od oficiálních služeb, které zajišťují prodej vstupenek na olympiádu.

Model, který podvodníci využívají, je velmi jednoduchý. Uživatelé jsou na phishingových webech vyzváni, aby k zaplacení falešných vstupenek poskytli své osobní údaje, včetně detailů k bankovnímu účtu. Kybernetičtí zločinci dokážou díky těmto údajům ukrást peníze z účtu oběti. Poškození následně dostanou zprávu, že zakoupené lístky jim budou doručeny dva až tři týdny před konkrétní akci. Tím si zločinci získávají ještě větší důvěru.

Abyste ochránili svou e-mailovou schránku před spamem, měli byste se ujistit, že je vaše zabezpečení softwaru aktualizované a jeho součástí jsou i antispamové a antiphishingové nástroje. Ty dokážou udržet v bezpečí vaše osobní údaje i peníze.

Více informací naleznete zde.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.