Výhradně LED žárovky využívá doma jen pětina Čechů. Překážkou je vysoká pořizovací cena

Praha 7. 6. 2016 – České domácnosti na LED žárovky přecházejí jen pomalu. Výhod LED žárovek si je sice většina lidí vědoma, ale problémem je vyšší pořizovací cena. Většině z nich by se ale investice do LED vrátila během jednoho roku, jak ukázal průzkum portálu Elektřina.cz (TZ)

České domácnosti nejčastěji používají kombinaci LED a klasických žárovek. Vyplynulo to z průzkumu portálu Elektřina.cz mezi více jak 750 respondenty. Právě kombinaci úsporných LED a obyčejných žárovek přiznalo v domácnosti 64 % z dotázaných. Výhradně LED žárovky pak najdeme přibližně u pětiny respondentů, naopak zásadně klasické žárovky využívá pouze 11 %. Jen necelá 4 % respondentů uvedla, že doma svítí zářivkami či jiným typem úsporných žárovek.

Průzkum ale také ukázal, že si je naprostá většina respondentů (93 %) vědoma, že LED žárovky mají delší životnost a jsou výrazně úspornější než klasická wolframová žárovka. Proč tedy lidé s přechodem na LED žárovky váhají?

Podle Ondřeje Valuštíka z portálu Elektřina.cz je důvodem především výrazně vyšší pořizovací cena žárovek. Z průzkumu vyplynulo, že 39 % dotázaných by za LED zdroje do celého domu dalo maximálně 1000 Kč a dalších 42 % uvedlo, že by za ně určitě nezaplatili více jak 2000 Kč. Zároveň ale téměř 90 % respondentů uvedlo, že doma svítí 8 a více žárovkami, 62 % z nich pak má doma dokonce více než 12 a více žárovek.

“Při takovém počtu žárovek lidé sice musí počítat s určitou investicí, protože každá LED žárovka stojí i 200 Kč a více. Nicméně vynaložené náklady se lidem díky úspoře vrátí velice rychle, často již během prvního roku,” vysvětluje Valuštík. Jde totiž o to, že náklady na provoz LED žárovek budou i desetkrát nižší než u klasických žárovek. Při dvanácti žárovkách, které budou v provozu 3 hodiny denně, už bude ročně rozdíl téměř 3 500 Kč. Pořizovací náklady na LED žárovky, které v domácnosti vydrží řadu let, přitom budou okolo 2 400 Kč.

Nejvíc lidé svítí v kuchyni (40 %) a v obývacím pokoji, jak uvedla téměř polovina dotázaných. Jen velmi malé procento uvedlo, že svítí nejvíce v jiné místnosti (pracovna 3 %, dětský pokoj, toaleta/koupelna, předsíň po 2 %, ložnice 1 % , herna 1 %).

ROČNÍ PROVOZ 12 KS LED ŽÁROVEK VS. 12 KS KLASICKÝCH ŽÁROVEK
Celková roční

spotřeba

Roční náklady

na provoz

Náklady na pořízení

12 ks žárovek

KLASICKÁ

(60W, 12 KS)

788,4 kWh 3 863 Kč 156 Kč
LED

(6W, 12 KS)

78,84 kWh 386 Kč 2400 Kč
Do LED žárovek investujete na začátku 2 400 Kč, ale již za jeden rok provozu ušetříte na spotřebě 3 477 Kč.
Zdroj: Elektřina.cz, V příkladu je počítáno s modelovou domácností, kde je 12 žárovek v provozu průměrně 3 hodiny denně. Počítáno je s průměrnou cenou elektřiny 4,90 Kč/kWh. Pořizovací cena byla 13 Kč/ks u klasické žárovky a 200 Kč/ks u LED žárovky.

Do LED žárovek investujete na začátku 2 400 Kč, ale již za jeden rok provozu díky nim ušetříte na spotřebě 3 477 Kč. Viz. ilustrační příklad:

elektrina.cz-1

elektrina.cz-2

elektrina.cz-3