Kaspersky Lab spolupracuje na vykopávkách

Antivirová společnost Kaspersky Lab se pustila do nové oblasti činnosti. Začala sponzorovat aktivity Athénské archeologické společnosti (ASA) v projektu Akrotiri a podílet se tak na záchraně pozůstatků kykladské/minojské osady na sopečném ostrově Santorini (Thera). (TZ)

Spolupráce mezinárodní kyberbezpečnostní společnosti a ASA začala už v minulém roce. Kaspersky Lab tehdy sponzorovala restaurování fresek v Akrotiri. Projekt byl později rozšířen i do dalších sfér archeologického výzkumu. V současné době se celá práce soustředí na sbírání nových poznatků o starověké civilizaci a osídlení řeckého ostrova Santorini.

„Akrotiri je mimořádné místo. Je to poklad pro celé lidstvo, kterému ale bez zásahu archeologů hrozí, že zanikne. Je velmi důležité, abychom i nadále naleziště prozkoumávali, protože se mohou objevit nové artefakty. Jsem pyšný, že můžeme podporovat celý výzkumný proces, stejně jako zachování tohoto úžasného místa pro budoucí generace,“ řekl šéf společnosti Eugene Kaspersky

Kaspersky Lab podpoří ASA v několika fázích projektu Akrotiri. První fáze zahrnuje vykopávky v Domě lavic (House of Benches) nedaleko budovy Xeste 3. V těchto místech byla v roce 1999 nalezena soška zlatého kozorožce, který je doposud jediným zlatým předmětem, který byl v Akrotiri nalezen. Vědci doufají, že díky dalšímu výzkumu by se jim mohlo podařit najít i oltář.

V druhé fázi vykopávek půjde o obnovení a udržování nástěnných maleb z Velkého schodiště (Grand Staircase) v budově Xeste 4. V minulosti bylo během archeologických prací obnoveno několik desítek čtverečních metrů poničených nástěnných maleb. Ty kdysi zdobily zdi okolo schodiště i podesty a odhaduje se, že zabíraly asi 90 metrů čtverečních.

Společnost Kaspersky Lab sponzoruje v rámci projektu i restaurování budov. Starověký systém zpevnění dřevěných domů se rozpadá a narušuje tak části stěn a podlah. Archeologové sice provedli několik záchranných opatření v šedesátých a sedmdesátých letech, přesto chování památek pod vlivem času, klimatických podmínek a zemětřesení nebylo ještě plně prostudováno. Kaspersky Lab sponzoruje mapování současného stavu naleziště a analýzu a třídění dat o památkách. Pomáhá tak vědcům najít nejlepší způsob, jak budovy ochránit před zchátráním.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.