Advokáti LEGO chtějí po Pirátech, aby cenzurovali cizí zpravodajský web

Firma LEGO přes své právní zástupce požaduje po Pirátské straně, aby odstranila obrázky s figurkami LEGO z tuzemského zpravodajského webu www.czechfreepress.cz. Míříme do doby, kdy budou korporace diktovat, o čem mohou zpravodajské servery psát a jaké obrázky mohou používat?  (TZ)

Právní zástupce firmy LEGO JUDr. Čermák nyní zaslal Pirátům dopis, ve kterém požaduje odstranění ilustračních obrázků komentujících kauzu Piráti vs. Lego na českém zpravodajském webu Czech Free Press. Tento server zjevně sám přidal snímek žluté figurky jako ilustrační obrázek k tiskové zprávě o Pirátech. Pokud Piráti obrázek z cizího serveru neodstraní, hrozí Čermák Pirátům exekucí.

„Česká pirátská strana nevlastní doménu czechfreepress.cz, neprovozuje daný web, neodeslala provozovateli daný obrázek, není s provozovatelem webu v kontaktu ani nemá žádný přístup k administraci daného webu. Jde čistě o aktivity provozovatele webu czechfreepress.cz. Pokud se domníváte, že dochází k porušování Vašich práv ze strany provozovatele webu czechfreepress.cz, obraťte se prosím na něho. V žádném případě nejde o porušování předběžného opatření z naší strany. Aby právní kancelář požadovala na politické straně zajištění stažení grafiky na zpravodajském serveru třetí strany mi však přijde absurdní nebo spíše hrozivé. Na rozdíl od jiných politiků Piráti média nevlastní a nekontrolují jejich obsah,“ komentuje obsah dopisu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti v minulých krajských volbách použili ve volebním spotu kresleného lego panáčka, který „vypouštěl kaprům rybník“ (nikoliv „vypaloval“, jak pečlivá kancelář neustále chybně opakuje). Na základě žaloby postavené na interní směrnici firmy LEGO Denmark a na patentovém právu soud nařídil Pirátům video stáhnout a omluvit se, což skutečně udělali. Kauzu nyní posuzuje Ústavní soud.