Kaspersky Lab: Třetina Čechů neví, jak se malware dostal do jejich zařízení

Průzkum společnosti Kaspersky Lab a B2B International potvrdil, že malware představuje nejběžnější  kyberbezpečnostní hrozbu, které čelí koncoví uživatelé. Celých 42 % českých uživatelů v průzkumu se setkalo nebo bylo napadeno malwarem na internetu, přičemž téměř čtvrtina (24 %) se stala jeho obětí. Podstatná část (33 %) napadených uživatelů pak neví, jak se malware do jejich zařízení dostal. Tyto výsledky dokazují, že kvůli charakteristickým rysům malwarových útoků je v dnešní době instalace bezpečnostních nástrojů jediným účinným řešením, jak být proti němu chráněn. (TZ)

Výsledky výzkumu, které jsou součástí globální studie „Kaspersky Lab Consumer Security Risks Survey 2016“, ukazují na fakt, že se malware šíří ve společnosti především kvůli čím dál sofistikovanějšímu způsobu přenosu infekce. Čeští internetoví uživatelé se v jeho důsledku potýkají s problémy jako je pomalý chod zařízení (31 %), výskyt nevyžádaných pop-ups a reklamy (26 %) či přesměrování na podezřelé stránky (12 %). Osmi procentům dokonce v důsledku malwarové infekce přestalo zařízení zcela fungovat.

Uživatelé se navíc nepotýkají jenom s těmito fyzickými důsledky, ale i finančními. 41 % dotázaných v Česku muselo zaplatit za vyřešení problému způsobeného malwarovým útokem, přičemž průměrná částka za jednu opravu přesahuje 3 000 Kč.

Existuje spousta způsobů jak se malware šíří, přičemž se s každým uživatelem liší i zdroj infekce. Průzkum nicméně zjistil, že k největšímu počtu infekcí dojde po návštěvě podezřelých webových stránek (44 %). 18 % českých uživatelů v průzkumu uvádí za zdroj malwarové infekce podvodné aplikace a software, dalších 7 % USB paměťové disky.

Dalším běžným zdrojem infekce jsou e-maily a zprávy. Téměř pětina (18 %) respondentů uvedla, že se do jejich zařízení malware dostal prostřednictvím e-mailu nebo zprávy od někoho, koho vůbec neznají. 15 % jich naopak zmínilo, že byli napadeni stejným způsobem, avšak prostřednictvím adresy, kterou znají. Nicméně celá třetina (33 %) českých internetových uživatelů napadených malwarem dle průzkumu nemá tušení o jeho zdroji.

„Tím, že si třetina uživatelů není vůbec vědoma toho, jakým způsobem u nich došlo k infekci, mohou nevědomě dopomáhat k dalšímu šíření viru. Aby data a finance zůstaly v bezpečí, je nutné zvýšit mezi uživateli digitální gramotnost a povědomí o rizicích, se kterými se mohou setkat na neznámých stránkách či v aplikacích a e-mailech od neznámých původců. Vynaložení peněz na účinné bezpečnostní řešení, schopné zavčas detekovat malware, je nepochybně lepší než platit za opravy,“ říká Jan Sekera, regionální manažer Kaspersky Lab pro střední Evropu.

Produkty Kaspersky Internet Security a Kaspersky Total Security zahrnují oceňovaná bezpečnostní řešení proti kybernetickým hrozbám. Jsou schopné rozeznat malware už během prvního pokusu o infiltraci přístroje a to jak u přístrojů s operačním systémem iOS, Windows nebo Android, čímž chrání uživatele a jejich data.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.