Ericsson: Středoevropani se přihlašují na Facebook sedmkrát denně

Společnost Ericsson (NASDAQ: ERIC) se ve svém nejnovějším vydání studie Ericsson Mobility Report zaměřila i na region střední a východní Evropy. Konstatuje v něm, že telekomunikační trh ve střední a východní Evropě (CEE) má rostoucí trend, zejména díky vzrůstajícímu používání smartphonů a mobilních aplikací. (TZ)

Důraz na telekomunikační sektor se přesouvá ze základních služeb, jako jsou hlasové služby a SMS, na okamžité zprávy, internetové telefonování (VoIP), přehrávání hudby nebo videí a mobilní platby. Ve většině zemí v regionu panuje vysoký zájem a poptávka po nových technologiích, stejně tak i po on-line mobilních službách. Přibližně 75 procent uživatelů internetu od 15 do 69 let v Rusku a Polsku využívá online služby každý den a 1 ze 3 lidí používá více než 7 online služeb denně.

Digitalizace každodenních činností se mezi uživateli internetu stává běžnou praxí, rychleji než ostatní služby se však rozvíjí posílání online zpráv. Viber, Facebook Messenger a WhatsApp se umístili v první pětce nejoblíbenějších aplikací v rámci mobilní provozu ve zkoumaných zemích. Na Slovensku je nejoblíbenější aplikací YouTube, následuje Gmail, Google Mapy, Google Play a Facebook Messenger..  

Video je druhou nejpopulárnější digitalizovanou službou. Kolem 90 procent uživatelů internetu v Polsku a Rusku sleduje videa na internetu a zhruba 40 procent dokonce sleduje videa a televizní vysílání raději na internetu než prostřednictvím tradičního vysílání.

Největší objem dat utrácejí uživatelé internetu ve všech zkoumaných zemích na sledování videí na YouTube, které je jednou ze dvou nejoblíbenějších aplikací.

Z reportu vyplývá, že v celém CEE regionu díky rostoucímu počtu smartphonů stoupá objem využívaných mobilních dat. Smartphony tvoří podle analytiků společnosti Ericsson 40 % mobilních připojení ve střední a východní Evropě.

Mobilní datový provoz stabilně roste a očekává se, že do konce roku 2016 se oproti roku 2015 zvýší až o 50 procent. Do roku 2022 Ericsson předpokládá, že objem přenesených dat stoupne zhruba o 45 procent a dosáhne téměř 6 exabajtů (EB) měsíčně. Mobilní hlasový provoz by se v příštích letech měl mírně zvýšit, ale bude mít jen zanedbatelný vliv na celkový objem veškerého mobilního provozu.

V centru pozornosti mobil

Spotřebitelé ve většině zemí CEE regionu využívají připojení přes mobilní telefon na naplnění svých očekávání přístupu k internetu „tady a teď“. Více než 60 procent uživatelů internetu v Rusku a Polsku ve věku 15-69 let se k internetu připojuje prostřednictvím mobilního širokopásmového připojení. Tento trend se v současnosti přesouvá k aplikacím, protože asi polovina uživatelů internetu od minulého roku stále více využívá aplikace na posílání zpráv, telefonování přes internet, vzdělávání, sledování zpravodajství a aplikace na video služby. Jedna třetina uživatelů chytrých telefonů v Rusku a Polsku prostřednictvím aplikací natáčí videa a sdílí je na sociálních sítích jako Snapchat, Facebook Messenger a Instagram.

Uživatelé internetu ve střední a východní Evropě v průměru dvakrát denně hrají hry, sedmkrát denně navštěvují sociální sítě a desetkrát denně kontrolují nejnovější zprávy.

Roste obliba mobilních her na smartphonech a tabletech ve srovnání s on-line počítačovými hrami. Zatímco zhruba 40 procent obyvatel CEE hraje hry na PC nebo na herních konzolách, dva ze tří uživatelů tak činí na mobilním telefonu, smartphonu nebo tabletu.

Počet připojených zařízení ve střední a východní Evropě rychle roste díky tomu, že internet věcí (IoT) se stává každodenní realitou. Ericsson předpokládá, že počet připojených zařízení do konce roku 2016 dosáhne na celém světě přibližně 5,6 miliardy a přibližně 300 milionů z nich bude ve střední a východní Evropě, což je o 35 procent více, než na konci roku 2015. V regionu se očekává rychlý růst Internetu věcí s počtem 1,3 miliardy zařízení připojených k Internetu věcí do roku 2022, což odpovídá zhruba 27 procentnímu nárůstu v letech 2016 až 2022.

Ve všech zemích střední a východní Evropy jsou vybudovány WCDMA / HSPA sítě a ve většině zemí i LTE sítě. Operátoři, kteří si budují image technologických lídrů, již začaly s testováním 5G sítí. Počet mobilních připojení v regionu bude i nadále růst a očekává se, že v roce 2022 dosáhne 685 milionů, přičemž 70 procent z nich budou tvořit LTE připojení. Rozvoj 5G se očekává od roku 2021 a počet 5G připojení by měl do roku 2022 dosáhnout kolem 5 milionů.

POZNÁMKY PRO REDAKTORY

O společnosti Ericsson

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváří propojenou společnost (Networked Society), která umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Nabídku společnosti Ericsson tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií, určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace, společnost zajišťuje servis sítí s více 2,5 miliardami uživatelů.

www.ericsson.com  
www.ericsson.com/news

www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson

www.youtube.com/user/ericsson