Česká doručovací služba Zavezu.cz přechází do ostrého provozu. Zajistí přepravu knih i nábytku

Praha, 25. ledna 2017 – Nabídka praktických mobilních aplikací a chytrých služeb pro širokou veřejnost se opět rozšířila o další český počin – komunitní doručovací službu Zavezu.cz. Zatímco v minulém roce bylo Zavezu.cz ve fázi testování, nyní spouští ostrý provoz. Aplikace poslouží uživatelům, kteří potřebují převézt věci, ať už malých či velkých rozměrů, a nechtějí používat klasické zásilkové služby. Při dodržení jednoduchých pravidel jsou zásilky automaticky pojištěny u Generali. „Službu v současné době využívá přes 19 000 uživatelů a na svém kontě má již 2 300 úspěšně vyřízených zásilek. Že se těší přízni uživatelů dokládá i vysoké hodnocení od těch, kteří její služby využili,“ uvádí tiskový mluvčí Zavezu.cz, Jakub Koutek. Služba Zavezu.cz je dostupná pro operační systémy Android a iOS, ale také z oficiálního webu www.zavezu.cz. (TZ)

Zatímco přeprava osob v České republice úspěšně funguje, přeprava předmětů je novinkou. Službu Zavezu.cz může využít každý, kdo potřebuje pomoci se stěhováním, vyzvednout a převézt zboží v obchodě či jen převézt těžký kufr. Výhodou Zavezu.cz oproti známým doručovacím službám je možnost určit výši odměny pro převozníka, sledování cesty zásilky po celou dobu online a také skutečnost, že uživatel nemusí ztrácet čas čekáním ve frontě na poště. Zásilka navíc nemusí být zabalená, vždy je ale kladen důraz na její bezpečné převezení v kufru či na zadním sedadle auta.

Aplikace s jednoduchým a intuitivním ovládáním byla v testovacím provozu od loňského léta, do ostrého provozu přešla letos v lednu. Od té doby má za sebou více jak 2 300 vyřízených zakázek a využívá ji okolo 19 000 uživatelů. „Většina uživatelů využívá službu v mobilních zařízeních s operačním systémem Android, přibližně 12 500. Okolo tisíce lidí ji pak využívá na zařízeních iOS. Zbývající počet uživatelů se k službě dostává prostřednictvím oficiálních stránek www.zavezu.cz,“ říká David Pertl, jeden z tvůrců služby.

Vedle běžných převozů je možné prostřednictvím Zavezu.cz přepravit i různé atypické komodity – například motorku včetně náhradních dílů, vánoční cukroví či vykuchanou krůtu. Možné je ale také požádat převozníka o vyzvednutí zboží v obchodě a následné doručení k zákazníkovi – třeba v případě bytových doplňků v obchodě Ikea či vyzvednutí a doručení knížky z e-shopu.  A to nejenom v Praze, ale po celé České republice. „Že je využití služby Zavezu.cz praktické již zjistily i některé firmy, které ji pravidelně využívají, například iBOD či motocyklová značka Harley-Davidson, nově ji bude používat také Sbazar.cz od společnosti Seznam.cz,“ doplňuje Koutek.

„Zavezu.cz používáme jako jeden ze způsobů k rozesílání odměn členům našeho programu iBOD. Testujeme tak klady a zápory této služby pro B2C sektor. Obecně totiž věříme ve smysluplnost modelů sdílené ekonomiky. Zároveň jsme pro Zavezu.cz partnerem, který službě zajišťuje zpracování osobních údajů jejich uživatelů, protože jsme pro tuto oblast držiteli certifikátu ISO,“ doplňuje ke spolupráci Zavezu.cz a iBOD Luděk Šmíd, generální ředitel společnosti Mr. RED s.r.o., provozovatel multipartnerského věrnostního programu iBOD.

Jak aplikace funguje?

Používání aplikace je velmi snadné. Stačí se zaregistrovat a zadat poptávku po přepravě – uvést typ přepravovaného produktu, kdy jej chceme převézt, odkud a kam se předmět bude přepravovat a také navrhovanou cenu za dopravu. Následně se uživateli ozvou převozníci, z nichž stačí vybrat toho, který má nejlepší hodnocení, vyhovuje nám časem vyřízení zavážky nebo je nám nejvíce sympatický, dále třeba podle požadované odměny. Před předáním převozníkovi je nezbytné přepravovanou věc vyfotit, aby bylo naplněno jedno z pravidel, která je potřeba dodržet, pokud má být zásilka bezplatně pojištěna u Generali. Kompletní informace k pojištění jsou k dispozici na webu Zavezu.cz i v mobilních aplikacích. Cestu zásilky po předání pak může uživatel po celou dobu sledovat online. Platba za přepravu zásilky ze strany uživatele se uskuteční hned, avšak peníze nejdou přímo převozníkovi, ale Zavezu.cz. Platba je zde pozdržena do té doby, než je balík úspěšně přepraven a předán. Následně jsou peníze přeposlány na účet převozníka. Ti ostatně prochází přísným systémem ověřování a spokojenost s nimi se odráží také v hodnocení samotných uživatelů aplikace. Bezpečnost předání a vyřízení zásilky je zajištěna speciálními kódy, které si převozník sděluje se zadavatelem zásilky při převzetí, přepravovaný předmět se tak nemůže dostat do špatných rukou. Převozník musí také zajistit bezpečný převoz přepravovaných předmětů v kufru auta či na zadním sedadle. Samozřejmostí je řádné zabezpečení a ochrana osobních údajů uživatelů, jak poptávajícího, tak i převozníka.

Převozníkem se může stát každý

Zavezu nabízí ale také možnost přivýdělku či alespoň snížení nákladů na dopravu. Vzhledem k tomu, že jsou přepravovány nejen předměty velkých rozměrů, může se převozníkem stát v podstatě každý, kdo někam cestuje, ať už autem či na kole. „Výhodou Zavezu.cz pro převozníky je možnost snížit si náklady na cestu. Sami rozhodují o tom, co vše jsou ochotni přepravit a následně pak obdrží peníze na svůj bankovní účet. Převozník navíc nutně nemusí mít auto. Drobné předměty může zavážet na kole, v batohu při cestě vlakem či autobusem, pěšky nebo MHD,“ doplňuje dále Koutek. Převozníkem tedy může být jakýkoliv cestovatel, který se do služby Zavezu.cz zaregistruje a projde ověřovacím procesem. Při registraci do aplikace se musí převozník prokázat kopií občanského či řidičského průkazu, poté zadá svoji platební kartu přes bezpečnou platební bránu Braintree (spadající pod společnost PayPal). „Jedná se pouze o kontrolu online identity uživatele. Celý proces je zdarma,“ upřesňuje Koutek. Prostřednictvím platební brány Braintree pak probíhá platba převozníkovi. Pokud by převozník nechtěl zadávat údaje své platební karty, má ještě alternativní možnost – zaslat Zavezu.cz symbolický poplatek ve výši 1 Kč.

Zavezu.cz

Zavezu.cz je doručovací komunitní služba, jež vychází vstříc všem, kteří potřebují převézt předměty různých rozměrů. Poté, co si uživatel aplikaci stáhne do chytrého telefonu (iOS či Android) nebo vyhledá web www.zavezu.cz a zaregistruje se, stačí jen zadat, jaký typ předmětu je třeba přepravit, odkud a kam, kdy a za jakou cenu. Následně si zadavatel poptávky vybere z nabídek ověřených převozníků, ať už podle ceny, hodnocení či třeba sympatií. Samotnou přepravu zásilky pak může po celou dobu sledovat a platí až po jejím úspěšném vyřízení. Při dodržení jednoduchých pravidel jsou zásilky automaticky pojištěny u Generali. Zavezu.cz nabízí výhody také převozníkům – ti si na svých cestách mohou přivydělat závozem věcí zcela podle svých možností.