Číslo týdne: 1,2 TWh elektřiny pro pohon nizozemských vlaků vyrobí větrné elektrárny

Spotřebu elektřiny nizozemských železnic, která za rok činí 1,2 terawatthodiny, pokryje v roce 2017 výhradně výroba větrných elektráren. Podle smlouvy provozovatelů nizozemských drah s energetickou společností Eneco, měla být dodávka elektřiny pro potřeby železnice kompletně zajištěna z obnovitelných zdrojů v roce 2018. Díky rychlé výstavbě větrných elektráren v Nizozemí, Belgii a Finsku, dokázala společnost Eneco nakoupit potřebné množství elektřiny již v letošním roce. (TZ)

Nizozemské dráhy přepraví každý den 600 tisíc pasažérů, jejich spotřeba elektřiny je podobná jako ve všech domácnostech v Amsterdamu. Vlaky pochopitelně nadále odebírají elektřinu z nizozemské sítě. Společnost Eneco však pro nizozemské dráhy nakoupila certifikovanou produkci větrných elektráren, takže odpovídající množství elektřiny již nemůže být nabízeno dalším zákazníkům pod označením „obnovitelná“ nebo „udržitelná“. Krok nizozemských drah tak podporuje poptávku po dalších projektech obnovitelných zdrojů.

Nizozemské větrné elektrárny vyrobí zhruba 7,4 terawatthodiny za rok, ale poptávka ze strany zákazníků je výrazně vyšší. Dodavatelé, jako je společnost Eneco tak pro nizozemské zákazníky nakupují obnovitelnou elektřinu také od zahraničních výrobců. Poptávku nizozemských drah se podařilo pokrýt díky novým větrným elektrárnám v Nizozemsku, Belgii a Finsku. [1]

 

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

“Kdyby se České dráhy rozhodly posílit svoji pověst ekologicky šetrného dopravce a začaly s dodavateli vyjednávat o dodávce obnovitelné elektřiny, šlo by o vítané povzbuzení pro odvětví čisté energetiky. Obnovitelným zdrojům se daří především tam, kde o ně zákazníci mají zájem. České větrné elektrárny by zatím spotřebu vlaků nestačily pokrýt. Problém je, že v posledních dvou letech nebyla postavena ani jediná. Proto Hnutí DUHA navrhuje obnovení zelených bonusů pro nové větrné elektrárny vlastněné obcemi a občany v jejich okolí.”