Nové sdružení klientů mobilních operátorů TELEFONUJÍCÍ.CZ vyzývá Vládu k přepracování novely ZEK a premiéra k odvolání ministra Mládka

Brno, Praha, 17. února 2017 – Ve středu byla založena a dnes u Krajského soudu v Brně požádala o registraci spotřebitelská organizace Telefonující.cz, která si vytkla za cíl hájit práva zákazníků českých mobilních operátorů z řad běžných občanů. V jejím čele stojí brněnský komunální politik Svatopluk Bartík, komunikační poradce Tomáš Hečko a advokát Petr Němec. (TZ)

Zakladatelé spolku vyzývají vládu k odstoupení od návrhu tzv. transparentních cen mobilních tarifů. Ty předložil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v chystané novele zákona
o elektronických komunikacích (ZEK). Zakladatelé spolku Telefonující.cz dále vyzývají premiéra Bohuslava Sobotku k odvolání ministra Mládka. Ten ve své funkci navršil nespočet návrhů i konkrétních kroků směřujících k ještě většímu posílení trojice oligopolních operátorů a k oslabení práv jejich klientů. Jeho další působení ve funkci je již politicky neobhajitelné.

Zakladatelé spotřebitelské organizace Telefonující.cz, z. s. chtěli původně její vznik spolu
s cíli a prvními aktivitami oznámit až počátkem března. S ohledem na rizika Mládkova aktuálního působení i jeho čerstvého legislativního návrhu se však během noci na dnešek shodli na této výzvě. Bližší informace o spolku zakladatelé zveřejní na tiskové konferenci počátkem března. Už teď se mohou případní zájemci o členství registrovat na webu www.telefonujici.cz a komunikovat na facebookovém profilu https://www.facebook.com/Telefonujicicz-170197260144714/.

“Riziko návrhu prodeje pouze za veřejné ceny je jasné – pouze se zakonzervují dnešní vysoké ceny. Pokud někomu přinese návrh cenovou stabilitu, pak jen a pouze operátorům,” říká předseda spolku Svatopluk Bartík. “Návrh na možnost udělování pokut stanovených jako podíl z výše tržeb a udělovaných Českým telekomunikačním úřadem ale vítáme. Takto nastavené sankce konečně mohou mít kýžený preventivní účinek.”

Ministr Mládek se v poslední době odborně i politicky znemožnil mnoha svými kroky
a vyjádřeními. Lhal veřejnosti ohledně podpory znovuposílení postavení spotřebitelů. Na Evropské radě loboval za lepší ceny mobilního datového roamingu pro velké operátory. Podezřele nekriticky přebírá zkreslující či nepravdivé argumenty původně přednesené zástupci mobilních operátorů. Nebyl dlouho schopen rozhýbat miliardovou dotaci na superrychlý internet. Osobní útoky na všechny kolem, včetně vlastního mluvčího,
a jmenování “náměstka pro Otázky Václava Moravce”, který chce spotřebitele vyhnat do Polska, jsou pak už jen ilustrací definitivního znemožnění Mládkova řízení MPO. Proto zakladatelé sdružení Telefonující.cz vyzývají premiéra k ukončení trápení všech zúčastněných tím, že svého ministra nahradí někým odborně a komunikačně kompetentnějším.

O spolku Telefonující.cz

Spolek Telefonující.cz se snaží o zlepšení postavení českých spotřebitelů, tedy fyzických nepodnikajících osob, vůči mobilním operátorům a o snížení cen služeb mobilních služeb těmto koncovým zákazníkům na úroveň alespoň obvyklou v jiných zemích Evropské unie.