Lidové noviny plní sen pětadevadesátileté Lise Mikové, jejíž kariéru zničil koncentrační tábor. Její návrhy šatů ožijí po 78 letech

pražském Paláci Lucerna. Navrhovala kostýmky i večerní róby a vyučovaly ji švadleny z renomovaného módního salonu Hany Podolské, kde nakupovala Adina Mandlová nebo Hana Benešová. V roce 1939 musela školu kvůli svému židovskému původu opustit a byla s rodiči deportována do Terezína a později do Osvětimi. Desítky jejích návrhů zůstaly v šuplíku. Po válce se ale k návrhářství už nikdy nevrátila, protože si v pracovním lágru poranila ruku a stěží mohla psát, natož kreslit. Příběh Lisy Mikové objevila při své práci novinářka a spolupracovnice Lidových novin Judita Matyášová, která se zajímá o osudy lidí, kteří přežili druhou světovou válku.

Redakce Lidových novin se rozhodla, že splní sen paní Lisy a nechá ušít šaty, které doposud byly jen na papíře. Oslovila kostýmní výtvarnici Hannu Soukupovou a Pavlínu Kvapilovou, zakladatelku projektu Elegantní Česko. Hanna Soukupová ušila troje šaty podle návrhů Lisy Mikové a fotograf Mafry Petr Kozlík vytvořil portrétní fotografie, kde modelky zapózovaly přesně tak, jak je vidět na obrázcích paní Lisy. Fotografování probíhalo v prostorách funkcionalistické Winternitzovy vily v Praze. Konzultantkou projektu byla historička Eva Uchalová z Uměleckoprůmyslového musea, která se specializuje na prvorepublikovou módu.

Životní příběh paní Lisy, doplněný jejími návrhy a fotografiemi, vyjde v Lidových novinách v magazínu Pátek 21. dubna.

„Když mi paní Lisa vyprávěla, jak ji bavilo navrhování šatů, rozhodla jsem se, že to je šance alespoň částečně splnit její dávný sen. Když jsme po dvou měsících měli šaty hotové a fotili je, pozorovala jsem kostymérky, modelky a fotografa a myslela na paní Lisu, která si možná zrovna prohlíží Lidové noviny. Při každé návštěvě mi totiž říká: „Mám je abonované celý život.“ 21. dubna je otevře a budou tam její návrhy a fotografie šatů v reálu,“ říká Judita Matyášová.

Trojice šatů bude v prodeji na aukci, kterou organizuje Elegantní Česko 23. června v Praze. Proběhne v rámci přehlídky Kostým – nejlepší přítel ženy v Martinickém paláci. Výtěžek půjde na projekt neziskové organizace Post Bellum – Paměť národa, která dokumentuje osudy pamětníků v Česku i v zahraničí, vydává jejich vzpomínky a organizuje vzdělávací programy pro mladé lidi, kteří osudy jednotlivých pamětníků nahrávají.

„Výtěžek z aukce chceme věnovat Paměti národa, protože je to jako uzavřený kruh. Od vzpomínek paní Lisy ke vzpomínkám dalších pamětníků, které budou díky této neziskové organizaci zachovány,“ doplňuje Judita Matyášová.

Judita Matyášová spolupracuje s redakcí Lidových novin od roku 2003. Píše rozhovory a texty o kulturních událostech, neziskových a vzdělávacích organizacích. Specializuje se také na příběhy Čechů, kteří odešli nebo emigrovali v první polovině 20. století, např. osudy Wintonových dětí nebo osudy zaměstnanců firmy Baťa, již odjeli do zahraničí. Judita Matyášová v roce 2009 vydala knihu Na cestách s Franzem Kafkou, kde představuje 70 míst po celé Evropě, kam cestoval spisovatel Franz Kafka. V roce 2013 publikovala knihu Přátelství navzdory Hitlerovi, kde popisuje životní osudy 80 českých židovských dětí v Dánsku.