ABB dodala napájení pro pilotní projekt elektromobilů v Petrohradě

V Petrohradě byla uvedena do provozu první celoměstská síť rychlonabíjecích stanic ABB pro elektromobily. Stanice podporují různé nabíjecí normy.

ABB, přední celosvětový dodavatel řešení pro elektromobilitu, dodala společnosti Lenenergo, jednomu z největších distributorů elektrické energie v Rusku, dvacet rychlonabíjecích stanic. Část jich byla uvedena do provozu v rámci pilotního projektu v Petrohradě, další budou uvedeny do provozu během nadcházejících měsíců.

Nabíjecí stanice ABB nyní již fungují v Moskvě a dalších ruských městech, mimo jiné v Kazani a Uljanovsku. Projekt, který se realizuje v Petrohradě, je však jedinečný, neboť sestává z dvaceti rychlonabíjecích stanic Terra 53 a Terra 23.

Rychlonabíjecí stanice ABB Terra 53 se ideálně hodí pro využití na dálničních odpočívadlech, čerpacích stanicích, v autosalonech a v městských aglomeracích s rušnou dopravou. Umožňují nabíjení všech druhů elektrických vozidel až na 80 % kapacity akumulátoru za pouhých 10 až 30 minut. Spotřebu elektrické energie lze nastavit na stejnosměrný nebo střídavý proud, a to pomocí tří konektorů: CCS, CHAdeMo nebo AC Type 2. Stanice je určena pro provoz i v extrémním počasí v teplotním rozmezí od -35 do +55 stupňů Celsia.

Díky cloudové technologii mohou uživatelé zjistit, kde se nachází nejbližší napájecí stanice, a mohou platit kreditní kartou.

Frank Muehlon, ředitel produktové skupiny ABB, která se zaměřuje na infrastrukturu pro elektrická vozidla, uvedl: „Jako lídr v oblasti nabíjení elektromobilů jsme hrdí, že můžeme rozvíjet rychlonabíjecí infrastrukturu v celém Rusku, a pomoci tak této zemi splnit její cíle v oblasti obnovitelné energie.“

„Naše nabíjecí stanice jsou součástí portfolia digitálních řešení ABB Ability™, v jehož rámci připojení ke cloudu rozšiřuje možnosti pro zákazníky. V tomto případě poskytujeme koncovým zákazníkům spolehlivou infrastrukturu a další funkce.“

Významnými přednostmi nabíjecích stanic ABB jsou dálkové monitorování stavu a dálkové řešení problémů. Propojením nabíjecích stanic, servisních řešení a lidí lze diagnostikovat přes 90 % servisních případů dálkově. Během dvou let bylo více než 60 % procent případů vyřešeno bez nutnosti zásahu na místě. Výsledkem je výrazné zkrácení času odstávky a úspory na nákladech na dopravu i čas servisních techniků a další zdroje.

Niaz Magdeev, zástupce hlavního inženýra pro technický rozvoj a inovace společnosti Lenenergo, dodal: „ABB jsme si vybrali pro její osvědčené odborné znalosti a zkušenosti při výstavbě a řízení rozsáhlých sítí pro nabíjení elektrických vozidel.“

Společnost ABB dodává nabíjecí řešení v rámci své snahy o podporu ekologické mobility od roku 2010 a celosvětově již prodala přes 5000 rychlonabíjecích stanic pro osobní automobily.

Mezi úspěchy ABB patří výstavba celostátní sítě nabíjecích stanic pro elektrická vozidla v Estonsku, Dánsku a v Nizozemsku a také pět pilotních projektů na instalaci ultrarychlých nabíjecích stanic a obrácené pantografy pro elektrické městské autobusy.

Ruský trh nabíjecích stanic podle nejnovějších odhadů zaostává za evropským trhem, ovšem do roku 2020 se má nabíjecí infrastruktura založená na nabíjecích stanicích s výkonem 50 kW na stejnosměrný proud v městských aglomeracích v Rusku rozvinout více.

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je lídr a průkopník v oborů elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Zákazníci ABB pocházejí z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury z celého světa. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací společnost ABB dnes tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 136 000 zaměstnanců. www.abb.com.