Firmy používají rizikové jističe. Kvůli hodinové chybě v dodávce energie mohou přijít o stamiliony korun. Řešení hledají v retrofitu

Praha, 8. listopadu 2017 – Až stamilionové finanční ztráty může stát firmy pouhý hodinový výpadek provozu způsobený chybou v dodávce energie. Největší škody hrozí podnikům z petrochemického, automobilového a potravinářského průmyslu. Vedle jiných rizik představuje hrozbu například kolaps rozvaděče nn. „V Česku se v nich totiž běžně používají zastaralé jističe ze šedesátých až osmdesátých let, které se nyní dostávají na hranici životnosti. Kompletní výměna ale není nutná. Trendem poslední doby je modernizace formou retrofitu. Firmy tímto krokem ušetří až 40 % nákladů z původně zamýšlené investice, která se jinak může vyšplhat až na 220 tisíc korun,“ upozorňuje manažer servisního oddělení Schneider Electric Milan Klimenda.

Astronomické sumy kvůli výpadku energie

Je pochopitelné, že firmy se soustředí v investicích především na výrobu a zajištění hladkého chodu provozu, protože to přináší peníze. Na druhou stranu však podceňují rizika, která jim hrozí kvůli neplánovaným výpadům energie. „Škody v korunách pak dosahují desetimilionových částek, což nejvíce pociťují provozovatelé automobilových výrobních linek, jak ukazují naše statistiky. Když hovoříme o firmách na burze cenných papírů, škody jsou ještě vyšší a můžeme hovořit o ztrátách kolem 180 milionů korun. Když uvážíme, že příčinou je pouhý hodinový výpadek energie, jde skutečně o astronomické sumy,“ poznamenává Milan Klimenda, který se ve Schneider Electric věnuje rozvoji nabídky servisních služeb pro firmy v oblasti modernizace a retrofitu zařízení nn a vn.

Co je retrofit a proč se firmám vyplatí

Retrofit je výměna jističe v dotčeném rozváděčovém poli, tj. jistič je ve stávajícím rozváděčovém poli nahrazen novým vzduchovým jističem Materpact NW nebo kompaktním jističem Compact NS resp. Compact NSX v pevném či výsuvném provedení. Instalace nového jističe je provedena s použitím přizpůsobovacího adaptéru, jenž umožňuje shodu upevňovacích i připojovacích bodů nového jističe s původními roztečemi nosné konstrukce rozvaděče a přípojných míst proudovodných sběrnic. Díky této skutečnosti není potřeba provádět jakékoliv úpravy v konstrukci rozvaděčového pole nebo na sběrnicích. Doba montáže jsou pouze dvě až tři hodiny na jeden jistič včetně zapojení ovládacích obvodů. Krátká doba odstávky tak snižuje firmám výrobní ztráty.

Nové jističe pro efektivnější plánování energetických úspor

Technická vyspělost nových jističů Masterpact i Compact zajistí jak vysokou úroveň spolehlivosti a bezpečnosti elektrické instalace, tak její dlouhou životnost. Jističe jsou již ve standardním provedení vybaveny řídicí jednotkou spouští Micrologic řady 2.0E (resp. vyšší), která umožňuje měření daného odběrového uzlu (funkce multimetru) a získání dat potřebných pro plánování kýžených úspor. Uživatel získá například tyto údaje: spotřeba elektrické energie, kvalita elektrické energie, proud, výkon – a to v hodnotách okamžitých či průměrných. K dispozici je mu rovněž historie poruch či indikace potřeby údržby.

Bezchybný servis v odpovídajícím čase

Profesionální servis je nedílnou součástí nabídky Schneider Electric. Kromě modernizace – konkrétně například v podobě výše popsaného retrofitu – nabízí rovněž technickou pomoc, operativní servisní činnost a v neposlední řadě i dlouhodobou spolupráci na bázi servisní smlouvy. Špičkoví servisní specialisté dokážou uspokojit individuální potřeby a přání zákazníků. Vybaveni zkušenostmi z praxe i odbornými teoretickými znalostmi jim připraví technické řešení na míru – spolehlivé a využívající všech výhod inovací na všech úrovních.

Zdroj: Schneider Electric

 

O Schneider Electric

Schneider Electric je globální specialista na průmyslovou automatizaci a energetický management. Jsme jedničkou na celosvětovém trhu a s naší značkou se setkáváte ve více než stovce zemí. Poskytujeme integrovaná řešení, která kombinují hospodaření s energií, automatizaci a software. V našem globálním ekosystému spolupracujeme s tou největší integrační a vývojářskou komunitou, díky tomu umíme poskytovat efektivní řešení a operační účinnost v reálném čase. Věříme, že skvělí lidé a partneři jsou tím, co dělá Schneider Electric skvělou společností. Náš závazek vůči inovacím, rozmanitosti a udržitelnosti je zárukou komfortnějšího života i práce pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv. V naší společnosti to nazýváme Life Is On. Více na www.schneider-electric.cz.