Téměř polovina maminek se chce vrátit z rodičovské dovolené na poloviční úvazek, čtvrtina už do dvou let věku dítěte

Přání českých maminek se zcela rozchází s nabídkou na českém trhu práce. Téměř třetina žen by ráda nastoupila do práce dříve než ve dvou letech věku dítěte, polovina preferuje poloviční úvazek, nejlépe s možností pracovat z domova. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který si nechala zpracovat pražská pobočka společnosti ExxonMobil při příležitosti úpravy programu podpory rodičů v zaměstnání. Tato největší naftařská společnost na světě zaměstnává v Praze 1200 lidí, z nichž více než polovina jsou rodiče, a tak je jejich podpora podstatnou součástí firemních benefitů. Zaměstnanci mohou využít finanční příspěvek na péči o dítě, rodinného poradce a různé akce na pomoc s rodinným managementem.

Zpátky do dvou let

České rodiny mají na evropské poměry nadstandardní podmínky rodičovské dovolené. Jak vlastně ale chtějí české matky dobu s dětmi strávit a jak si představují následný návrat do práce?  

Jak ukázal průzkum realizovaný společností IPSOS mezi 527 rodiči malých dětí, i v České republice by se ženy rády vracely do práce dříve. Téměř třetina maminek touží nastoupit do práce do dvou let věku dítěte. Naopak 13 % žen by se nejraději věnovalo pouze výchově dětí. Nejdůležitějším zjištěním však je, že polovina všech dotázaných preferuje po návratu do pracovního kolotoče poloviční úvazek, a to nejlépe s možností vykonávat část práce z domova.

Mezi výsledky průzkumu překvapila nejčastější odpověď na otázku, který jediný argument by přesvědčil rodiče k návratu do práce. „Není to vyšší plat, ani nástupní bonus nebo flexibilní pracovní doba. Jednoznačně vítězí možnost práce z domova, která je nejdůležitější. Na druhém místě pak péče o děti zajištěná zaměstnavatelem,“ shrnuje Dagmar Císařovská, která vede komunikaci ExxonMobil v ČR.

Proč tedy české ženy nenastupují do práce dříve? 28 % žen nemá kam své dítě umístit nebo nemá jinou možnost hlídání. 18 % pak nemá finanční prostředky, aby hlídání dětí zaplatilo. Velký podíl odkladů ovšem jde za samotnými zaměstnavateli. Maminky si stěžují na problém s nalezením adekvátní práce (11 %), že jim zaměstnavatel nenabídl vhodné podmínky (9 %) nebo nedostatek flexibility (8 %). Více než polovina maminek (53 %) přiznala, že se nevrátí nebo už nevrátila k původnímu zaměstnavateli.

Přání českých žen je v rozporu s nabídkou na českém pracovním trhu. Pracovat z domova může podle posledního průzkumu Jobsindex společnosti LMC 20 procent lidí a poloviční úvazky jsou stále jen raritou. Podle údajů Eurostatu dlouhodobě kolem 5 procent.

ExxonMobil Praha: Školka dle vlastního výběru, rodinný poradce a workshop

Více než polovina zaměstnanců pražské pobočky ExxonMobil jsou rodiče. Z oněch 610 pracovníků dokonce 227 lidí aktuálně čerpá rodičovskou dovolenou. Proto firma hledá způsoby, jak jim pomoci s návratem do pracovního procesu.

Před sedmi lety byl ExxonMobil první firmou v ČR s registrovanou firemní školkou a také vůbec první pobočkou ExxonMobil s takovou péčí o zaměstnance. Tenkrát vznikla v reakci na průzkum mezi rodiči vracejícími se z rodičovské dovolené. Po sedmi letech a dalším průzkumu mezi rodiči se ukazuje, že firemní školka už neuspokojuje současné potřeby zaměstnanců. Vítězí flexibilita a svoboda rozhodnout se pro školku, která vyhovuje rodičům i dítěti. „Rodiče i nadále dostanou finanční podporu, školku si však už mohou vybrat dle svého uvážení, a například i v místě svého bydliště,“ vysvětluje Dagmar Císařovská, která stála už u zrodu projektu firemní školky.

Hlavní změnou je zavedení pozice rodinného poradce, který bude průvodcem zaměstnanců v různých situací týkajících se rodinného života. Role se ujala Silvia Čebeková, která v posledních měsících absolvovala školení u odborníků na zdravotní, sociální a vzdělávací systém a spolupracuje také s organizacemi, které podporují cizince. Pražským zaměstnancům ExxonMobil může pomoci např. s administrativou kolem sňatků, narozením dítěte, zdravotního systému nebo orientací ve firemních benefitech. „Je třeba mít na mysli, že polovina našich rodičů jsou cizinci. Neznají český vzdělávací a právní systém, ani povinnosti, které z něj vyplývají. Mohu jim pomoci jednat s úřady, s hledáním dětského lékaře či jiných odborníků,“ vysvětluje Silvia Čebeková.

Silvia Čebeková bude zároveň organizovat různá setkání zaměstnanců, kteří se nacházejí v podobné situaci a řeší podobné otázky, například těch, kteří pečují o nemocné nebo umírající členy rodiny. Rodiče pracující v pražském ExxonMobil se mohou těšit i na workshopy na téma výchovy dětí, komunikace s dětmi či budování zdravého sebevědomí u dětí, ale také o tom, jak mluvit v rodině o smrti, sexu a jiných tabu.

O ExxonMobil

ExxonMobil je největší veřejně obchodovaná ropná a plynárenská společnost. Využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. Společnost ExxonMobil vlastní nejdůležitější zdroje, největší rafinerie a je také největším obchodníkem s ropnými produkty. Chemická společnost ExxonMobil je jednou z největších na světě. Ředitelství ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o. sídlí v Praze, klíčové centrum pro obchod, logistiku i péči o zákazníky. Ve dvou budovách na pražské Floře pracuje 1200 lidí téměř 70 národností, kteří obsluhují 150 zemí a mluví 27 jazyky. Další informace naleznete na adrese http://www.exxonmobil.com nebo následujte na Twitteru www.twitter.com/exxonmobil.