Šampionát v průmyslovém lezení v Kladně ovládli závodníci z Polska. Mistry ČR jsou Kotouč a Gӧblová

Kladno, 3. prosince 2017 – 77 závodníků z devíti evropských zemí přijelo o víkendu do Kladna. Probíhal zde jubilejní 10. ročník domácího otevřeného Mistrovství v průmyslovém lezení Singing Rock STEEL, což je jedna z největších soutěží tohoto typu v Evropě a jediná v České republice.

Průmyslové lezení spočívá v pohybu po laně s využitím technických pomůcek. K vidění je nejčastěji u výškových pracovníků, kterým tato technika umožňuje bezpečně vykonávat jejich profesi. Unikátní závod se již tradičně konal ve výcvikovém středisku pro pracovníky ve výškách Polygon Singing Rock a k němu přilehlé lezecké stěně v průmyslové části Kladna. Každoročně se na něj hlásí tzv. „výškaři“, stromolezci, speleologové, hasiči, záchranáři, policisté, vojáci a lezci z řad amatérů z ČR i zahraničí. „Jsem tady už počtvrté. Závod je skvělou příležitostí k výměně zkušeností mezi lidmi z různých oborů spjatých s výškovými pracemi. Akce je na špičkové evropské úrovni a jsem rád, že se zde Polákům dlouhodobě daří,“ sdělil Maciej Stepniak z Lodže. Právě polští účastníci dominovali v sobotním závodě jednotlivců. Zvítězil Radoslaw Michalak před Andrzejem Rudkowskim a Lukaszem Labedzem.

Titul Mistra ČR pak získali Pavel Kotouč a Miloslava Göblová, která se v kategorii žen umístila na celkové třetí příčce. Vyhrála Němka Birte Kahlbrock. „Jsem velmi ráda, že se mi i letos podařilo probojovat mezi tři nejlepší závodnice. Průmyslovému lezení se věnuji teprve od loňského února, takže je to pro mě obrovský úspěch,“ řekla Mistryně ČR Miloslava Göblová.  

Účastníci závodili ve třech disciplínách, během nichž například pomocí výstupových a slaňovacích pomůcek překonávali záludnosti překážkové lanové dráhy plné přepínek. Z bezpečnostních důvodů závodníci neustále používají dvě lana, jedno tzv. pracovní, lezecké a druhé jistící. „Právě v tomto způsobu zajištění se průmyslové lezení nejvíce liší od volnočasového sportovního lezení,“ dodal Miroslav Komorous, ředitel závodu a instruktor práce ve výškách ze společnosti Singing Rock, která ojedinělou soutěž pořádala.

O společnosti

Firma SINGING ROCK byla založena v roce 1992 a během svého fungování se postupně vypracovala na jednoho z předních světových výrobců lezeckého vybavení a osobních ochranných prostředků pro práci ve výškách. SINGING ROCK vyvíjí a nabízí kompletní vybavení např. pro horolezce, speleology, natěrače střech až po specializované výškaře na ropných plošinách nebo pracovníky složek integrovaného záchranného systému. SINGING ROCK se rovněž podílí na tvorbě evropských norem v oblasti bezpečnosti práce ve výškách.