Turla špehuje diplomaty z východní Evropy, zneužívá falešnou instalaci Adobe Flash Player

České republice se kyberšpionáž zatím vyhnula, ale nelze vyloučit, že škodlivá kampaň zamíří i k nám, varuje ESET.

Praha 11. ledna 2017 – Nový škodlivý kód, kterým se kybernetická skupina Turla snaží získávat citlivé informace z ambasád a konzulátů ve východoevropských zemích, objevili analytici bezpečnostní společnosti ESET. K útoku je zneužívána legitimní instalace přehrávače Adobe Flash Player z internetových stránek společnosti Adobe, spolu s kterou si oběť stáhne i sledovací malware. K samotné infikaci legitimních aplikací Adobe nedošlo.

Kromě škodlivého kódu si oběť na svoje zařízení nainstaluje také funkční Flash Player. Společnost ESET zároveň vylučuje, že by Turla útočila přímo na Adobe. Soustředí se výhradně na zařízení s operačními systémy Windows a MacOS.

„Členové skupiny Turla mají řadu sofistikovaných postupů k tomu, aby navedli své oběti ke stáhnutí zdánlivě pravého softwaru. Zároveň jsou úspěšní v tom, jak dokáží skrýt škodlivý přenos dat,“ říká Jean-Ian Boutin, malwarový analytik ze společnosti ESET.

2018-01-11 14_17_41-180111_TZ_ESET_Turla_spehuje_diplomaty_z_vychodni_Evropy_final - Google Docs.png

Obrázek znázorňuje způsoby, jakými mohla Turla identifikovat svoje oběti. Scénář číslo 5 je přitom extrémně nepravděpodobný.

Přesný způsob, jak Turla v tomto případě infikovala své oběti, nezná ani společnost ESET. V úvahu připadá více možností, včetně Man-in-the-Middle útoku se zneužitím již infikovaného zařízení v síti dotčené organizace, zneužití internetového providera nebo odchytávání internetového toku dat přes infikovanou síťovou gateway.

„I ti nejzkušenější uživatelé mohou být přesvědčeni k tomu, aby si stáhli škodlivý kód. Ten totiž vypadá, jako by pocházel ze stránky Adobe.com, protože URL a IP adresy napodobují legitimní infrastrukturu společnosti Adobe. Jelikož se všechna námi zachycená stáhnutí uskutečnila přes http, doporučujeme organizacím, aby ve své síti zakázaly stahování spustitelných souborů přes nešifrované stránky. To by výrazně snížilo efektivitu útoků skupiny Turla, protože je mnohem těžší odchytit a pozměnit zašifrovaný přenos dat na cestě mezi zařízením a vzdáleným serverem. Zkontrolování podpisu souboru by zároveň mělo potvrdit, zda se děje něco podezřelého. Tyto škodlivé soubory totiž nejsou podepsané, na rozdíl od legitimních instalací od Adobe. Tyto preventivní kroky by měly uživatelům napomoci k tomu, aby se nestali oběťmi nejnovější kampaně skupiny Turla,“ doporučuje Boutin.

Společnost ESET přisuzuje tuto škodlivou kampaň skupině Turla hned ze dvou důvodů. Za prvé falešná instalace Adobe Flash Player oběti nainstaluje na počítač i backdoor Mosquito, který už byl v minulosti odchycen jako škodlivý kód skupiny Turla. Za druhé některé z řídících serverů napojených na backdoory používají SATCOM IP adresy, které byly v minulosti spojované s Turlou. Navíc tento škodlivý kód je podobný jiným vzorkům škodlivých kódů, které tato skupina používala.

ESET detekuje součásti tohoto nového škodlivého kódu jako Win32/Turla.CP a Win32/Turla.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Ten drží rekordní počet ocenění a díky němu může více než 100 milionů uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy včetně mobilních a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích. ESET se stal první společností, která díky dlouhodobě vysoké úrovni ochrany získala 100 ocenění prestižního magazínu Virus Bulletin VB100. Za těmito úspěchy stojí zejména dlouhodobé investice do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.