Kaspersky Lab objevila řadu zranitelností v USB tokenech

Odborníci z oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab našli řadu vážných zranitelností v systému správy licencí hardwarových zařízení HASP (Hardware Against Software Piracy). Ty se běžně používají ke spuštění licencovaného softwaru ve firemních a ICS sítích. Nově objevená zranitelná technologie doposud negativně ovlivnila chod jen několika společností, potenciálně jsou ale ohroženy stovky tisíc firem po celém světě.

Tyto USB-tokeny běžně používá řada organizací, kterým slouží pro spuštění softwarových licencí. Firemní administrátoři je využívají k aktivaci licencovaného softwaru na firemních počítačích. USB token po vložení do počítače potvrdí, že se jedná o licencovaný software. Po takovém ověření může uživatel daný software na počítači nebo serveru začít používat.

Po prvním vložení tokenu do počítače nebo serveru stáhne operační systém Windows softwarové ovladače ze serverů dodavatele. Tím zajistí, že hardwary tokenu a počítače budou spolupracovat. Jindy se ovladač nainstaluje spolu se softwarem třetí strany, který používá výše zmíněny systém ochrany licencí. Odborníci Kaspersky Lab zjistili, že po své instalaci tento software zařadí počítačový port 1947 do seznamu výjimek windowsového firewallu. Tím počítač vystavuje zvýšenému riziku vzdáleného útoku. Uživatele přitom na tuto akci nijak neupozorní.

Útočníkům v takovém případě stačí pouze provést sken dané sítě a najít otevřený port 1947. Ten jim umožní získat vzdálenou kontrolu nad infikovaným počítačem.

Port navíc zůstává dostupný i po odpojení tokenu. Proto i v zabezpečeném a pravidelně aktualizovaném firemním prostředí útočníkům stačí pouze jednou nainstalovat software za pomoci HASP řešení nebo připojení tokenu, aby mohli následně provést vzdálený útok.

Celkově odborníci identifikovali 14 zranitelností v  softwarové části řešení, včetně řady DoS zranitelností a RCEs (remote execution of arbitrary code). Tento fakt umožňuje útočníkům podniknout jakékoliv kroky. Všechny objevené zranitelnosti mohou být potencionálně velmi nebezpečné.

Veškeré informace o těchto zranitelnostech byly poskytnuty dodavateli a získaly následující CVE čísla:

“Systémy správy licencí jsou velmi rozšířené, a proto nově objevené zranitelnosti mohou postihnout velké množství firem. Tokeny navíc nepoužívají jen běžné komerční společnosti, ale také organizace začleněné do kritické infrastruktury s přísnými pravidly pro vzdálený přístup. Jejich sítě by tak kvůli těmto zranitelnostem mohly být snadno vystaveny zvýšenému riziku vzdáleného útoku,“ říká Vladimir Dashchenko, Head of vulnerability research v ICS CERT společnosti Kaspersky Lab.

Po odhalení těchto zranitelností nahlásila Kaspersky Lab veškeré informace dodavatelům softwaru, kterých se problém týká. Ti následně vydali bezpečnostní záplaty.

Odborníci ICS CERT z Kaspersky Lab uživatelům těchto produktů doporučují následující opatření:

  • Nainstalujte si nejnovější verzi ovladače, nebo kontaktujte svého dodavatele ohledně dostupných aktualizací.
  • Zablokujte port 1947 alespoň na externím firewallu – avšak pouze v případě, že to umožňují firemní procesy.

Více informací se o těchto zranitelnostech dozvíte v blogu oddělení Kaspersky Lab ICS CERT.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a v roce 2017 slaví 20 let od svého založení. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb nové generace zaměřených na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.