Skupina MOL vstupuje do odvětví solární energie

 

  • MOL vybuduje fotovoltaické elektrárny na momentálně nevyužitých plochách ve třech ze svých hlavních průmyslových areálů v Maďarsku.
  • V souladu se Strategií 2030 se skupina MOL zavázala investovat do technologií alternativních energií.
  • Očekává se, že v porovnání s použitím běžné energie, solární elektrárny sníží emise CO2 o 9 000 tun.

 

Budapešt, 1. března 2018 – Skupina MOL dnes zveřejnila své plány na vybudování solárních elektráren ve třech ze svých průmyslových areálů v Maďarsku. Projekt podporuje strategický cíl Skupiny MOL posílit své průmyslové schopnosti a současně podpořit širší cíle společnosti v oblasti udržitelnosti.

Skupina MOL má dlouhodobou zkušenost s výrobou běžné energie, avšak v rámci Strategie 2030 je jejím cílem připravit se na dobu, která přijde po vyčerpání tradičních zdrojů, a tedy prozkoumat příležitosti, které se nabízejí v oblasti technologií alternativních zdrojů energie. Kapacita provozu fotovoltaických elektráren je naplánována na 18,38 MWp, což odpovídá spotřebě více než devíti tisíc domácností. Kromě pokrytí části energetických potřeb svých vlastních provozů, nabízí tento projekt vynikající příležitost, aby MOL nasbírala odborné zkušenosti v oblasti solárních technologií a využila příležitostí na tomto slibném trhu.

Očekává se, že zelená elektřina, již vyprodukují solární elektrárny, sníží produkci emisí CO2 o devět tisíc tun ročně. Tato skutečnost přispěje k naplnění cílů, které si Skupina MOL stanovila v oblasti udržitelnosti. Vedle toho sníží množství přímých i nepřímých emisí skleníkových plynů, a naopak navýší výnosy z alternativních zdrojů energie v souladu se Strategií společnosti pro udržitelný rozvoj 2020. Tato expanze rovněž přispěje k dalšímu vylepšení výkonu Skupiny MOL v oblasti udržitelnosti, jelikož opakovaně dosahuje vysokého ESG hodnocení ze strany předních institucí pro výzkum a rating, včetně Dow Jones Sustainability Indices, MSCI, Sustainalytics a Bloomberg.

„Projekt je pravým odrazem naší ambice stát se jedním z předních inovátorů v regionu, jak je uvedeno v naší Strategii 2030. V MOL si uvědomujeme, že solární energie bude hrát v energetických systémech budoucnosti důležitou roli, a proto jsme vstupem do tohoto dynamicky rostoucího odvětví začali budovat svou průmyslovou kapacitu. Fotovoltaické elektrárny jsou pro nás také vynikajícím způsobem, jak využít potenciál nevyužitých ploch v našich areálech, jakož i podpořit náš závazek snižovat ekologickou stopu prostřednictvím snížení emisí uhlíku generovaných našimi provozy,“ řekl Sándor Fasimon, provozní ředitel Skupiny MOL.

Výstavba solárních panelů má být dokončena do konce roku 2018. Zařízení se budou nacházet v areálech tří klíčových závodů Skupiny MOL: v petrochemické továrně ve městě Tiszaújváros, rafinérii na řece Dunaj ve městě Százhalombatta a také v závodu Füzesgyarmat. Všechna budou napojena na místní distribuční síť středního napětí společnosti MOL.

O Skupině MOL

Skupina MOL je integrovanou, mezinárodní společností zaměřenou na ropu a zemní plyn, se sídlem v hlavním městě Maďarska, Budapešti.  Působí ve více než 30 zemích, využívá dynamické pracovní síly 25 000 zaměstnanců a opírá se o více než stoletou tradici ve svém odvětví. Průzkumná a výrobní činnost společnosti MOL je postavena na více než osmdesáti letech zkušeností nasbíraných v oblasti uhlovodíků. V současné době její výrobní činnost probíhá v 8 zemích a společnost vlastní aktiva pro průzkum ve 13 zemích. V rámci řízení integrovaného dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku skupina MOL provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody a vlastní síť 2 000 čerpacích stanic napříč 10 zeměmi střední a východní Evropy.

 

Reklamy
Označeno tagem