Gymnázium Hrabůvka v Ostravě je v soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU fenoménem. Zvítězilo už po desáté.

Praha, Zlín, 4. 6. 2018 – Absolutním vítězem soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU se stala JA Firma SMESH z Gymnázia Hrabůvka v Ostravě, která získala první místo v superfinále, které se uskutečnilo 31. 5. 2018 v Praze. Zajistila si tak postup do evropského finále JA Company Of The Year Competition, které se uskuteční 16. – 19. července 2018 v srbském Bělehradu. Produktem této studentské firmy je prodej inovovaného vaku, který má za úkol zkvalitnit úroveň cestování. Pořadatelem soutěže je nezisková organizace Junior Achievement, jejíž českou kancelář založil v roce 1992 známý podnikatel Tomáš J. Baťa.

Studentská firma SMESH letos sbírala jeden úspěch za druhým. Kromě vítězství v superfinále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2018 získala také první místo na stejnojmenném soutěžním veletrhu, který se uskutečnil v dubnu v pražské Galerii Harfa. Soutěže se zúčastnilo celkem 40 studentských týmů, pět nejlepších potom postoupilo do superfinále. Tým SMESH navíc zvítězil i ve speciální vedlejší soutěžní kategorii „Nejlepší výroční zpráva“.

„Jsem na naše studenty moc pyšná. Od začátku byli nadšení a motivovaní vyhrát. Jejich produkt – inovovaný vak, který má za úkol zkvalitnit úroveň cestování,  je dobře vymyšlený a má smysl. Skutečnost, že právě naše škola je v této soutěži mnoho let na stupních vítězů si vysvětluji tím, že jsme skvělý tým. Po celou dobu mi pomáhá konzultantka Vendula Margaretis Rechová, která má se soutěží sama velkou zkušenost, a to přímo jako naše první reprezentantka v evropském finále v Berlíně v roce 2007. Ačkoliv se může zdát, že je nespravedlivé, že zvítězí jen naše škola, všichni máme stejné šance,“ prozradila pedagožka Tatiana Szlaurová z Gymnázia Hrabůvka v Ostravě.

Odborná porota, složená z manažerů významných firem napříč obory, se shodla, že letošní ročník byl, vzhledem k vyrovnaným výkonům všech týmů, jedním z nejtěžších za celou dobu existence této soutěže. „Všechny týmy předvedly naprosto profesionální a špičkové výkony. Nebylo jednoduché zvolit ten nejlepší,“ sdělil výkonný ředitel neziskové organizace Junior Achievement Czech Martin Smrž.

O vzdělávacím programu JA Firma a soutěži  JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU

Praktický vzdělávací program pro střední školy JA FIRMA běží v České republice už od roku 1992. Studenti v rámci tohoto programu založí vlastní skutečnou obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a konzultanta. JA Firma umožňuje účastníkům proniknout do problematiky fungování společnosti od jejího založení až po likvidaci. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní. Studenti se učí nejen všechny nutné administrativní postupy při zakládání firmy, ale i přijímat rozhodnutí nebo zapojit společenskou odpovědnost do svého podnikání. Účastníci programu se mohou se svými společnostmi přihlásit do soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU. Studentské firmy tak mají možnost představit své výrobky a služby široké veřejnosti. Program u nás úspěšně běží již více než 20 let.

O Junior Achievement Czech

JA Czech je českou kanceláří organizace Junior Achievement, která je nejstarší a nejrozsáhlejší vzdělávací neziskovou organizací na světě. Vznikla v roce 1919 v USA a dnes působí ve více než 120 zemích světa. Do jejích programů se každoročně zapojí na 10 milionů dětí a studentů. Českou kancelář JA založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa. Vzdělávací programy JA Czech v České republice od té doby absolvovalo více než 350 tisíc mladých lidí. JA Czech je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a pedagogům poskytuje akreditovaná školení.

Reklamy