Novelu zákona, která by povolila pití alkoholu pro vodáky, podporuje nadpoloviční většina Čechů

Tisková informace, Praha, 29. června – Na vodu jezdí jen 19 % Čechů. Zatímco pro většinu mužů je vodácký zážitek synonymem pro alkohol, ženy na vodě pijí jen výjimečně. Z dat červnového průzkumu agentury NMS Market Research dále vyplývá, že 54 % Čechů by podpořilo zrušení pokut za konzumaci alkoholu pro vodáky a zhruba každý desátý by pití alkoholu na vodě toleroval v jakémkoliv množství.

Jen asi každý pátý Čech jezdí na vodu, a to ještě ne pravidelně. Celá třetina vodáků vyráží méně často než jednou za 2 roky, 46 % pak nasedne do lodi alespoň jednou ročně. Na vodu jezdí převážně lidé do 34 let (29 %), s přibývajícím věkem začíná záliba v této tradiční letní aktivitě postupně opadat.

I přes pověst národa alkoholiků, kteří pijí vždy a všude, konzumuje alkoholické nápoje „jen“ mírná většina českých vodáků, zbylých 47 % pití při jízdě na vodě odmítá.  Abstinující část tvoří převážně ženy vodačky, z nich nepije celých 62 %, u mužů je tento počet značně nižší (35 %). Ti, kteří si dopřejí alkohol na vodě jen příležitostně, nejčastěji preferují drink za odměnu po doplutí (31 %).

V běžném dni vypijí čeští vodáci nejčastěji do 3 piv nebo panáků (65 %), dalších 30 % vodáckých pijáků se vejde do 6 drinků. Najdou se však i tací, kteří se plaví s pořádnou dávkou promile v krvi, až 11 kousků alkoholických nápojů vypije každý stý Čech s pádlem v ruce.

Pití omezit, ale nezakazovat

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun, kontroly u nás ale nejsou moc pravidelné, celých 93 % vodáků podle průzkumu ještě nebylo nikdy kontrolováno. Co se rozdávání pokut týče, je názor Čechů rozpolcen, 53 % z nich s pokutováním vodáků za alkohol souhlasí, zatímco 47 % je proti. „Zrovna tak se liší názor na tolerované množství, 80 % Čechů se však shoduje, že nulová tolerance není správná, zhruba každý desátý vodák by dokonce nechal konzumaci alkoholu na vodě bez omezení. To by bylo ale velmi rizikové,“ komentuje výsledky průzkumu Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. Případnou novelu zákona, který by zrušila pokuty za konzumaci alkoholu pro vodáky, o kterou se nyní snaží třeba Pirátská strana, by podpořila mírná většina Čechů (54 %). V tom mají jasno zejména muži (62 %), ženy by zaujaly naopak negativní postoj, novelu by podpořilo jen 45 % z nich.

nsm-vodaci-piti-image2.png

*Průzkum proběhl v červnu 2018 na reprezentativním vzorku 1004 respondentů ve věku 18-64 let. Data se sbírala on-line v Českém národním panelu.

NMS Market Research

Již od roku 1999 pomáháme svým klientům – zpravidla největším hráčům na trhu – zlepšovat zákaznický servis, nabízet lepší produkty a získávat nové zákazníky. Kromě centrály v Praze máme pobočku i na Slovensku, průzkumy však poskytujeme také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Jsme členem organizací SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a ESOMAR (světová organizace pro výzkum veřejného mínění a marketingový výzkum).

 

Reklamy