Skončil třetí běh programu Tieto Nerds, vybrané projekty se zaměřují na analýzu textu

Ostrava 1. srpna – O třetí ročník akceleračního programu Tieto Nerds projevilo zájem 10 projektů. Tento běh se zaměřil na oblasti automatizace a produktivity, strojového učení, umělé inteligence nebo řešení jiných problémů efektivní cestou s využitím nejnovějších technologií a postupů. Tříměsíční akceleraci absolvovaly dva vybrané projekty a oba se věnují analýze textu.

Ostravská firma Datlowe se se svým projektem Technologické orchestrace specializuje na výzkum a implementaci nových technologií (RPA, NLP, OCR a RSO), které rozšiřují možnosti automatizace vnitropodnikových procesů napříč různými segmenty podnikání. Naším cílem je automatizace rutinní lidské práce, její zefektivnění a zkvalitnění, které umožní samotným zaměstnancům specializovat se na komplexní úkoly s vyšší přidanou hodnotou,” říká zakladatel Lukáš Řeha. Produkt je vhodný k využití ve všech oblastech, které se vyznačuje rutinními a opakovanými úkony, které místo lidí může vykonat robot jako je např. práce s tabulkami, jejich vyplňováním apod.

Pro zakladatele plzeňské firmy SentiSquare se jejich počáteční hobby stalo prací na plný úvazek. Jejich produkt dokáže automatizovat vnitropodnikové procesy tak, že pomocí technologie NLP dokáží porozumět psanému textu a získat z něj klíčové myšlenky. „Dokážeme zpracovat libovolný počet textů dostupných v digitální podobě, pomocí nejmodernějšího nezávislého jazykového robota. Díky tomu nepotřebujeme od klienta žádná klíčová slova, naopak jsou to právě ony, které jsou výsledkem naší analýzy a která pomohou klientovi v jeho práci,” vysvětluje manažer společnosti Jan Tichý. Produkt je možno využít například v bankách či jiných institucích, kde se pracuje s příchozím textem, na jehož základě pak zaměstnanci podnikají další kroky. Pomůže například při zpracování dotazů od zákazníků nebo jejich žádostí o změnu údajů a další.  

Oba projekty šly do akcelerace s technologicky nastavenými projekty a s cílem rozvinout svůj byznys a získat nové obchodní příležitosti. Máme za sebou další ročník programu Tieto Nerds, zároveň ale stojíme také na začátku dlouhodobější spolupráce SentiSquare a Datlowe se společností Tieto. Aby bylo vše ještě zajímavější, oba týmy se věnují stejné problematice a používají podobné technologie. Kdo by čekal rivalitu nebo nedůvěru vůči konkurentovi, mýlí se, oba týmy mezi sebou spolupracují,” koordinátor programu za Impact Hub Jan Dittrich.

Tieto Nerds je akcelerační program, jehož cílem je podpora podnikatelů a jejich technologických nápadů, a to bez ohledu na to, jestli se jedná o startup nebo již zavedenou společnost. Na jeho průběhu se již třetím rokem podílejí společnost Tieto a Impact Hub Ostrava. „Tieto Nerds jsme společně s Impact Hub Ostrava uspořádali už potřetí. Každý rok platí, že spolupracujeme s velmi inovativními, kreativními a nadšenými lidmi. Postupem času jsme z akceleračního programu vybudovali program partnerský, v rámci kterého se vzájemně učíme novým věcem a řešíme reálné obchodní příležitosti s našimi zákazníky na severu. Určitě chceme v programu pokračovat v dalších letech,“ uvádí Tomáš Gavlas ze společnosti Tieto Czech.

Program je složený z workshopů, individuálních konzultací a mentoringu. Workshopy jsou šité na míru přímo vybraným účastníkům a dotýkají se témat, které s jejich produkty úzce souvisí, například tématu product designu, cenotvorby, financí a investicí, prodeje, marketingu i prezentačních dovedností. „Na akceleraci je super, že dokáže vývoj produktu urychlit. Uvědomil jsem si tady některé věci, které kdybych věděl před třemi lety, tak jsme mohli ušetřit spoustu času,” dodává k účasti v programu Jan Tichý ze Sentisquare. „Máme solidně našlápnuto. Jsme u Tieta zalistovaní v katalogu dodavatelů, a to je pro nás velký úspěch. Věřím, že se dostaneme k hlubším debatám ohledně aplikace toho, co máme a umíme u klientů jako je Tieto,” doplňuje s nadšením také Lukáš Řeha, zakladatel společnosti Datlowe.

Více o programu Tieto Nerds naleznete na https://tietonerds.hubostrava.cz

O společnosti Tieto

Tieto je největší severoevropský dodavatel IT služeb poskytující komplexní služby v oblasti IT pro soukromý i veřejný sektor a služby pro vývoj produktů v oblasti komunikace a moderních technologií. Jako důvěryhodný partner v transformaci IT pomáhá zákazníkům přizpůsobit jejich procesy a podnikání požadavkům trhu. Společnost Tieto, založená v roce 1968, se sídlem v Helsinkách a čistými tržbami 1,7 miliardy eur zaměstnává na 13 000 expertů a působí ve více než 20 zemích světa. Její akcie jsou obchodovány na burze NASDAQ OMX v Helsinkách a Stockholmu.

O síti Impact Hub ČR

Hub je inspirativní pracovní prostor kombinující výhody plně vybavené kanceláře, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. Využívají jej nezávislí profesionálové, zástupci firemní či neziskové sféry a široká veřejnost, která chce pravidelně získávat nové kontakty, podněty a příležitosti. Existuje proto, aby v něm vznikaly a prakticky se realizovaly inovace. Jako podporu k tomu Hub poskytuje fyzický prostor, pořádá a hostí akce a realizuje akcelerační programy. Navíc funguje jako součást mezinárodní sítě, která umožňuje škálování byznysu i šíření myšlenek napříč všemi kontinenty. Více na www.impacthub.cz