Firmy dokáží generovat nové nápady, ale nedokáží je uvádět do praxe

Studie Cass Business School a společnosti VMware odhaluje problémy, se kterými se podniky potýkají při realizaci inovací

Praha – 20. září 2018 – Neschopnost přetavovat nápady v nové produkty, služby a strategie potřebnou rychlostí vystavuje firmy riziku selhání. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovala ekonomická škola Cass Business School, která je součástí Londýnské univerzity, a společnost VMware, přední světový dodavatel cloudové infrastruktury a řešení pro podnikovou mobilitu. Studie se zabývá překážkami na cestě od vzniku nových nápadů po jejich realizaci v podnicích v Evropě, Africe a na Blízkém východě (region EMEA).

Studie s názvem Inovace v exponenciální ekonomice odhaluje potřebu změn v podnikové kultuře směrem k vyšší ochotě přijímat rizika a experimentovat, ale nedělat zbrklá rozhodnutí. Výsledkem dnešního nastavení je kultura, kde jsou více odměňovány iniciativy, které vedou k rychlému úspěchu, než iniciativy strategičtější, přestože mívají vyšší potenciální přínos.

„Bez inovací nemůže firma dlouho existovat, přitom k inovacím zpravidla není zapotřebí mnoho peněz ani investic. Potvrzuje to praxe, kdy start-upy pracují s velmi omezenými zdroji,“ říká Karel Červený, vysokoškolský učitel kreativity a inovací, který také řídí vzdělávací program Master of Business Creativity. „Na druhé straně velké korporace mají finanční sílu, ale chybí jim kreativita a proto si často kupují start-upy, aby nápady získaly. Pokud ale chtějí tyto nápady zhodnotit, nemohou při jejich realizaci plýtvat časem.“

Studie rovněž podtrhuje, že obchodní rozhodnutí jsou často měněna a vyčkávání s realizací na to, až bude nová myšlenka plně rozvinuta, může mít negativní dopady. Vzhledem k nepředvídatelnosti a rychlosti změn okolního prostředí si nemohou podniky dovolit čekat s přijímáním nových nápadů, dokud nebudou mít jistotu. Nové nápady musí zároveň být dostatečně flexibilní a dokázat se přizpůsobovat aktuálním prioritám a hrozbám – tedy spoléhat na experimentování a improvizaci namísto dovedení nápadu k dokonalosti a jeho následné celoplošné implementaci.

Autor studie, profesor Feng Li, který je vedoucím katedry řízení technologií a inovací na Cass Business School, k výsledkům studie uvedl: „Digitalizace nutí podniky k odlišnému způsobu uvažování o svém vnitřním uspořádání, o vzniku nových nápadů, jejich realizaci a měření úspěšnosti. Předvídat budoucí vývoj je těžké a u mnoha nových nápadů hrozí, že zastarají dříve, než stačí být uskutečněny. Náš výzkum ukazuje, že úspěšnost uvádění brilantních nápadů do praxe potřebným tempem je podmíněna třemi faktory – vedením, kulturou a technologiemi.“

Další důležité závěry studie:

  • Realizace kvalitních nápadů vyžaduje správné načasování – ke škodě může být, chopí-li se podnik nových příležitostí příliš rychle i příliš pomalu – a udržování strategického směru, aby nedocházelo k rušivému efektu „okouzlení novými hračkami“.
  • Změny v chování vyžadují, aby podniky transformovaly své strategie a cíle způsobem, který bude v souladu s hodnotami a postoji zaměstnanců, které jsou zakódované především na úrovni podvědomí.
  • Pro úspěch inovací je nevyhnutelné postupování rizik spojené s případným selháním. Mnoho tradičních systémů řízení rizik však tomuto účelu nevyhovuje. Prosté měření toho nejhmatatelnějšího – např. peněz a času investovaného do inovací nebo výsledků inovací v podobě počtu nových produktů – může inovace brzdit. Metody měření by se měly měnit spolu se strategií, aby nedocházelo k tomu, že nové nápady budou zavrhnuty dříve, než stačí demonstrovat svůj přínos pro podnik.

„Byznys plán v digitálním světě musí být přizpůsobitelný vývoji podmínek na trhu a konkurenci – lpění na něm za každou cenu obvykle nekončí dobře,“ říká Joe Baguley, technický ředitel společnosti VMware v regionu EMEA. „Dosahování solidních obchodních výsledků vyžaduje inovativní myšlení a schopnost nové myšlenky uvádět do praxe, často velmi rychle. To lze pouze v kultuře podporující inovace, kde lidé vědí, jak svými nápady přispívat a jak je realizovat. A nástrojem k tomu je technologická platforma, pomocí níž lze vyvíjet, spravovat a provozovat aplikace v libovolném cloudu a na libovolném zařízení, a která umožní experimentování, zvýší akceschopnost a zrychlí implementaci.“

O společnosti VMware

VMware je přední světový poskytovatel cloudové infrastruktury a řešení pro podnikovou mobilitu, který zákazníkům pomáhá využít příležitosti díky urychlení procesu digitální transformace. Řešení VMware zlepšují akceschopnost podniků modernizací datových center a propojení s veřejným cloudem, podporují inovace pomocí moderních aplikací, zvyšují komfort uživatelů v digitálním pracovním prostředí a zajišťují důvěru zákazníků novým přístupem k bezpečnosti. Společnost VMware v roce 2016 dosáhla výnosů ve výši 7,09 miliardy USD. Sídlí v kalifornském Palo Alto a má přes 500 000 zákazníků a 75 000 partnerů na celém světě.