Daňovka usnadňuje zpracování daňových podkladů zaměstnancům i firmám

Praha, 11. 2. 2019 – Začátek každého roku je období, které se nese ve znamení daní. Pro firmy se zvyšuje zátěž se zpracováním formulářů, zaměstnanci zase touží po vrácení přeplatku daně. Oběma stranám dovede situaci ulehčit aplikace Daňovka od společnosti StringData.

„Za drtivou většinu zaměstnanců řeší daňové přiznání zaměstnavatelé. Počátkem roku nastává čas, kdy firmám situaci komplikuje fakt, že zaměstnanci v rámci ročního zúčtování daně uplatňují řadu slev, díky kterým očekávají vrácení přeplatku daně,“ říká Robert Šamánek, výkonný ředitel společnosti StringData. „Celý proces řešení těchto slev nadstandardně zatěžuje účetní oddělení firem. Prakticky to totiž znamená, že krom běžné, každodenní agendy, najednou mzdové účetní řeší právě i roční zúčtování. Je to velké množství práce navíc. A aplikace Daňovka nabízí řešení.“

Implementací Daňovky výrazně klesne administrativa spojená s uplatňováním daňových slev. Aplikace sama zaměstnance intuitivně navede tak, aby byl schopen vyplnit všechny potřebné údaje správně. Uživatel-zaměstnanec díky tomu nemusí studovat složitý papírový tiskopis. Webová aplikace ho sama krok po kroku vyzve k zadání potřebných údajů, vysvětlí význam jednotlivých požadovaných položek, disponuje nápovědou a řadu údajů rovnou zkontroluje, takže uživatel má jistotu, že je zadal v pořádku. Samozřejmostí je možnost přikládat různá potvrzení, která jsou v přehledu vyžadována. Vyplnění údajů určených k následnému výpočtu vratky na dani za předchozí rok tak zabere jen pár minut. To je dostatečná výhoda, která motivuje i zaměstnance, kteří by s dokládáním náležitostí jinak otáleli.

Ve mzdové účtárně následně snadno zkontrolují už Daňovkou ověřený vstup od zaměstnance
a případně ho mohou požádat o opravu či doplnění údajů. Zaměstnanec se o všem dozvídá automaticky e-mailem, ze kterého je opět naveden do prostředí aplikace. Výhodou je i přehlednost celé evidence. Zaměstnavatel jednoduše může v aplikaci zjistit, kolik zaměstnanců zatím prohlášení podalo a kolik nikoli, a má k dispozici jednotnou databázi všech prohlášení i s přílohami. Pro firmu to znamená nižší náklady na archivaci takových dokumentů.

„Automatizaci tak komplikovaného procesu, jako je zpracování daňového prohlášení, považuji za velké vítězství. Elektronické daňové prohlášení se osvědčilo v každém ohledu – dostupnost a spolehlivost, bezpečnost dat, uživatelský komfort, časová a nákladová efektivita, celoroční využitelnost, bez nároků na jakoukoli logistiku. Za tři roky provozu aplikace jsme nezaznamenali negativní zpětnou vazbu,“ říká Petra Dvořáková, manažerka sekce lidských zdrojů – personální služby ze společnosti Česká spořitelna.

Daňovka zvládá jak podávání ročních přehledů, tak případných změn v pravidelných měsíčních nárocích na slevy na dani daného zaměstnance. Zaměstnanec vše zadává v jedné aplikaci a mzdová účtárna má jednoduchý nástroj na sběr dat o změnách. Aplikace se umí synchronizovat s údaji
o zaměstnanci z interních firemních databází a systémů.

Formuláře v aplikaci vždy odpovídají aktuálním zákonným požadavkům, a i výsledné vygenerované daňové prohlášení zcela odpovídá státem prezentovanému vzoru pro dané období. Daňovka umí fungovat v rámci interních systémů ve firmě, ale lze ji provozovat i coby externí cloudové řešení. Stejně tak umí aplikace poskytnout přístup třeba externí mzdové účtárně.

Implementace řešení není komplikovaná, pro perfektní funkčnost však vyžaduje součinnost více oddělení ve firmě zákazníka. Řešení je tak vhodné především pro větší firmy s nejméně několika stovkami zaměstnanců. U ještě větších společností, s řádově tisícovkami zaměstnanců, jsou pak úspory, které Daňovka přináší, ještě výraznější.

Daňovku využívá jíž více než 35 000 zaměstnanců zákazníků společnosti StringData. Mezi těmito společnostmi jsou Česká spořitelna, Kooperativa pojišťovna, Siemens a další významné firmy.

O StringData

StringData je ryze česká IT společnost založená v roce 1993, která se zabývá vývojem IT systémů zejména pro velké společnosti z finančního sektoru na českém a slovenském trhu. Firma má vlastní produktové portfolio, do kterého průběžně investuje a přináší tak klientům významnou přidanou hodnotu, a to díky dlouholetému rozvoji daných řešení ruku v ruce s pochopením zákaznických očekávání. V minulých letech společnost vstoupila mimo jiné do světa softwarové robotizace, včetně řešení pro automatický sběr a vyhodnocování dat pro průběžné zvyšování efektivity obchodních procesů. Vedle vývoje produktů se StringData také specializují na klasický zakázkový vývoj, kde uplatňují své know-how a budují s klienty oboustranně prospěšná a dlouhodobá partnerství.

Firmě StringData záleží na klientech, zaměstnancích i společnosti, ve které žije a podniká. Práce musí zaměstnancům dávat smysl a bavit je. Společnost StringData dělá vše proto, aby vždy našla řešení, protože jí na tom záleží, a protože si uvědomuje, že věci se dají vždy měnit.  

Více informací o StringData získáte na adrese: https://www.stringdata.cz/.