Jak vybrat tiskárnu do domácnosti? Záleží, co tisknete a jak často

Výběr tiskárny už není triviální záležitostí, kterou byl ještě před deseti lety. Tehdy bylo rozdělení víceméně dané, do práce laserové tiskárny, do domácnosti inkoustové. Dnes už ale volba správného zařízení občas připomíná alchymii. Poradíme vám, jak se zorientovat v plejádě zboží dostupného na trhu, abyste vybrali tu pravou tiskárnu podle svých potřeb

Zákazníci by si měli v první řadě uvědomit, jak často chtějí tisknout a co. Při koupi tiskárny je důležité zohlednit, zda budu tisknout černobíle, nebo barevně. Pokud tisknete pouze černobíle, je zbytečné připlácet za barevný inkoust, který může v případě delší nečinnosti vyschnout. Stále více lidí si doma tiskne barevné fotografie. V tom případě by kvůli jejich kvalitě měli vsadit na inkoustovou tiskárnu. I s fotopapírem je vyjde jeden snímek levněji než v případě fotolaboratoře.

Dále byste měli při výběru zvážit, jak často kopírujete a skenujete. Pokud pouze párkrát do měsíce, vystačíte si s mobilní aplikací, která umožňuje dokument vyfotit a upravit tak, aby byl použitelný k posílání e-mailem nebo k tisku. Když kopírujete častěji, oceníte multifunkční tiskárnu s kopírkou a skenerem.

Moderní tiskárny pracují chytře. Připojíte je jednoduše k síti ať už pomocí kabelu nebo Wi-Fi. Stejně snadno si vytisknete fotografie přímo z mobilu nebo fotoaparátu. Vyšší modely mají LCD displej, který umožní vše nastavit přímo na tiskárně bez nutnosti použít počítač.

Jak tedy tiskárnu vybrat? Podívejte se, do které ze tří základních skupin patříte.

Tisknu málo, většinou pouze dokumenty

Tento případ se týká lidí, kteří doma tisknou velmi zřídka.  Pokud vytisknete méně než pět stran měsíčně, lze doporučit koupi levnější tiskárny do 2000 korun. Neměli byste zapomenout na to, že inkoust v zařízeních, která nepoužijete déle než měsíc, zasychá. Z toho důvodu je vhodné zvážit nákup laserové tiskárny, jež fungují na jiném principu a inkoust nevyužívají.

Tiskneme průměrně, ale chceme všechno

Pokud chcete tiskárnu, kterou využije celá rodina, doporučujeme se poohlédnout po barevné multifunkční tiskárně, jež  je zároveň i kopírkou a skenerem. Pro hudební fanoušky je zajímavý potisk CD, jiní ocení tisk poštovních obálek, nálepek nebo většího formátu A3. V poslední době zažívá boom tisk nálepek na nehty, které oceňují zejména mladé dívky.

Tisknu hodně

Pokud tisknete více než 50 stran měsíčně, měli byste se již zamyslet nad cenou spotřebního materiálu a nákladech na jednu vytištěnou stranu. To se může týkat například drobných živnostníků a malých kanceláří.  Některé tiskárny umožňují použít větší náplně, které jsou výhodnější. „Když tisknu víc než 50 stránek měsíčně, měl bych si již zjistit náklady na stránku. Tiskárny Canon mají výhodu, že mají cartridge XXL. Pokud někdo tiskne víc než 100 stránek měsíčně, volil bych spíše inkoust než laser. Laserové tiskárny jsou výhodnější v případě nutnosti rychlého tisku,“ říká k výběru správné tiskárny produktový manažer společnosti Canon Karel Vysoudil s tím, že pro velké společnosti je vhodné používat velké laserové tiskárny.

Příklady vhodných tiskáren

Rodiče si často kladou otázku, jakou tiskárnu pořídit pro děti. Kreativci by měli vsadit na rozměrově malou A3 tiskárnu Canon PIXMA TS9550, která je pro ratolesti jako stvořená. Lze s ní vytvářet třeba čtvercové fotografie, magnety a pro malé parádnice i nálepky na nehty. Ty se dají jako zajímavý doplněk se využít i na party pro dospělé ženy, které se chtějí líbit.

Jestliže jste v rodině náruživí tiskaři a tisknete od všeho trochu, pořiďte si Canon PIXMA TS6250. Zásobníky inkoustu XL a XXL jsou zárukou, že nezůstanete bez náplně. Fotografie, eseje, či recepty na jídlo tak budete mít snadno vytištěné po dlouhou dobu.

Drobní podnikatelé a rodiny, které chtějí hodně funkcí tiskárny mohou vsadit na model Canon PIXMA TR4550, který je zařízením 4 v 1. Umí tisknout, kopírovat, skenovat a faxovat. Automatický podavač dokumentů zvládne okopírovat nebo naskenovat více stránek najednou.

Při výběru tiskárny je dobré před nákupem zvážit, co od zařízení očekávám a co využiji. Je také velmi důležité používat originální spotřební materiál, neoriginální cartridge mohou napáchat víc škody než užitku a výrazně zkracují životnost zařízení.